Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Вашите експерименти

Още един електролизер

<< < (4/9) > >>

EDM electronics:
  Видях ПДФа преди да пиша, но разстояние от 2 мм. ми се стори твърде малко. Малкото разстояние между плочите води до по-трудно отделяна на газа в отделната клетка, и е по-лесно за пробив.  Според мен разстояние от 5 мм ще е по-добре, мисля само това, най-малко ще ти повиши ефктивноста и надеждноста.
 
  Решението с помпата е супер, и за интеркулера, но как ще го направиш тоя интеркулер?
  Радиатор от мед или алуминий няма да върши работа, ще ти трябва пак инокс !

  Моторчето от чистачки ли е ?

Smileface:
EDM electronics, благодаря ти за вниманието!
Моторчето е водна помпа от парното на някои германски автомобили. С него принудително отлепвам мехурите от стената.
Съгласен съм с теб за 5-те милиметра. Но по моя начин ще вмъкна 69 пластини в размера на 62Ah акумулатор и ще имам 254 дециметра площ. Използвам гума 2мм. заради цената. Примерно 3мм клингерит с размери 1х1,20 м. струва около 100лв. и ми искат 4лв. за рязане. Гумата си я режа сам. Подкосиха ми се краката. Мислех си да сложа по два слоя от 2мм. А сега разглобих клетката за да добавя още 20 пластини. И така за 39 пластини ще ми трябват общо 40 уплътнения с размери 18х16 см. Вариянт за изулация е и пластмасата на листове с търговска марка "Симона". Това е най евтиното на пазара и почти не потдава при стягане.
Интеркулера ще е серпентина от иноксова тръба монтирана м/у маската на автомобила и радиатора. Мисля че ще се наложи заради температурата под капака на двигателя. Особено при спрял автомобил.

koce93:
Поздравления Smileface.
  Добре измислено свързване за да се получи 2 волта на клетка при 12 волта захранване. Имам едно предложение, не е ли по добре шпилките да са около пластините, като така се спестява дупчене на всяка пластина и на гарнитурите? Второ имаш отечка между плюсовата и минусовата плоче през двата извода от двете страни на клетката през маркучите и т образното съединение. По добре е да се взима само от едната страна на клетките. Трето, при отвор от около 6 мм. в долният край на плочите горният трябва да бъде 10 мм или два по 6 мм. за поемане на електролита и газта. При по голям горен отвор също имаш отечка, защото там също има електролит.
  И нещо за което не съм го срещал. При влизане на електролита от долният край първият отвор ако е 6 мм. към средата трябва да намалява до 4 мм. е на предпоследната плоче 3 мм. Така се разпределя по равно електролита. Същото се прави и с горният отвор. В противен случай електролита минава през първите клетки а до последните не стига. Избира по-краткият път.
Желая ти успех.

EDM electronics:
   Предложението на "koce93" за изнасяне на шпилките отвън плочите е много добро, спестява се много излишна работа за пробиване и изолиране на шпилките от плочите.
 
   Серпентина за интеркулер е добра идея, а аз си го представям дори нещо като радиатора на хладилниците.

   Гумените сепаратори са евтини но временни, с времето поддават, а и основата ги прецаква лесно. Аз също нямам отговор кой е идеалния материал за тази цел, но определено се спирам на някой от видовете пластмаси, хем да не поддава, да е устойчива на основи, и хем да осигурява добро сцепление, да не е твърда като китюк :D.

   Ааааа...., гумените маркучи за съединенията не са добра идея.
   

Smileface:
Здрасти Коце!
Наистина по-добре е шпилките да не минават през пластините главно за по-лесно сглобяване, отпада изулирането на шпилките от където се съкращава времето на зглобяване. Това с времето труд е много важно и малко хора го имат предвид. Ако шпилките са от вън ще трябва да се увеличи общият габарит или да се намали работната площ. Понеже търся компактност се налага този компромис.
Пластините са изрязани на лазер и 20 отвора за шпилки по 0.10 лв. =2лв. на плоча, по 39 бр.=93.60лв. :-\ Това са доста пари за някакви си дупчици.
Нямам опит с електролизери и това с оттечките ми е неразбираемо. До колкото зная тока е "тарикат". Минава по най краткият и лесен път. Мисля че за да няма оттечки в системата не трябва да се гони максимална производителност, а оптимална спрямо изразходваният ток. Така ще прескочим оттечките. Или поне така се надявам.
При проектирането направих анализ на обема за флуиден поток. Симулирах го при източник с по-малък дебит(още не ми бяха донесли помпата) и останах доволен от резултатите. Ако резултатите не ми бяха харесали щях да внедря пластмасова тръба с отвори пасващи точно м/у пластините. Резултатите показаха, че потока се разлива и на страни, а не минава директно и само на горе към изхода. Останах много доволен, че стана от първия път. При достатъчно голям дебит електролита ще мине на всякъде. Освен това при тази конфигурация мехурчетата създават на електролита естествена циркулация. Факт е, че при изключена помпа пак има продукция. Преминавайки през всеки следващ отвор флуида излиза от момент на дроселиране, забавя си скороста и се разсейва във всички посоки. Въпреки това през централните две междини минава най-много поток.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия