Автор Тема: Стапяне на чисто желязо  (Прочетена 100054 пъти)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #45 -: Ноември 28, 2013, 04:41:14 pm »
човека иска да си направи електромагнит а вие му предлагате да си прави електрожен. Кратко и ясно отговарям: добър електромагнит се прави от ферит ;D

пп. а между другото ми трябва стопилка от катран ;D
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 04:43:36 pm от x_name41 »

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #46 -: Ноември 28, 2013, 05:32:17 pm »
човека иска да си направи електромагнит а вие му предлагате да си прави електрожен. Кратко и ясно отговарям: добър електромагнит се прави от ферит ;D

пп. а между другото ми трябва стопилка от катран ;D
Казах вече, че си намерих за електромагнита желязо. Интересува ме и трафа модифицираният, а и как може да се направи, като да е възможно да се ползава и като заваръчен.

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #47 -: Ноември 28, 2013, 05:44:20 pm »
45/S = нам./ волт.  Много проста формулка, но с напълно достатъчна точност за изчисляване намотките на трансформатор.
 "S" ти е сечението на ядрото на магнитопровода измерено в квадратни сантиметри. Значи ако средното бедро на магнитопровода е 9х5 см = 45см2. намотките са по една на волт. Ако е 6х6 см. или 36 квадрата разделяме 45 на 36 и получаваме 1.25 намотки на волт, или 5 намотки за 4 волта.  Това маи сме го дъвкали някъде тук във форума. Иначе сигурен съм, че после някой колега ще изкара "PDF" с формулите от по два реда по 72 знака на ред. Който го кефи да си смята по тях. Аз цял живот съм смятал с това просто уравнение и все ми ставаха трафовете.

Мерси за полезната информация, но как се изчислява мощността на трафа, примерно колко намотки трябва да се навият на първичната, с каква квадратура сечение на проводниците, при условие че магнитопровода е 9х5см2а искаме мощността на трафа да е примерно 600VA.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #48 -: Ноември 28, 2013, 05:55:34 pm »
Прочети тук най лесно става с таблици http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia115_57_spisak.htm

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #49 -: Ноември 28, 2013, 06:11:41 pm »
Прочети тук най лесно става с таблици http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia115_57_spisak.htm
Това което разбрах, е че за сечение на магнитопровода 5х9см2 намотките на първичната трябва да са 220, по волт на намотка. Но каква трябва да е квадратурата на проводника във първичната, за мощност500VA.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 045
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #50 -: Ноември 28, 2013, 07:09:55 pm »
   @praktik, нали ти казах как се смята топлинно натоварване. Токът в Ампери, който ще тече по жицата го "вдигаш на квадрат" и полученото число го умножаваш по съпротивлението на жицата в Омове. Последното може да се изчисли по формула R = pL/S, където
R [Ом] - съпротивление
р - специфично съпротивление (за медта има стойност 1.68 по 10 на -8 степен или 0.0000000168)
L - обща дължина на жицата в метри
S - сечение на проводника в квадратен метър

   Така като умножиш тока I на квадрат по R на жицата, ще получиш число във ватове (W) отделена топлина върху намотката. Формулата е Р = (I^2) . R и слагаш за Р примерно 100, което ще рече 100 W топлина ще грее в намотката. Може да сложиш за Р и друго число и пак да смяташ по формулата - важното е тези ватове топлина да може да ги охлаждаш така, че да не вдигнеш да речем повече от 100 градуса Целзий. С други думи, вземаш за даденост тези 100 W топлина, т. е. знаеш Р, знаеш и колко ток I ще пускаш - примерно 10 A за 2 kW мощност при 220 V. Говорим за първичната намотка. Смяташ по синята формула колко ще ти излезе R и после отиваш на червената формула за да уточниш дължината и сечението на жицата. Подобно се смята и вторичната намотка. Проста работа, но иска мисловен напън. Хубаво е да се знае и колко Ампера на метър (А/м) намагнитват желязото до около 1.2 T (Тесла).
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 07:21:44 pm от Иван Димов »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #51 -: Ноември 28, 2013, 07:13:22 pm »
Извинявай @praktik не погледнах добре отдавна не съм ги ползвал таблиците те са до 1000W а твоя траф при 45см2 е около 1300W. Ще трябват малко изчисления.

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #52 -: Ноември 28, 2013, 07:49:18 pm »
   @praktik, нали ти казах как се смята топлинно натоварване. Токът в Ампери, който ще тече по жицата го "вдигаш на квадрат" и полученото число го умножаваш по съпротивлението на жицата в Омове. Последното може да се изчисли по формула R = pL/S, където
R [Ом] - съпротивление
р - специфично съпротивление (за медта има стойност 1.68 по 10 на -8 степен или 0.0000000168)
L - обща дължина на жицата в метри
S - сечение на проводника в квадратен метър

   Така като умножиш тока I на квадрат по R на жицата, ще получиш число във ватове (W) отделена топлина върху намотката. Формулата е Р = (I^2) . R и слагаш за Р примерно 100, което ще рече 100 W топлина ще грее в намотката. Може да сложиш за Р и друго число и пак да смяташ по формулата - важното е тези ватове топлина да може да ги охлаждаш така, че да не вдигнеш да речем повече от 100 градуса Целзий. С други думи, вземаш за даденост тези 100 W топлина, т. е. знаеш Р, знаеш и колко ток I ще пускаш - примерно 10 A за 2 kW мощност при 220 V. Говорим за първичната намотка. Смяташ по синята формула колко ще ти излезе R и после отиваш на червената формула за да уточниш дължината и сечението на жицата. Подобно се смята и вторичната намотка. Проста работа, но иска мисловен напън. Хубаво е да се знае и колко Ампера на метър (А/м) намагнитват желязото до около 1.2 T (Тесла).

Тая формула е закона на Джаул и Ленц, за отделената топлина от ток, каква връзка има с това което питах, а то е каква да е квадратурата на проводника във първичната намотка, при мощност на трафа примерно500VA , за да не изгори първичната при натоварен траф .

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #53 -: Ноември 28, 2013, 07:56:05 pm »
http://mazeto.net/index.php/topic,7211.0.html
http://mazeto.net/index.php/topic,7211.0.html
@praktik Тук има отговори на всичките ти въпроси. Не е ли по добре първо да прочетеш.

GTV

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #54 -: Ноември 28, 2013, 08:02:45 pm »
 Практик, погледни последния ми пост! Що ти трябва да навиваш трафове и да топиш железо! Китаеца го е направил... 2000 Вата! Някъде бях дал желязо-въглеродната диаграма и да знаеш топенето не е проста работа.
  Еееех дей го Киро Секирата, да видите що е страх....... ;D

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 045
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #55 -: Ноември 28, 2013, 08:29:55 pm »
   @praktik, при натоварване жицата изгаря от прегряване. За да няма прегряване трябва да се знае:
  1. Колко топлина P ще може да се разсейва от жицата - колкото се нагрява, толкова се и разсейва за да стои еднаква температурата.
  2. Колко ток I ще тече. За 500 W при 220 V, токът в първичната е под 3 A.
  3. Като знаем Р от точка 1. и I от точка 2., слагаме ги в синята формула и получаваме R.
  4. Трябва да знаем дължината L на жицата.
  5. Полученото R от точка 3. и дължината L ги слагаме в червената формула и от нея получаваме S, което е сечението на жицата, за което ти питаш.
 
  Това е "сдъвкано" по най-лесния начин, ако не ти харесва виж Радико ти предлага "три каруци" с книги - чети! Аз съм до тук.

GTV

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #56 -: Ноември 28, 2013, 09:01:38 pm »
Най лесно се топи метал с идукционен поялник Weller. ;D

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #57 -: Ноември 28, 2013, 09:35:11 pm »
Най лесно се топи метал с идукционен поялник Weller. ;D
Какъв е тоя поялник, аз трафа искам да си го направя за точково заваряване, и за шевно. За шевно ще стане със 36 витки на вторичната. За точково само с 2 витки . Не съм решил дали да го правя, просто искам да знам в случай че реша да го правя.
Пък за топенето на метала, ти ако знаеш нещо сподели, казваш с индукционен поялник става.

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #58 -: Ноември 28, 2013, 09:42:23 pm »
   @praktik, при натоварване жицата изгаря от прегряване. За да няма прегряване трябва да се знае:
  1. Колко топлина P ще може да се разсейва от жицата - колкото се нагрява, толкова се и разсейва за да стои еднаква температурата.
  2. Колко ток I ще тече. За 500 W при 220 V, токът в първичната е под 3 A.
  3. Като знаем Р от точка 1. и I от точка 2., слагаме ги в синята формула и получаваме R.
  4. Трябва да знаем дължината L на жицата.
  5. Полученото R от точка 3. и дължината L ги слагаме в червената формула и от нея получаваме S, което е сечението на жицата, за което ти питаш.
 
  Това е "сдъвкано" по най-лесния начин, ако не ти харесва виж Радико ти предлага "три каруци" с книги - чети! Аз съм до тук.

По точка 1. обаче не се знае колко е температурата, трябва да се измери, пък за да се измери трябва да си играя да намотавам и размотавам витки от първичната. Иначе асимилирах формулите, верни са . 32.P=R=9.P       0,0000000168 .L/R=S
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 09:54:53 pm от @praktik »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #59 -: Ноември 28, 2013, 10:21:43 pm »
@praktik
Няма да стане братче електрожен и пуншваис на един траф ще е ни риба ни рак.
направи си две отделни устройства за да работят и двете. А за пуншваисе специално да ти отлеят една медна квадратна тръба с подходящ размер, и после внимателно режеш с ножовка, така че да се оформят 2-3 навивки и ти е готова вторичната намотка. така улава цялото магнитно поле и прави максимален ток с минимални загуби.