Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
Bat_Vanko:
Значи разчетите са следните: Голямото тяло с маса 100 кг се ускорява със сила 100 N за време 1 сек, ускорението му е 1 m/sec2. Скоростта в края на периода е 1 m/sec, а изминатото разстояние - 0,5 m. Кинетичната енергия на това тяло е 50 J. Малкото тяло с маса 10 кг се ускорява също със сила 100 N за време 1 сек, ускорението му е 10 m/sec2. Скоростта в краят на периода е 10 m/sec, а изминатото разстояние - 5 м. Кинетичната енергия на това тяло е 500 J. Според ЗЗЕ кинетичната енерегия на едно тяло е равна на вложената за постигането й механична работа. Изглежда сякаш законите са нарушени...
П.п. след две страници изписани простотии, как никой не се сети да погледне в дебелите книги, че механичната работа е равна на сила по преместване, а не на сила по време - което всъщност е импулс. Едно е да буташ автомобил за 1 сек, а съвсем друго на 1 метър разстояние.
П.п. Atos вече може да триеш темата - всички видяха нивото на компетентност на форума. ;D
бай Теню:
На мен пък друго ми е интересно, като се заговори за нещо и веднага се обаждат знаещите имало закон на еди-кой си и не можело да бъде другояче защото законът на еди-кой си не позволявал. Трябва да се наричат общи правила и дори обобщени правила защото те не са всеобщи и винаги има изключения. За някой може и да са закони, а за друг .....
kd_dinev:
http://hoster.bmstu.ru/~fn7/reshenie_zadach9.php
kd_dinev:
Задача 9-91.Оказва се,че със 0.6 мощност ползвана от външното захранване постигаш абсолютно същия въртящ пусков момент,както и ако ползваш пълната мощност,т.е. ускорението което си придал на механизма и въртящите се части на двигателя е едно и също независимо от напрежението на мрежата.Това е отговора ми на въпроса дали винаги една конска сила е една конска сила.Иван Димов,благодаря за доброто онагледяване!Bat_Vanko добре,че беше ти та да се сетиш!Ако обърнеш внимание на това,което е дал колегата Иван Димов пружините са еднакви и изминават един и същ път.А след като спрат да оказват въздействие върху телата,самите тела колко метра ще изминат няма никакво значение.Върху тях така или иначе вече не се извършва механична работа т. е.няма въздействие на външна сила ако изключим силите на триене разбира се
Аtos:
Пружината е една, за какъв еднакъв път говориш?
Самите тела, ще се придвижат на различни разстояния!
kd_dinev, не трябва да се смесват понятията енергия и мощност.
Както отбеляза Бат Ванко, ако определяш само енергията, не замесвай фактора ВРЕМЕ!
Времето е решаващо, когато изчисляваш мощност и ускорение.Сила по време е импулс, преместване маса на разстояние е работа, а работа за ед. време е мощност!
А всяко ускорение има времева компонента като съставна, иначе няма да е измеримо и съпоставимо с...друга стойност ускорение! Разбираш ли ме дотук?
При постановката, показана от Иван Димов има РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ на енергията от пружината - равно действие в двете посоки, равно противодействие, но различен резултат, който се дължи на разликата в масите на телата, на нищо друго!
Опитът е на същия принцип, както изстреляна стрела от лък или куршум от пистолет!
Енергията в срещуположните посоки е ЕДНАКВА, резултатът е различен!
Ако не е така, цялата наука балистика я пращате по дяволите! Направо се чудя, как досега артилеристите от Наполеон, че до втората световна, са си смятали отката и траекториите?
Когато патронът е в цевта, излита куршумът, тялото на оръжието има само откат!
Ако същият патрон го хвърлите в огъня и той гръмне, ще изхвърчи гилзата, а откат (или по-малко преместване) ще направи куршумът.
kd_dinev, бих се съгласил с теб, дори и само на теория да обясниш пример, в който еднаква сила придава различна енергия на тела, покажи ми, моля?
П.П.Обяснявам ти (макар, че не е нужно, това и 5 годишно дете го знае). С топлинната енергия, която би ползвал, за да загрееш литър вода с 10 градуса повече, спокойно ще изпепелиш малка клечка с маса 10 грама.
Хайде, за да не кажеш, че едното е с изгаряне, пробвай да стоплиш парче метал 1 кг и после от същия материал 100 кг, с еднакво по сила и продължителност нагряване.
Топлинната енергия в твърдите тела е под формата на трептене на молекулите, колкото по-интензивно е това движение, толкова повече е топлинната енергия в тялото.Нарича се "Брауново движение" и се учи в 6-ти клас!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия