Автор Тема: Стапяне на чисто желязо  (Прочетена 100046 пъти)

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #15 -: Ноември 26, 2013, 09:43:04 pm »
Цитат
...Абе не е ли по-лесно да си го поръчаш да го направят някъде, още повече че медният проводник е 20 лв на килограм.

Знам че е по добре професионална изработка, направих запитване за възможност на изготвяне, и цена.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #16 -: Ноември 26, 2013, 09:44:11 pm »
На тази цена ще ти изработят максимум 600 W траф.


@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #18 -: Ноември 26, 2013, 10:05:50 pm »
На тази цена ще ти изработят максимум 600 W траф.
Вярно , един 150 амперов електрожен струва 200 лева . Пък траф 1000 VA ще е по скъп. Но все пак да питам , за питане пари не взимат  ;D

bdimov

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #19 -: Ноември 26, 2013, 10:11:59 pm »
Добре де толкова ли е трудно да отидеш до някой склад, да си купиш едно парче калибровано Фи ( стругарска заготовка ) и после да отидеш в някой цех където имат тръбогиб и да ти го огънат за 2 лева и 3минути на каквото искаш U ?! Няма тафове, няма нагряване, оксижени и т.н. излишни неща. Пък и така цялата работа ще ти отнеме 1 час ( стига да има в твоя град склад за железарии и цех за железарии ) и 5-10 лева пари. :)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #20 -: Ноември 26, 2013, 10:17:39 pm »
praktik, и всички други ентусиасти,
работата с която сте се захванали винаги в крайна сметка опира до практическа изработка и необходимата технология за това. Този проблем се решава основно с много пари! Ако нямате достатъчно можете да постигнете нещо с много странични знания, много изгубено време и не толкова много пари. Ако все още не се вписвате откъм финансова страна, остава принципа "с трици - маймуни". И ако в този случай смятате, че сте постигнали положителен резултат - то най-вероятно е станала грешка!
Нашата фирма купува трафове 800 W на цена 130 лв от производител.

bdimov

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #21 -: Ноември 26, 2013, 10:26:16 pm »
Сори за офф-а, но в крайна сметка колегата какво иска да направи, защото се тръгна от некви пирони, мина се през карфици, трафове, феритни сърцевини, пък той май искал електромагнит да си прави, та накрая поръчков траф  ;D

Ако е за електромагнит, то моето мнение отпреди 2 поста няма да свърши работа, защото обикновеното желязо ще се намагнити бързо и вече ще е постоянен магнит, а не електромагнит. Ако е за траф, то да си купи един стар траф с U-видни извити ламели (има ги по старите тв "Електрон", "Рубин" и т.н. едните са 270 другите са 400вата ) и да си навива там, каквото ще си навива.
« Последна редакция: Ноември 26, 2013, 11:21:23 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #22 -: Ноември 26, 2013, 10:39:38 pm »
Трафа като на хипарх, мераклия съм да топя разни метали, нещо не сте в час, не го искам за електромагнит. За електромагнит си намерих желязо . И стига вече с тези заядливи поуки.

bdimov

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #23 -: Ноември 26, 2013, 10:58:09 pm »
Трафа като на хипарх, мераклия съм да топя разни метали, нещо не сте в час, не го искам за електромагнит. За електромагнит си намерих желязо . И стига вече с тези заядливи поуки.

Ами хубаво де, защото беше споменал нещо и за електромагнити та затова. Колкото до трафа, може и да се лъжа но това ми прилича на "изчистен траф" от микровълнова. Под изчистен искам да кажа че просто вторичната, която е мисля за около 5000 волта е махната и са направени 1-2 витки от този дебел проводник. Като се знае че малките микровълнови са по 800 вата, а има и по 1200, елементарната сметка показва че траф от микровълнова 1200 вата , навита за 2 волта изходно ще ти даде нужните 600А за да си топиш разни дреболии.
Аз съм си направил такъв траф обаче съм го навил за 14-15 волта изправено с един грец 100А за да мога да си тествам авто-усилвателите, когато ги ремонтирам. Такива трафове по сервизите за бяла техника няма начин да няма, търсиш някой дефектирал за да ти искат десетина лева за него. Под дефектирал имам в предвид дефектна вторична ( в 98% тя дава фира, защото е във високоволтовата в случая и има пробиви). Тъй като тези трафове са "форсирани", нямат в тях много медна тел, така че 10 лева за железориите мисля че е добра цена. Взимаш го, махаш с флекса леко вторичната, правиш 2 витки дебел 20-30квадрата проводник и си готов. Само трябва да знаеш че тези трафове на са предвидени за дълготрайна работа. В печките се обдухват постоянно с вентилатор. Без охлаждане загряват много след около 30 мин работа. Загрява самия магнитопровод, а не намотките.
« Последна редакция: Ноември 26, 2013, 11:18:54 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #24 -: Ноември 26, 2013, 11:19:49 pm »
Ами хубаво де, за защото беше споменал нещо и за електромагнити та затова. Колкото до трафа, може и да се лъжа но това ми прилича на "изчистен траф" от микровълнова. Под изчистен искам да кажа че просто вторичната, която е мисля за около 5000 волта е махната и са направени 1-2 витки от този дебел проводник. Като се знае че малките микровълнови са по 800 вата, а има и по 1200, елементарната сметка показва че траф от микровълнова 1200 вата , навита за 2 волта изходно ще ти даде нужните 600А за да си топиш разни дреболии.
Аз съм си направил такъв траф обаче съм го навил за 14-15 волта изправено с един грец 100А за да мога да си тествам авто усилвателите, когато ги ремонтирам. Такива трафове по сервизите за бяла техника няма начин да няма, търсиш някой дефектирал за да ти искат десетина лева за него. Под дефектирал имам в предвид дефектна вторична ( в 98% тя дава фира, защото в високоволтовата в случая и има пробиви ). Тъй като тези трафове са "форсирани" нямат в тях много медна тел, така че 10 лева за железориите мисля че е добра цена. Взимаш го, махаш с флекса леко вторичната, правиш 2 витки дебел 20-30квадрата проводник и си готов. Само трябва да знаеш че тези трафове на са предвидени за дълготрайна работа. В печките се обдухват постоянно с вентилатор. Без охлаждане загряват много след около 30 мин работа. Загрява самия магнитопровод, а не намотките.

Благодаря за ценната информация, това ми трябваше .  :) В музикалната тема пускам една песен, като поздрав за вас.  :)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #25 -: Ноември 27, 2013, 12:48:24 am »
@praktik питай бре, мислех, че си разбрал как съм спретнал трафа :) То и след обновения vbox инфото към клиповете стана малко неоткриваемо... Там съм написал:
"Модифициран МОТ (microwave oven transformer) със сменена вторична намотка с две навивки дебел изолиран многожилен проводник. Така изработената вторична е способна на над 500A, до около 1000A за кратки периоди."

Ето и точно как направих модификацията: www.youtube.com/watch?v=d5pGN6pqkyY

При операцията трябва много да се внимава да не се засегне първичната, че ваденето й често е по-мъчна задача от примера от клипа, зависи колко е нафлякан с лак тр-ра. Вторичната (която е за 2, не за 5kV) вече се избива смело.
На два МОТ-а така фатално нараних първичните, които не щеш ли се оказаха алуминиеви (да, и аз отначало не можах да повярвам). Успех! :)

ПП. И без нараняване установих индикатор за това дали първичната е медна или алуминиева - медната е със светъл оранжев цвят на лака, а алуминиевата с много по-тъмен (към кафяв). Престарават се с цвета, а всъщност така се издават.
« Последна редакция: Ноември 27, 2013, 01:10:17 am от hyparh »

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #26 -: Ноември 27, 2013, 12:51:33 pm »
@praktik питай бре, мислех, че си разбрал как съм спретнал трафа :) То и след обновения vbox инфото към клиповете стана малко неоткриваемо... Там съм написал:
"Модифициран МОТ (microwave oven transformer) със сменена вторична намотка с две навивки дебел изолиран многожилен проводник. Така изработената вторична е способна на над 500A, до около 1000A за кратки периоди."

Ето и точно как направих модификацията: www.youtube.com/watch?v=d5pGN6pqkyY

При операцията трябва много да се внимава да не се засегне първичната, че ваденето й често е по-мъчна задача от примера от клипа, зависи колко е нафлякан с лак тр-ра. Вторичната (която е за 2, не за 5kV) вече се избива смело.
На два МОТ-а така фатално нараних първичните, които не щеш ли се оказаха алуминиеви (да, и аз отначало не можах да повярвам). Успех! :)

ПП. И без нараняване установих индикатор за това дали първичната е медна или алуминиева - медната е със светъл оранжев цвят на лака, а алуминиевата с много по-тъмен (към кафяв). Престарават се с цвета, а всъщност така се издават.

Благодаря и на теб, само трябва да си намеря такъв траф от микровълнова. Бракуван със изгоряла вторична, но откъде, ако знаеш нещо сподели  :)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #27 -: Ноември 27, 2013, 01:05:14 pm »
@praktik потърси по сервизите за битова техника или пунктовете за метали от по старите микровълнови има трафове и по 1200w. Същото изпълнение като на hyparh става и за точкоспой.
« Последна редакция: Ноември 27, 2013, 02:58:28 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #28 -: Ноември 27, 2013, 01:56:29 pm »
В България е по-популярна оригиналната дума пуншвайс вместо точкоспой.
То е хубаво да си пазим езика чист, но и другата крайност на академик Буреш с неговата "Драснипалниклечица" си е чиста германофилия.
Иначе Практик не изпадай в педантичност - всеки достатъчно обемист траф с първична на 220 волта върши работа като се преработи малко. Даже ако си достатъчно упорит можеш да го направиш без да разглобяваш магнитопровода.
« Последна редакция: Ноември 27, 2013, 02:59:34 pm от Maistora52 »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #29 -: Ноември 27, 2013, 04:23:00 pm »
@praktik потърси по сервизите за битова техника или пунктовете за метали от по старите микровълнови има трафове и по 1200w. Същото изпълнение като на hyparh става и за точкоспой.

Да, аз от такъв сервиз ги взимам. Поне от мястото, откъдето ги купувам (гр. Елин Пелин), вървят по 20 лв. бройката, независимо от мощността. Но са здрави. Такива с изгоряла вторична би трябвало да са по-евтини.