Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
kd_dinev:
Ами нормално е да спре за под пет метра, защото зависимоста на спирачния път от скоростта на автомобила е квадратична, а не линейна. Или иначе казано два пъти по висока скорост, четири пъти по дълъг спирачен път.
При движение на автомобила с постоянно ускорение скоростта се увеличава линейно във времето, но изминатия линеен път расте квадратично.Когато автомобила се движи с постоянно ускорение и силата, упражнявана от двигателните колела F се разпределя върху всеки метър от изминатия път, това означава, че CVT трансмисията ще намалява нейната големина на метър изминат път, но сумарно ще я запазва постоянна във времето.
---
3. Разпределение на силата спрямо пътя:
Тъй като силата е постоянна, а пътят нараства квадратично във времето, това означава, че силата, разпределена на всеки метър от изминатия път, намалява.
Физически това може да се разбере чрез работата, извършена от силата:
W = F . s
kd_dinev:
Гледайки тази формула се сетих откъде произлизат споровете по темата. Формулата за механична работа в този й вид
W = F . s
произтича от концепцията на Уат за работа и механична мощност:
P = F . v
В тази концепция се приема, че механичната работа се извършва винаги срещу някаква сила т.е. имаме действие на сила срещу сила и движението се извършва в динамично равновесие. Въвеждайки единицата за мощност конска сила Уат имплицитно въвежда изискването скоростта с която се движи товара да е константа. Този инжинерен подход е добър при изчисленията на производителността на парните машини, но оставя без анализ редица физични явления в които ускорението е ключов фактор. По лошото е, че това скрито, неафиширано изискване води до погрешно и неправилно прилагане на така дефинираната механична мощност към тези явления.
За разлика от Уат, концепцията на Кориолис за механична работа е свързана с действието на сила срещу маса и той извежда формулата за работа директно от втория закон на Нютон като използва неговата импулсна формулировка
W= F . s = delta Ek
Тук механичната работа е пряко свързана с времето на действие на силата и ускорението, което тялото получава в резултат на това действие. Кориолис, както и Нютон разглеждат движението на тялото в двумерна инеционна система свързана със земята, където освен реалната сила предизвикваща ускорението други сили не съществуват.
В първия ми пост съм следвал точно тази логика, доколкото и Кориолис разглежда механичната работа като промяна на кинетичната енергия на тялото под действие на постоянна във времето сила.
И тук формулата
Delta Ek = F^2. t^2/2. m
е много подходяща за прилагане.
kd_dinev:
--- Цитат на: Bat_Vanko в Октомври 27, 2024, 09:47:50 pm ---Прав си juliang, но нека да го обясня простичко като за dinev.
1. Колата се спуска по надолнище. Бордовият компютър показва разход 0.5 л/100 км и 2000 оборота - двигателя се намира в режим на спирачка.
2. Колата се движи хоризонтално (при насрещен, нулев или съпътен вятър). Бордовият компютър показва разход 5 л - двигателят е в режим на преодоляване само на челното съпротивление (което дори и в този случай е различно).
3. И колата се изкачва - разход 20 л.
Както виждаш (в което силно се съмнявам) едни и също обороти, но различна мощност на вала на двигателя т.е. P(t).
--- Край на цитат ---
--- Цитат на: juliang в Ноември 02, 2024, 09:19:15 pm ---Скоростта не се изменя линейно във времето. Не гледай анимации, а реални клипове със ускорение на автмобили със CVT кутии.
--- Край на цитат ---
--- Цитат на: kd_dinev в Януари 05, 2025, 05:57:52 pm ---
https://www.youtube.com/watch?v=-NIPsmavbzE&lc=z133jborswngyfcsf22tchy5branfnalb
--- Край на цитат ---
Защо Бат Ванко не разгледа този четвърти случай,който е показан много ясно на клипа. Или за тебе и този клип е фейк, някой специално го е снимал да те заблуди или да ти загуби безценното време...
В какво се изразява този четвърти случай?
Колата се движи хоризонтално. Разглеждаме ускорението между 40 и 70 км/час. Бордовия компютър показва 10.8 литра разход, оборотите са 5000 в минута. времевите интервали са следните:
40км/ч достигнати за 3.53 секунди
50км/ч достигнати за 4,51 секунди
60км/ч достигнати за 5,60 секунди
70км/ч достигнати за 6.85 секунди
Както виждаш едни и същи обороти, един и същ разход на гориво, постоянна мощност на двигателя, която се отразява в подържане на постоянно ускорение, като отчетем нарастващото челно съпротивление.
Ако отчетем факта, че масата на Нисан Тийда е 1200 кг, то кинетичната му енергия ще нараства квадратично спрямо времето:
40км/ч 74 074 джаула
50км/ч 115 741 джаула
60км/ч 166 667 джаула
70км/ч 226 852 джаула
Както сам виждаш /надявам се/ силата F която бута Нисана остава постоянна във този времеви интервал доколкото и ускорението е постоянно, а скоростта нараства линейно във времето.
Bat_Vanko:
Динев, за пореден път се убеждавам че в главата ти е пълна каша и няма шанс следващите 100 години това състояние да се подобри!
--- Цитат на: kd_dinev в Март 17, 2025, 03:41:39 pm ---Както сам виждаш /надявам се/ силата F която бута Нисана остава постоянна във този времеви интервал доколкото и ускорението е постоянно, а скоростта нараства линейно във времето.
--- Край на цитат ---
С най голямо прискърбие трябва да ти съобщя, че не съществува ДВГ който да дава сила (поне не и към този времеви отрязък). Всичките дават момент! И силно се надявам някъде в следващите 100 години все пак да успееш да разбереш разликата между сила и момент
Успех в начинанието!
epwpixieq-1:
--- Цитат на: kd_dinev в Юни 06, 2016, 10:53:18 pm ---Темата е реплика към един спор,който така и остана неразрешен...Вярно,че ставаше въпрос за лостове,но един от участниците предложи да махнем лостовете и да видим какво ще се получи,като обяви за куца логиката,по която следва,че една и съща сила придава различни енергии на телата в зависимост от големината на масите им.Тъй като тука има доста разбирачи на нютоновата механика,очаквам да ме коригират ако греша някъде.От закона на Нютон F=m.a следва,че ако имаме две тела съответно с маси 100кг. и 10кг. и приложим върху тях сила от 100нютона в продължение на една секунда то ускорението което ще получат е съответно 1м/сек и 10м/сек на -втора степен.От това следва,че в края на секундата скоростта на тялото с по-голямата маса ще е 1м/сек а на тялото с по-малка маса 10м/сек.Какви кинетични енергии обаче ще притежат двете тела в резултат на действието на тази сила?Тялото с маса 100кг-100джаула,а тялото с маса 10кг-500джаула.
--- Край на цитат ---
С такъв "елементрен" въпрос е започната темата. Явно до сега, след почти 9 години и над 100-тина страници kd_dinev, вие постоянно виждате неизаснен казус на все нови и нови многовариационни разновидности на първия си въпрос. Вместо да се хвърляте във все нови и нови (по-комплекнсни) вариации на нещата които (явно) не са ви ясни може би, по-успешна стратегия за изясняване на вашия "неизяснения казус" е да разгледате и осъзнаете къде е проблемнтното виждане в този ви първи въпрос, с който сте започнали темата. Все пак както казах преди време в темата, хората за 9 години развиват нови теории във физиаката, вселената и някои (казват че) ще отидат до Марс ;D, а вие един казус не можете да си изясните.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия