Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата
Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
bugman:
Здравейте,
Първо искам да поздравя всички - споделяли и споделящи информация в този
форум и да Ви благодаря за всичко, което съм намерил и ще намирам тук. :)
Набързо, най-основно и като представяне, искам да спомена, че имам дългогодишен, практически опит с реставрацията на ретро автомобили и мотоциклети, тунинг и реставрация на бензинови двигатели и изработка, оптимизиране и др. на печки с твърдо гориво и ще ми е приятно, ако мога да бъда полезен на някой по тези теми.
Практик съм, знам, че нищо не знам и се уча непрестанно. Научил съм, че - не всичко е толкова просто, а значително по-просто.
Сега по темата - тъй-като често ми се налага да заварявам ламарина (предимно, черна, но често и поцинкована от 0,5 до 1мм. ) - използвам телоподаващо, но не съм удовлетворен от качеството на заварките и най-вече от топлинните деформации, които се получават при този тип заварки. Затова съм решил да опитам да заварявам/запоявам посредством "Браун газ".
Идеята ми е да изработя една или няколко електролизни клетки и с подходящо захранване да получа достатъчно за споменатите цели, газ. Може-би в по-късен етап ще разчепкаме и темите за другите приложения на вълшебният газ.
Иска ми се да използваме момента и да се опитаме да систематизираме информацията относно Браун газа, защото ми се струва, че има прекалено много въпросителни или може би просто противоречива информация - така че, накрая да се получи една полезна и лесно смилаема тема. Имам идея - в процеса на темата, "изчиствайки" въпросите да поправям/допълвам постовете в началото, така, че каквито и да ги надробим, началото да е що-годе - лесно четимо. За целта, вероятно ще се налага да си задаваме и тъпи въпроси - по детски, както и да им отговаряме, просто - по детски. Линковете, препратките към други мнения, теми, форуми, сайтове и т.н. ще е добре да бъдат с коментар и ако може кратко обяснение какво се разбира от тях, а не просто - влез и чети...
Ще съм благодарен на всеки за участието в темата.
Вярвам, че с общи усилия ще стигнем до задоволителни резултати.
Аутсайдер:
Апарат ли искаш да правиш, мисля, че в някоя от темите мернах чертежи на клетки...но не помня къде, то...много теми, много нещо ;D
bugman:
Предполагам, първото и най-важното в една електролизна клетка са ламелите, тоест електродите по които ще тече токът, който ще прави електролиза от водата и ще се получи газта.
Да започнем с материала от който ще е най-добре да бъдат направени и после да продължим с конструкцията и броя на ламелите в една клетка.
Доколкото съм чел и разбрал, оптималният материал е неръждаема стомана.
Защо точно и каква точно и защо, такава?
Може-би има и значение дали и какъв катализатор ще се използва в електролита.
Доколкото съм наясно, оптималното е КОН - Калиева основа. Предлагам нея да ползваме за катализатор.
Може-би, трябва да спомена, че мисля ламелите, ако са от нрж. да бъдат заварени за електродите, за да се получи по-добра ел. връзка между тях и така намалим загубите. Мога да ги заварявам с телоподаващото с неръждаема тел.
Друг въпрос има с обработката на ламелите - полирани ли е по-добре да бъдат или напротив - да ги мина с пясъкоструя за да ги направя грапави?
Тоководещият електрод: чел съм, че е добре да бъде плътно желязо с Ф20-30 - защо е тази дебелина и възможно ли е да е от тръба?
bugman:
--- Цитат на: Аутсайдер в Април 01, 2017, 03:44:48 pm ---Апарат ли искаш да правиш, мисля, че в някоя от темите мернах чертежи на клетки...но не помня къде, то...много теми, много нещо ;D
--- Край на цитат ---
Много информация има, да - и не само в този форум и не само в един сайт и не само на Бг. - затова се нуждая от помощ ;D - повечето е стара, но лошото е, че и често е противоречива... Надявам се, че и колегите с натрупан практически опит ще се включат...
Някой ако може да сподели от къде да си купя книгата/те на Деспа Браун, защото не откривам, нищо в момента.
Обмислям идеята за мокра клетка, която да има в долната си част отвор, който освен за източване, чрез помпа да служи и за циркулация на електролита. Циркулацията ще помага на мехурчетата газ да се отделят по-бързо и при нужда ще може да се използва за охлаждането на клетката.
Михаил Кузмов:
Здравей bugman! Виждам, отдавна си регистриран, но кой знае защо малко си чел форума? Макар и разхвърляна, във форума има достатъчно информация. От начален пост разбирам че имаш понятие от заваряване. Тогава знаеш, защо се използва аргон при аргон-дъговата заварка. Сега малко инфо за БГ. Електролизера произвежда водород и кислород в стехиометрично съотношение 2:1. Т.е. водорода в сместа е 66.66%, кислорода в сместа е 33.33%. Идеално съотношение, сместа да изгори без емисии. Продукта след изгарянето е вода. Оставям сам да прецениш, може ли БГ да заварява желязо например.
Имай в предвид че съм далеч от мисълта да те отказвам от идеята. Ако решиш да правиш електролизер съм на твое разположение от- до, с практически опит и знания.
Поздрави!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия