Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (346/351) > >>

Bat_Vanko:
dinev, предишният пост те попитах:

--- Цитат на: Bat_Vanko в Март 19, 2025, 07:59:55 pm ---...да кажеш къде има маса и къде е ускорението и евентуално къде е силата на теглото.

--- Край на цитат ---
Успя ли вече да ги намериш или все още се опитваш да проумееш написаното 2016 г.И сега да добавя към инерционната сила - има ли тя някаква енергия или е фиктивна?

epwpixieq-1:

--- Цитат на: kd_dinev в Март 24, 2025, 11:25:04 am ---      Пикси, ти нали си голям университетски преподавател и специалист по динамични взаймодействия?
      Кажи и ти, срещал ли си я тази формула за механична работа преди да я публикувам в тоаи й вид в многобройните трудове които си изчел?

--- Край на цитат ---
kd_dinev, преподавал съм в университет ( по точно в един от колежите на City University of New York ) но нидъе не съм писал че съм "голям унивеситетски преподавател", това си е лично ваше писание и виждане и (за съжаление) само по себе си показва нещо.

Относно вашата "формула" не съм се задълбавал да разбирам какво показвате най-малкото понеже вие даже не можете да напишете една формула като трябва. Ето ви пирмер как се пишат форумули: https://mazeto.net/index.php/topic,10965.msg102820.html#msg102820
В допълнение чесно не видам смисъл да задълбавам повече във вашите виждания и разбирания понеже ми стана сно, след като се постарах да обясня проблема който имате, че даже когато ви се предостави синтезирана информация която противоречи на вашите съждения вие, не само не я разбирате а даже я разбирате абсолютно погрешно. Точно и затова вече взимам проблема който имате относно "неизяснения казус" с насмешка.

Написах ви какво трябва да направите за да изразите смислено кашата която ви е в главата, вие си имате свое виждане и това е ваше право, но мога да ви гарантирам че абсолютно не сте измислили нещо ново в класитеската механика, най-малкото понеже показвате, на страниците на тази тема, силно неразбиране на основни понятия и това как те се дефинират.

kd_dinev:

--- Цитат на: epwpixieq-1 в Май 06, 2023, 09:41:55 pm ---Всъщност интереснен въпрос е появи когато човек се замисли за ускорението на едно тяло и времето за което се изминава определена дитанция от едно тяло. Да вземем един пример:

F = 100 N
m=1 kg
така ускорението явно е фиксирано на
a = 100 m/s2

Сега това означава че тялото от 1kg ще измине 50m за 1s като на края на 50-тия метър ще има скорост от 100 m/s. Въпроса който е интересен е може ли да се намери генерална формула която да изчислява времето за което се изминава всеки един метър от тези 50 метра. Тоест какви ще са времената ( явно чстици от секудната ) за които ще се изминат 1-вия, 2-рия, 3-тия и така на татък до 50-тия метър.

За колегите които разбират какво се пита мисля че това е доста занимателна задачка решаването на която може да покаже интересна  зависимост  :)

--- Край на цитат ---


--- Цитат на: epwpixieq-1 в Март 24, 2025, 08:23:46 pm ---

Относно вашата "формула" не съм се задълбавал да разбирам какво показвате най-малкото понеже вие даже не можете да напишете една формула като трябва.

--- Край на цитат ---

                                  W = F . s = delta Ek = F^2 . t^/ 2 . m

     Пикси, питаш за генерална формула чрез която да се изчислява времето за което се изминава всеки един метър, но когато някой изведе такава формула ти дори не си правиш труда да я погледнеш само защото този някой съм аз, а не Хевисайд ?

     Вземи примера със тяло с маса 100 кг на което действа сила с големина 100 Нютона за 10 секунди и виж дали формулата работи.


--- Цитат на: Bat_Vanko в Март 19, 2025, 07:59:55 pm ---
Щом имаш маса и ускорение - имаш и инерциална сила F = m.a. Сега клипа с нисана не съм го гледал и за това оставям на тебе да кажеш къде има маса и къде е ускорението и евентуално къде е силата на теглото.


--- Край на цитат ---

       Изгледай клипа с нисана/няма и двадесет секунди да ти отнеме/ и ми кажи къде е тази инерциална сила или пък силата на теглото , защото аз не ги виждам. Може и да ги има - не споря. Но щом ти твърдиш, че са там, бих се радвал да ми ги покажеш.

Bat_Vanko:

--- Цитат на: kd_dinev в Март 25, 2025, 12:11:53 pm ---Изгледай клипа с нисана/няма и двадесет секунди да ти отнеме/ и ми кажи къде е тази инерциална сила или пък силата на теглото , защото аз не ги виждам. Може и да ги има - не споря. Но щом ти твърдиш, че са там, бих се радвал да ми ги покажеш.

--- Край на цитат ---
Динев, съжалявам да го чуя. Все си мислех че за изминалите почти 10 год ти е влезнало все нещо в главата. А то се оказа че бозата преобладава пред акъла.
Няма нужда да гледам клипа, в науката има основополагащи принципи и ще ти ги обясня като за полицай:
Имаш маса (в случая колата), имаш някаква сила която да въздейства на тази маса (в случая двигателя). Взаимодействат си само еднотипните неща (в случая сила взаимодейства със сила). Външната сила поражда вътрешна реакция (реакция на опората), това е също сила, равна на външната но обратна по посока. Ако тялото е абсолютно твърдо тази сила се предава мигновено до всяка една частица от масата. И понеже тази сила е обвързана с масата (вътрешна на тялото) тя постоянно се противопоставя на промяната на инерцията на тялото. Просто казано - имаш маса която се ускорява и тази маса противодейства на своето ускорение със сила F = m.a.
Ако искаш да вникнеш задълбочено в нещо то задължително трябва да разбереш МЕХАНИЗМА на взаимодействие. А не като тебе да изпляскаш тука една формула за делта Ек без дори да я разбираш. Хайде обясни я тука с твои думи така че и полицай да я разбере. Да, формулата е вярна, макар да важи само за един частен случай (не ме карай сега да ти обяснявам и какво означава "частен случай") - равноускорително движение. В природата 99% от вида ускорение не е равноускорително. Затова никой не си прави труда да извежда формула която важи само в 1% от случаите. Като имам предвид твоят интелект напълно разбирам гордостта ти с това откритие (буквално чудо).

Иван Димов:
   Не знам за какво спорите, но нека да напиша връзката между изминатото разстояние s и времето t при постоянна сила F. Bat_Vanko, при реактивните и инерциалните двигатели може силата да е постоянна и тялото да се ускорява докато приложената сила се уравновеси с триенето и скоростта тогава ще бъде постоянна. Тръгваме от тук:
                                  Ek = F.s  =  F^2.t^2/(2.m)
   Знаем че енергията (работата) е сила по преместване и вече разбрахме, че на Динев формулата е вярна. Съкращаваме F от двете страни на равенството и получаваме:
                                     s = F.t^2/(2.m)     
    При постоянна сила може да определим константата  k = F/(2.m) и така ето я връзката:
                                   s = k.t^2
   Преместването s е функция на времето, т. е.    s = f(t)  при това, функцията е квадратична. Да сложим и малко числа. Нека к = 1.
                                       s = t^2   
   Тръгваме от нулата. В края на първата секунда ще сме изминали 1 метър. В края на втората секунда ще сме изминали 4 метра. В края на третата секунда ще сме изминали 9 метра.   ... В края на 10-тата секунда ще сме изминали 100 метра от старта. Говорим за ракета в космоса, където триене няма.
   Обясних го като за начинаещи.         

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия