Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (306/329) > >>

kd_dinev:
    Напротив, казусите се изясняват един след друг. Стана ясно, че под действието на една и съща сила за еднакъв интервал от време тела с еднаква маса придобиват различна енергия в зависимост от това дали посоката на силата е хоризонтална или вертикална.

   Сега остава да изясним дали източника на тази сила консумира повече енергия в зависимост от посоката й.
    Ти имаш ли някакво мнение по въпроса?

   
--- Цитат на: juliang в Май 29, 2023, 09:09:21 am ---Ако действа противоположна сила, на тялото на практика действа една-единствена резултантна сила, равна на сбора от всички сили.
Катериш баир с камион. Един път камиона е празен, другия е пълен. Двигателя на камиона е еднакъв, обаче в единия случай харчиш 20 литра, в другия - 50 литра на час, за да поддържаш една и съща скорост. Просто защото във втория случай действа силата на тежестта на товара, който го няма в първия случай.
Да, тука силата ще е различна. Ако двигателя прилага една и съща сила, товара просто няма да измине същото разстояние за определеното време. Енергията е мярка на способността да се извършва работа. А работата е преместване, а не време.

Пффф... трябва да стигнеш от София до Бургас. Или да вдигнеш пиано с макара до 10-я етаж. Енергията необходима да го направиш винаги ще е еднаква. Обаче от приложената сила зависи колко бързо ще го направиш.

--- Край на цитат ---

   Юлиане, стига с тази мантра, че работата е сила по преместване, а не сила по време. Механичната работа е равна на изменението на енергията на механичната система.
   Силата по времето ти дава промяната в импулса на тялото върху което е приложена. Оттук директно можеш да изчислиш каква е промяната на механичната му енергия и да намериш работата.

Bat_Vanko:

--- Цитат на: kd_dinev в Май 30, 2023, 12:40:04 pm ---    Напротив, казусите се изясняват един след друг. Стана ясно, че под действието на една и съща сила за еднакъв интервал от време тела с еднаква маса придобиват различна енергия в зависимост от това дали посоката на силата е хоризонтална или вертикална.
Сега остава да изясним дали източника на тази сила консумира повече енергия в зависимост от посоката й.

--- Край на цитат ---
dinev, източника на тази енергия е в твоето незнание. За простият човек всяко нещо е чудо!
От край време се опитвам да ти покажа грешката - а тя е в това че ти не познаваш начините по които силата на тежестта участва в тези схеми. Ти например не знаеш какво е "реакция в опората". Не знаеш още как се прави векторна сума на сили, нещо което juliang се опитва да ти подскаже. И после пиксито не бил разбирал. Ти например не можеш да направиш една кадърна схемка на силите които участват в прословутата постановка която уж си бил направил. И забележи не искам снимка на постановката (защото ти я нямаш, барабар с файла на измерванията) а само картинка на действащите сили. И нека там да фигурира силата на теглото а не пак да я пропуснеш като незначителна подробност. Защото ако тя е "незначителна подробност" то и масата, която я определя, трябва да е незначителна подробност. Защо тогава изобщо я споменаваш???

juliang:

--- Цитат на: kd_dinev в Май 30, 2023, 12:40:04 pm ---   Юлиане, стига с тази мантра, че работата е сила по преместване, а не сила по време. Механичната работа е равна на изменението на енергията на механичната система.

--- Край на цитат ---

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B6%D0%B0%D1%83%D0%BB


--- Цитат ---Джаул, наричан понякога още ватсекунда и означаван със символа J, е единицата от Международната система единици (SI) за измерване на енергия (потенциална, кинетична, електрическа, топлинна), а също така на работа и количество топлина. Стандартното определение на джаул е следното:

1 J е работата, извършена от сила 1 N при преместване на тяло на разстояние 1 m по направление на силата
--- Край на цитат ---

kd_dinev:

--- Цитат на: kd_dinev в Май 06, 2023, 08:17:57 pm ---https://www.youtube.com/watch?v=T9aAHYQyn-M

  Пикси, сам виждате, че работа може да се измерва както като сила по преместване, така и като сила по време. Съгласен със почти всичко, което сте написал, защото то в крайна сметка доказва моята теза. Основната ви грешка е, че приложената сила в двата случая не една и съща, във вертикално направление трябва от нея да извадите гравитационната сила, което и правите но не отчитате последствията до които води това. Така в единия случай резултатната сила е 1200 Нютона, а в другия е едва 200 Нютона...

https://studfile.net/preview/16698225/

  Ето Бат Ванко опитна постановка със  изобразени всички действащи на нея сили и сътветните формули към тях. Резултатите от моите измервания се доближават доста точно към описаното. Ще прецезирам опитите и ще направя сътветния клип.

 
  Сега мисля е твой ред да обясниш кои са тези сили в опорите, които влияят на ускорението на количката?

--- Край на цитат ---

   Юлиане, ако изгледаш първия клип ще видиш, че може да се използва както сила по преместване, така и сила по време.

    Бат Ванко, за втори път ти давам тази най подробна схема със всички участващи сили и съответните формули. Първият път отказа да я коментираш, поради някаква причина. Сега пак искаш схема . Ето ти я.

    По интересно ще е да я преработим тази схема с оглед на това, което е написал Пикси. Нека вместо силата на тягата да се създава от силата на теглото да куплираме към макарата електродвигател с мощност 1200 Вата. Този двигател в единия случай издига маса от 100 кг вертикално нагоре, а в другия ускорява в хоризонтална посока същата маса от 100 кг. Пикси съвсем точно е изчислил ако двигателя работи 1 секунда каква енергия ще придобие тялото в двата различни случая съответно в първия 1200 Джаула във втория 7200 Джаула. Проблема тук е, че двигателя ще консумира енергия от 1200 Джаула за тази 1 секунда.

juliang:

--- Цитат на: kd_dinev в Май 31, 2023, 02:47:58 pm ---   Юлиане, ако изгледаш първия клип ще видиш, че може да се използва както сила по преместване, така и сила по време.
за тази 1 секунда.

--- Край на цитат ---
Не, нютон по метър е едно, а нютон по секунда е нещо съвсем друго. Килограма, нютона и секундата взимат участие в дефиницията на СИЛА. И там силата ускорява едно тяло равномерно докато е приложена.
Продължаваш да откажеш да приемеш, че тяло което се движи два пъти по-бързо от друго, има четири пъти по-голяма енергия, макар че силата която е ускорила тялото е действала само два пъти по-дълго, или е била два пъти по-голяма. За теб силата е пропорционална на енергията и това си е. Два пъти по-силно - два пъти повече енергия, и не отлепяш от това схващане. А то не е правилно.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия