Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
Bat_Vanko:
За формулата спорим Димов. Формулата за делта Ек която Динев твърди че никой преди не е успял да открие. Сега виждам че и ти си я открил, та почвам да се чудя как ще си поделите Нобеловата награда...
Bat_Vanko:
Хайде бе Динев. От една седмица очаквам да обясниш на всички ни с твои думи (като за прости хора НЕ нобелови лауреати) как аджеба разбираш тази "делта Ек"! За толкова време не успя ли да я намериш и прочетеш поне 10 пъти та белким и на нас ни светне за кво иде реч.
kd_dinev:
--- Цитат на: kd_dinev в Януари 05, 2025, 05:57:52 pm ---
https://www.youtube.com/watch?v=-NIPsmavbzE&lc=z133jborswngyfcsf22tchy5branfnalb
--- Край на цитат ---
Не, Димов спора не е за формулата. Ако една формула е вярна то тя не се нуждае от каквото и да е обяснение. Дотук всички включително и самия Бат Ванко са съгласни, че формулата е коректно изведена и е вярна.
Спора е ето за това:
--- Цитат на: Bat_Vanko в Март 25, 2025, 02:18:48 pm ---
Няма нужда да гледам клипа, в науката има основополагащи принципи и ще ти ги обясня като за полицай: Просто казано - имаш маса която се ускорява и тази маса противодейства на своето ускорение със сила F = m.a.
--- Край на цитат ---
И в коя НАУКА го откри този основополагащ принцип бе Бат Ванко? В Нютоновата механика определено го няма.
Ако разглеждаме автомобила от клипа като ускоряваща се маса в Нютонова инерциална отправна система има само две реални сили, които си взаимодействат. Нютон още навремето го е доказал МАСАТА има инертност, но не може да противостои на силата със сила!
Ако вземеш да изгледаш внимателно този РЕАЛЕН клип ще установиш, ако не си предубеден разбира се, че разбиранията ти за механиката подлежат на сериозни корекции. За Пикси нищо няма да казвам-той все пак е на научния ОЛИМП и там си общува с боговете-няма време за простосмъртни...
--- Цитат на: Bat_Vanko в Март 25, 2025, 02:18:48 pm --- Да, формулата е вярна, макар да важи само за един частен случай (не ме карай сега да ти обяснявам и какво означава "частен случай") - равноускорително движение. В природата 99% от вида ускорение не е равноускорително. Затова никой не си прави труда да извежда формула която важи само в 1% от случаите. Като имам предвид твоят интелект напълно разбирам гордостта ти с това откритие (буквално чудо).
--- Край на цитат ---
Само да ти кажа, че съм извел формулата и за равноускорително движение в Двумерна Нютонова инерциална ротациона отправна система. И това движение ли мислиш се включва в един процент от случаите в природата?
Иван Димов:
Аз не ги обичам тези двигатели с вътрешно горене понеже са "движещи се печки" и прахосват около 60% от енергията на горивото като затоплят и климата, а уж ще се борим с глобалното затопляне. Но доколкото разбрах спорът се върти около това, нарушава ли се ЗЗЕ при ускорителното движение. Ами то е ясно, че се нарушава. С една и съща мощност на двигателя се придобиват все по-големи порции кинетична енергия при ускоряването на превозното средство без значение дали е автомобил или ракета в космоса. ... За конвенционалната наука е още по-страшно да кажеш, че и третият закон на Нютон се нарушава при определени условия. Интересното е, че това нарушаване става при напълно спазване на всички закони в механиката. Това е така понеже има възможност част от линейният импулс да се трансформира във въртящ импулс (момент на импулса). Ето това е основополагащ експеримент в тази насока: https://www.youtube.com/watch?v=91r6olcHWjY&list=LL&index=71 Имаме две кофи с олово като едната е вързана по средата, а другата в периферията с възможност за завъртане. На двете кофи действат еднакви сили за едно и също време. Това се постига с макаричка за въдица ако не се лъжа. И въпреки еднаквите сили, двете кофи получават различни линейни ускорения. На този принцип може да се направи инерциален двигател, който не използва нито реактивна сила, нито перки, витла и тем подобни. Да не говорим, че ще е далеч по-ефективен от всички известни ни досега двигатели. ... Така че, законът за запазване на импулса е валиден, но можем да се задвижим линейно докато нещо се развърта на борда. После това развъртане може пак да го използваме в обратна посока. Законите на механиката пак ще се спазят, но ние ще се ускорим линейно в една посока без да се отблъскваме от нищо и без да използваме реактивна тяга.
А този цитат е правилен: "Нютон още навремето го е доказал МАСАТА има инертност, но не може да противостои на силата със сила!" ... То е ясно, че ако двете сили се уравновесят, няма да има ускорение, а постоянна скорост.
Радико:
Иван Димов
Това на клипа е изключително некоректен експеримент с които не може да се докаже или отрече абсолютно нищо.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия