Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
kd_dinev:
--- Цитат на: kd_dinev в Февруари 26, 2025, 12:44:42 pm --- Гледайки тази формула се сетих откъде произлизат споровете по темата. Формулата за механична работа в този й вид
W = F . s
произтича от концепцията на Уат за работа и механична мощност:
P = F . v
В тази концепция се приема, че механичната работа се извършва винаги срещу някаква сила т.е. имаме действие на сила срещу сила и движението се извършва в динамично равновесие. Въвеждайки единицата за мощност конска сила Уат имплицитно въвежда изискването скоростта с която се движи товара да е константа. Този инжинерен подход е добър при изчисленията на производителността на парните машини, но оставя без анализ редица физични явления в които ускорението е ключов фактор. По лошото е, че това скрито, неафиширано изискване води до погрешно и неправилно прилагане на така дефинираната механична мощност към тези явления.
За разлика от Уат, концепцията на Кориолис за механична работа е свързана с действието на сила срещу маса и той извежда формулата за работа директно от втория закон на Нютон като използва неговата импулсна формулировка
W= F . s = delta Ek
Тук механичната работа е пряко свързана с времето на действие на силата и ускорението, което тялото получава в резултат на това действие. Кориолис, както и Нютон разглеждат движението на тялото в двумерна инеционна система свързана със земята, където освен реалната сила предизвикваща ускорението други сили не съществуват.
В първия ми пост съм следвал точно тази логика, доколкото и Кориолис разглежда механичната работа като промяна на кинетичната енергия на тялото под действие на постоянна във времето сила.
И тук формулата
Delta Ek = F^2. t^2/2. m
е много подходяща за прилагане.
--- Край на цитат ---
Ето това е същността на " казуса" Пикси!
Така обаче не разбрах признаваш ли, че в механиката съществуват две различни концепции за механична работа: на Кориолис и на Уат? И осъзнаваш ли, че в концепцията на Уат имплицитно е заложено механичната работа да се извършва при константна скорост?
А и какво ново и комплексно видя в един реално заснет клип на автомобил със СВТ трансмисия ускоряващ от 0 до 100 км/ч?
Bat_Vanko:
--- Цитат на: kd_dinev в Март 18, 2025, 01:49:03 pm --- А и какво ново и комплексно видя в един реално заснет клип на автомобил със СВТ трансмисия ускоряващ от 0 до 100 км/ч?
--- Край на цитат ---
Динев нищо ново няма. Както и преди 9 години така и сега ти продължаваш да бъркаш силата с момента. Хубавото е че си научил една нова думичка "делта Ек". Лошото е че само си я научил, но не си я разбрал. А тази думичка се изписва със следната формула: dEk = Ek2 - Ek1 т.е. "разликата в кинетичните енергии в два различни времеви момента дава делта Ек". Както виждаш (надявам се все пак че го разбираш и няма да има нужда да го повтарям в следващите 100 год) делта Ек пряко зависи от времето (от една страна) и (от друга страна) от закона на изменение на кинетичната енергия във времето (от тука се получава времето на квадрат).
п.п. А сега ще ме извиниш но имам и други второкласници на които трябва да наливам акъл.
epwpixieq-1:
--- Цитат на: kd_dinev в Март 18, 2025, 01:49:03 pm ---Така обаче не разбрах признаваш ли, че в механиката съществуват две различни концепции за механична работа: на Кориолис и на Уат?
--- Край на цитат ---
kd_dinev вие явно нещо не сте запознат с това какво всъщност е наука. При науката няма нещо като "признаване" или непризнаване има само точни изчисления. Досега от вас не съм видял точни изчисления където да покажете "неизясненост". Всичката тази неясност ви е в главата. Вземете и направете малко изчисления на база на усановени физични концепции (независимо какви са те) и покажете разликата между едните и другите и тогава ще ви покажа къде грешите ;D. Както вече го направих тук: https://mazeto.net/index.php/topic,9853.msg133817.html#msg133817 и тук: https://mazeto.net/index.php/topic,9853.msg133712.html#msg133712 където вие, за съжаление, даже и не разбрахте какво ви се обяснява.
kd_dinev:
--- Цитат на: Bat_Vanko в Септември 15, 2024, 08:17:42 pm ---
П.п. Я пак разпиши тази формула, но малко по подробно, че нещо не мога да си представя как енергията е обратно пропорционална на масата.
--- Край на цитат ---
Ами не можеш да си представиш защото си прегърнал официално приетата дефиниция за механична работа и мощност в която скрито се приема, че делта Ек е равно на нула като следствие от концепцията на Уат.
Ето я формулата за механична работа извършвана от постоянна по големина сила при равноускорително движение на тялото:
Делта Ек = F^2 . t^2/2.m
Тази формула е в точно съответствие с втория закон на Нютон и е продължение на концепцията за механична работа на Кориолис в която ускорението на телата под действието на сила играе ключова роля:
W = F . s = delta Ek
--- Цитат на: epwpixieq-1 link=topic=9853.m sg142243#msg142243 date=1742292082 ---Все пак както казах преди време в темата, хората за 9 години развиват нови теории във физиаката, вселената и някои (казват че) ще отидат до Марс ;D, а вие един казус не можете да си изясните.
--- Край на цитат ---
Без да звучи нескромно аз съм първия, който е извел формулата в този й вид, и първия който забелязва, че в официално приетата дефиниция за механична мощност има имплицитно скрито условие механичната работа да се извършва в динамично равновесие т.е. скоростта да е константа делта Ек = 0 и
по този начин движението на телата с ускорение остава извън полезрението на класическата механика.
--- Цитат на: Bat_Vanko в Март 18, 2025, 09:09:16 pm ---Хубавото е че си научил една нова думичка "делта Ек". Лошото е че само си я научил, но не си я разбрал.
--- Край на цитат ---
Бат Ванко, ти сериозно ли? Един приятелски съвет: смени хапчетата, тези не ти се отрзяват добре...
Пикси ти нали си голям учен и университетски преподавател. Не смяташ ли за скандално в официално приети дефиниции да има скрити, неафиширани явно условия?
Bat_Vanko:
--- Цитат на: kd_dinev в Март 19, 2025, 12:52:06 pm ---Без да звучи нескромно аз съм първия, който е извел формулата в този й вид, и първия който забелязва, че в официално приетата дефиниция за механична мощност има имплицитно скрито условие механичната работа да се извършва в динамично равновесие т.е. скоростта да е константа делта Ек = 0 и
по този начин движението на телата с ускорение остава извън полезрението на класическата механика.
--- Край на цитат ---
;D ;D ;D Динев ти изби рибата от всякъде... На това действие му се вика "заместване". Заместваш една неизвестна с друга неизвестна от система уравнения. Мисля че това се учи някъде в основното училище. Но виждам че ти си много горд че си го разбрал. Е както казват хората "по добре късно отколкото никога". Но аз ти препоръчвам да не кандидатстваш за Нобелова награда за си това откритие - ще се срамуваме че имаме толкова велик учен в нашият форум пък не го оценяваме подобаващо.
Иначе пълната енергия (в частност кинетичната) е доста по сложна материя и аз не съм оптимист че в следващите 9 год ти ще постигнеш някакъв успех в разбирането й. Но все пак ще постна тука един документ за това как се добива обща култура във висшите училища в областта на механиката. И пак казвам това е само за обща култура, другото е още по сложно. http://phys.tu-sofia.bg/ef/Phys%201/Lektzii/Mehanika/Pot%20E.pdf
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия