Автор Тема: Стапяне на чисто желязо  (Прочетена 100046 пъти)

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #30 -: Ноември 27, 2013, 06:09:30 pm »
Да, аз от такъв сервиз ги взимам. Поне от мястото, откъдето ги купувам (гр. Елин Пелин), вървят по 20 лв. бройката, независимо от мощността. Но са здрави. Такива с изгоряла вторична би трябвало да са по-евтини.
Хипарх, ще потърся в моят град, по скрапищата дали няма да се намери. Ще пробвам и по сервизите. Ако не намеря, имам молба към теб, ако можеш да ми намериш, и да ми го пратиш по куриер. Ако струва примерно 20 лева, ще си добавиш още 10 за услугата. Така съгласен ли си  :)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #31 -: Ноември 27, 2013, 06:49:32 pm »
Няма проблем, свиркай на лични, ако не намериш :)

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #32 -: Ноември 27, 2013, 08:21:59 pm »
О, кей, в музикалната тема пускам песен специално за теб  ;)

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #33 -: Ноември 27, 2013, 10:18:01 pm »
Хипарх, една витка на вторичната, отговаря на 1 волт, така ли е ? мисълта ми е ако една витка  прави волт, ако се навият примерно 36 , напрежението на изхода трябва да е 36 волта, а то става за заваряване. Мисълта ми е , че трафа може да се модифицира и като заваръчен. Или не е така, моля поясни .

Активен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #34 -: Ноември 27, 2013, 10:47:46 pm »
Толкова е около навивка на волт но не можеш да събереш толкова навивки щото ти трябва 8-10мм2 проводник за вторичната намотка.Виж в ютуб там съм виждал да ги правят от два такива трафа.
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 01:15:11 am от krasias »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #35 -: Ноември 27, 2013, 10:48:57 pm »
лелееее, ужас..... :o ;D

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #36 -: Ноември 27, 2013, 11:15:26 pm »
Какво бе x_name41 ;D Човека е внимателен, не виждам нищо за възмущение. Благодарско за поздрава, парчето си е рок класика. Колкото до навивките по-скоро си мисля, че една витка ще даде по-малко от волт... поне така излезе като го смятахме миналата година при направата му. За двете навивки ще излезе някъде между един и два волта и по-скоро клонящо към един, ама смее ли човек да измери като мултицета сигурно ще се изпържи. Разбира се за докосване на изводите с ръка няма проблем, ако ще и 5kA да е, щом като волтажът е съвсем нисък. Това е, че вторичната (и като цяло тр-ра) бързо загряват при такъв силен ток и по някое време проводниците стават твърде горещи за без ръкавици.
« Последна редакция: Ноември 27, 2013, 11:23:00 pm от hyparh »

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #37 -: Ноември 27, 2013, 11:31:59 pm »
Да, не може да се хванат на мястото на вторичната 36 витки по 10мм2 това е ясно. Но все пак ако се ползва по тънък проводник, трябва да се експериментира. За точкова заварка, този модифициран траф,  ще става със сигурност .

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #38 -: Ноември 28, 2013, 12:26:51 am »
45/S = нам./ волт.  Много проста формулка, но с напълно достатъчна точност за изчисляване намотките на трансформатор.
 "S" ти е сечението на ядрото на магнитопровода измерено в квадратни сантиметри. Значи ако средното бедро на магнитопровода е 9х5 см = 45см2. намотките са по една на волт. Ако е 6х6 см. или 36 квадрата разделяме 45 на 36 и получаваме 1.25 намотки на волт, или 5 намотки за 4 волта.  Това маи сме го дъвкали някъде тук във форума. Иначе сигурен съм, че после някой колега ще изкара "PDF" с формулите от по два реда по 72 знака на ред. Който го кефи да си смята по тях. Аз цял живот съм смятал с това просто уравнение и все ми ставаха трафовете. 
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 09:18:25 am от Maistora52 »

Активен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #39 -: Ноември 28, 2013, 01:29:51 am »
Радико, това е много добра стара формула, но това са токови трафове с много голямо поднамагнитване. Тока им на празен ход варира от 2,5 до 3,3 А, а сечението им е от 19 до 24см2.
А напрежението си е навивка на волт заради по-голямото поднамагнитване. Обикновено от тях правя "бичета" - стартерни устройства за автомобили - слагам 13 навивки от 10мм2 шина, грец и четири диода по 100А, и работата заспива.
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 09:21:44 am от Maistora52 »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #40 -: Ноември 28, 2013, 01:27:33 pm »
По формулата на Радико:

45/S = нав./волт
S = 6,8 x 3,5 = 23,8 cm2
45/23,8 = 1,89 ≈ 1,9 нав./волт

Което значи, че моята вторична дава към 1,1V. Ако вземем минималната мощност за тези трафове (900W), понеже не съм сигурен точно колко е моя, то изходният ампераж ще може да достигне малко над 800.

Активен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #41 -: Ноември 28, 2013, 02:39:09 pm »
hyparh тая формула не може да се приложи в случая при такъв голям ток на празен ход това означава че намотките на първичната са по малко с цел с по малко желязо да се получи по голяма мощност. А оттам следва че трафа е за кратковременен режим на работа. Този коефициент 45 е за продължителна работа а може да варира надолу зависи какъв траф искаш да направиш.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #42 -: Ноември 28, 2013, 03:04:44 pm »
Големият ток на празен ход може да е и поради голяма индуктивност. това се проверява лесно като свържеш кондензатор паралелно на първичната на трафа и измериш тока " ампермера да е преди първичната и преди кондензатора"
ако тока намалее вместо да се увеличи значи работата е ясна. Ако остане същият или се увеличи значи намотката е къса и харчи активна енергия, ако намалее индуктивността е голяма и тока е реактивен.
Всъщност защо не спрете да се втелясвате толкова аз в момента загрявам едни железца за да им измеря параметрите и използвам едно мизерно трафче от 50 вата с една смешно направена вторична намотка за няма 15 минути, и си работи перфектно.   
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 03:16:08 pm от Радико »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 045
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #43 -: Ноември 28, 2013, 04:12:33 pm »
   Понеже тук всеки дава формули как да си направим трансформатор, нека и аз да кажа, че първия си електрожен го направих "на око". Понеже ми е точно "окото". Навивам първичната с повече жици - меря тока на празен ход. После развивам няколко навивки и пак меря. (Забележка: много навивки правят намотка, т. е. намотката е цялата бобина) Токът на първичната нормално е около 1 А, но може и да е по-малък или по-голям - кой както си го направи според изискванията си за топлинното му натоварване. Така чрез развиване на няколко навивки и мерене се установява нужния ток на празен ход. Трябва обаче да се следи колко точно са навивките за да може после входното напрежение 220 V да се раздели на броя навивки и така се намира колко точно е навивковото напрежение. После като знаем навивковото напрежение си навиваме спокойно вторичната за каквото напрежение ни е нужно като съобразяваме и топлинното натоварване на двете намотки по формулата - ток на квадрат по съпротивление на жицата. За по-големи токове се слага по-дебела жица. Самата жица на моя електрожен загрява поне 200 - 300W.
   Добре е и всеки начинаещ експериментатор да си купи или направи автотрансформатор - така ще си има каквото напрежение иска (от нула до 390V през 5 - 10V е моят).

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #44 -: Ноември 28, 2013, 04:25:09 pm »
Добре е и всеки начинаещ експериментатор да си купи или направи автотрансформатор - така ще си има каквото напрежение иска (от нула до 390V през 5 - 10V е моят).

Нямаш си представа колко работа ми върши автотрансформатора (някои го наричат вариак за кратко). Наистина отличен инструмент за различни експерименти. Тъкмо мисля да се спускам към гаража да го ремонтирам, че май му дадох прекалено много "жега", захранвайки три МОТ-а едновременно. Служат ми за захранване на големия ми тр-р на Тесла. Вариака има табло за управление и предпазители, но май и те не успяха да реагират навреме. Ще разглабям, дано е нещо по таблото, а не по трафа.