Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата

Електролизен апарат за заваряване с Браун газ

<< < (5/40) > >>

dymelsoft:
bugman, това изрових от моите архиви, някъде имах и клипче в работещ режим, но явно съм го затрил.
Между другото, съвсем скоро ще я пускам тази чудесия в действие. Тази клетка беше основната причина да направя голям бедини генератор. Целта ми е с бедини генератора да захраня клетката, като същата е с чешмяна вода, а не с електролит. Преди същата работеше с 10-15% КОН.

П.П. лошото е, че все не остава време за тази идея, въпреки че и двете неща са готови  :(.

h2motor:
dymelsoft - това клетки в общ електролит ли са ? Защото изолирането на подобно нещо е невъзможно така както го описват - електролита да е под горния ръб на електродите. Как ще се зареди с електролит така че електродите в горната им част да не се намокрят, а когато напрежението е високо тока ще тече по "мокрото".

h2motor:
bugman - да ти спестя малко разочарование което неизбежно ще те споходи ако тръгнеш по пътя за реализация на идеята ти така както го описваш. Не всичко е просто а всъщност е много по-просто - това е вярно.
1. Електролизата при напрежение над 1.8 волта е неефективна, произвежда значително количество топлина с вложената енергия и съответно по-малко газ с повече вложена енергия. Неприятното е че тази топлина загрява устройството и електролита в него също, много по-добре е да не грее да не изброявам негативите от загряването.
2. Електроди от въглеродна стомана - черно или поцинкована в никакъв случай, ще работи много кратко време този електролизер а как ще си променя проводимостта на електролита дори при работа е по-добре да не пробваш.
3.Голяма грешка - всички са любители на тези серийни клетки потопени в общ електролит, а дори и да е конструкцията като тази на така наречените "сухи клетки" те пак са с общ електролит защото отворите които ги свързват го правят общ.
4.Електролизата е много енергоемък процес, за да получиш голямо количество газ трябва да подадеш "голямо" количество ток..колко е просто. Проблема е че клетката трябва да работи на 1.8 волта и при такова напрежение за да подадеш 1 киловат за час е ясно, че става въпрос за големина на тока над 500 ампера. Ток с такава големина трябва да тече по проводници с голямо сечение и не само това - трябва ти и източник на такъв ток. Съответно варианта отпада още теоретично.
5.За да работи електролизна клетка при напрежение под 2 волта електродите трябва да са с различен електрохимичен потенциал, т.е. клетката трябва да бъде батерия с нисък капацитет и може би батерия не е най-точно, а по скоро акумулатор. В момента в който й свърши капацитета, тока който подаваш ще се харчи само за електролиза.
  Ако гледаш какво са направили на Запад направо да ти кажа е едно нищо, но Илия Вълков е постигнал нещо и обърни внимание на неговите конструкции.
 - Определено клетките трябва да са много на брой и последователно свързани, те трябва да бъдат всяка в собствен електролит - напълно изолирани, мокри както ги наричат единични клетки всяка в собствена кутия и със собствен електролит и свързани последователно за да може да ги захраниш от източник с по-високо напрежение от 1.8 волта които ти препоръчвам.
 - Задължително е електродите да се формират, това става като всяка клетка я обработиш по следния начин - зареждаш рядък електролит и пускаш ток с честота към 500 херца, прав и насечен на правоъгълни импулси. Периодично на 48 часа вадиш клетка от електролита и я изплакваш във вода след което я сушиш и така 3-5 пъти или цикъла да го наречем. Накрая топваш клетката в електролит и мериш с мултицета дали ти дава 1.8 волта.
 Събираш устройството, захранваш го , отвеждаш и събираш газовете от всички клетки и мисля че електролизера ти ще бъде с много прилични параметри.
 Има едни неща - ултразвукови трансдюсери се наричат - и в Китай ги произвеждат с тонове, монтираш по един във всяка клетка и го захранваш с честотен генератор на 44 килохерца, ще се получи хубава "горелка". Имаш опит с двигатели и автомобили...Забележи че не съм написал нито една формула и това ако не е просто...

dymelsoft:
h2motor, електролизера е от сериен тип , но всяка клетка е с отделен електролит. Съдът на електролизера е направен със CNC рутер и всяка "ламела" е в шлици. При поставянето на всяка пластина в шлиците предварително съм нанасял двукомпонентно лепило. Клетката се налива с електролит така, че във всички сегменти нивото да бъде поне 5мм. под горния ръб. На снимката се вижда голямо пространство над ламелите което се използва за лесно уравняване на електролита, чрез наклоняване на съда. В това пространство смятах да монтирам и система за автоматично доливане на електролизера, но така и не го реализирах на практика. За около 4 часа работа нивото в клетките спадаше с около сантиметър. Както казах захранването на клетката е моя реализация, като стабилизацията е по мощност, а не по напрежение или ток. Или по точно казано напрежението подавано към клетката автоматично се регулираше, следейки точно зададената мощност. Така промяната в плътността на електролита по време на работа на клетката, не влияеше на ефективността и количеството HHO при продължителна работа. Или казано просто, моите наблюдения и хиляди тестове показаха, че количеството HHO зависи само от площта на клетките и вложената мощност (енергия). Тъй като химичния състав на електролита се променя по време на работа, токът в системата трябва да се увеличава, а от друга страна напрежението съответно трябва да се намалява.

П.П. h2motor, както правилно посочи, недостатък на "стандартните" електролизери са отворите в ламелите през които общия електролит се явява пряк път между двете крайни пластини и голяма част от токът в електрическата верига се затваря именно там. Точно това и прави тези клетки по-малко ефективни, но пък същите обикновено се захранват с ниски напрежения. Разглобявал съм такива клетки след продължителна работа и ясно се вижда как  отворите на ламелите са се заоблили.

lda_has:
dymelsoft "П.П. h2motor, както правилно посочи, недостатък на "стандартните" електролизери са отворите в ламелите през които общия електролит се явява пряк път между двете крайни пластини и голяма част от токът в електрическата верига се затваря именно там."  На една от тестовите клетки тези отвори на ламелите съм ги избегнал. Просто ги замених с прорези от 1 мм. по височината на ламела. При нареждането на първия ламел прореза от десния край, на втория ламел е в левия край, на третия като първия и така до края. Действително тока падна рязко но количеството на произведения газ се запази.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия