Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 594725 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 251
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #105 -: Октомври 10, 2016, 02:54:25 pm »
Тази смешна (плоскоизмислена) схема, пак залага на гравитацията като аксиома по презумпция, не бъди толкова ограничен, моля те...тя е създадена за онагледяване за примитивно мислещите!
Тези топки що "тежат" надолу, огъвайки равнината, кое ги тегли, ако разглеждаш нещата в абсолютен аспект?
Затуй ти казвам да добавиш още едно измерение към картинката. Съжалявам ако не можеш да си го представиш, но е трудно в 2 измерения да се представи 4-мерно пространство.
Най-примитивно казано - нашето 3-мерно пространство се "разтяга", или "свива" (тези понятия нямат аналог когато излезем от 3-мерните ни представи, да приемем че по-точния термин е "деформира се") под въздействието на масата на телата. Телата които би трябвало да си стоят в покой едно спрямо друго, когато попаднат в такава "гънка" почват да се търкалят "надолу" (отново неточно обяснение поради липса на терминология). А самите те също така образуват "гънки" в пространството, като те са толкова по-големи колкото тялото има по-голяма маса. И колкото по-близо до тялото се намираш, толкова "наклона на гънката" е по-стръмен.

За етерното налягане - не виждам нужда от него. Показаното на двумерната картинка може да се случва и във въздуха, и в безвъздушното пространство. Само трябва да има гравитационно поле, действащо в 3-то измерение. Но за твое и мое удовлетворение може да заменим "етерно" с "гравитационно" за да сме еднакво неудовлетворени от обяснението :) Това "поле" ще трябва да действа в 4-то измерение.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #106 -: Октомври 10, 2016, 02:59:33 pm »
А сега отъждестви "наклона на гънката" с "етерно налягане" и ще говорим почти на един език вече...

И какво значи "не виждам нужда от него" ? На него не му пука ТИ от какво имаш нужда...

Виж сега...тази теория е недоиздържана и ще ти обясня защо:)
Ако има изкривяване на пространството около планетите, то светлината би го следвала, т.е. ще можеш да вкараш светлинен лъч "в орбита", а то не става...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 251
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #107 -: Октомври 10, 2016, 03:03:40 pm »
Така става кат дописваме ... :)

Приеми "наклона на гънката" като наклон в 4-то измерение. Точно както топчетата на снимката за да се приближат едно до друго в 2-мерната мрежа трябва леко да пропаднат и в 3-то измерение, така и телата приближавайки се "под въздействието на гравитацията" в нашата триизмерна мрежа, "пропадат" леко и в 4-то измерение". И за да ги отдалечиш в 3-те измерения, ти трябва да вложиш енергия за да ги избуташ по "баира на 4-то измерение".

На кого "него" не му пука? :) Аз казвам, че тази информация ми е достатъчна да обясня случващото се.

Става, става ... светлината се отклонява от масивни тела. Потърси в нета - има достатъчно информация. А па черните дупки казват, че поглъщат светлината - свиват я в спирала навътре, и тя повече не излизала оттам. Ма така казват де... аз не съм ходил да видя :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #108 -: Октомври 10, 2016, 03:07:54 pm »
Добре де, откъде идва този "баир", според теб?
Какво значи "наклон в 3-то или 4-то измерение"?
За да кажеш НАКЛОН, трябва да имаш отправна точка - вектор на гравитация!
В трето измерение би трябвало този вектор да е цяло пространствено направление (не линия)!

На кого не му пука? На етерното налягане!

Да, в периферията на черните дупки се изкривява пространството и светлината го следва, но не и около нормална планета!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 251
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #109 -: Октомври 10, 2016, 03:19:33 pm »
Ако гледаш мрежата на картинката точно отгоре, те ще си изглежда съвсем равномерна - с правилни квадратчета. Трябва ти поглед "отстрани", от 3-то измерение, за да видиш пропаданията. Та ... дори и на мен ми е трудно да си представя "наклон в 4-то измерение", още по-трудно ми е да го опиша ... но горе-долу си го визуализирам.

Пусни търсене в нета за "Фомалот Копейкин" да видиш че дори и един Юпитер изкривява светлината и радиовълните дотолкова, че да можем да го засечем с апаратура.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #110 -: Октомври 10, 2016, 03:33:58 pm »
 ..."дори и на мен ми е трудно".... ;D ;D ;D
Хахаха, без коментар...

Това може и да ти помогне:
http://www.vbox7.com/play:d036ae7ef0

Да, Юпитер изкривява незначително, но не светлината, а пространството, по което тя се движи.
Ти някак омесваш причина и следствие и става хаос в понятията ти...а оттам и в заключенията!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 251
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #111 -: Октомври 10, 2016, 03:44:58 pm »
Да, Юпитер изкривява незначително, но не светлината, а пространството, по което тя се движи.
Ти някак омесваш причина и следствие и става хаос в понятията ти...а оттам и в заключенията!

Важното е че ме разбра какво съм искал да кажа...

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #112 -: Октомври 10, 2016, 04:06:07 pm »
Защо електрона има заряд, ако знаеш отговора на този фундаментален въпрос, мислиш ли, че си в състояние да промениш заряда на електрона?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #113 -: Октомври 10, 2016, 06:48:04 pm »
Не знам дали бих могъл ?
Знам със сигурност обаче,че не бих могъл да го променя(целенасочено) , ако не знам защо има заряд...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #114 -: Октомври 10, 2016, 09:34:10 pm »
Цитат
Първо - нагряването на въздуха от Слънцето причинява не увеличаване, а намаляване на налягането
Виж ти, значи ли това, че намаляването на атмосферното налягане е признак за хубаво време. Защото така излиза според логиката ти. На кой да вярвам? На метеоролозите и на това което пише на барометъра или на тебе.
А относно забавянето на въртенето на земята, аре не ставай смешен. И това с биг бенд. Ако се опиташ да пресметнеш колко вода местят приливите и с каква скорост и колко джаула прави това. И като вземеш под внимание че в космоса със микроджаули коригират орбитите на апарати от по 1-2 тона, как така от измирането на динозаврите до сега "65 милиона години" Реакцията на Ленц  не успя да събори луната. Имай на предвид, че масата на водата местена от приливите е съвсем съпоставима спрямо масата на луната.     
« Последна редакция: Октомври 10, 2016, 10:08:02 pm от dymelsoft »

Коев

  • Гост
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #115 -: Октомври 10, 2016, 11:24:51 pm »
Понижаването на атмосферното налягане се дължи на изтъняването на атмосферния слой, при появата на локални бури, или циклони, и др. атмосферни депресии, влошаващи времето.

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 229
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #116 -: Октомври 11, 2016, 12:43:53 am »
Мисля, че по-скоро е обратното.Поради ниското атмосферно налягане навлиза по-тежък студен въздух и се зараждат бури, циклони и т.н. Атмосферното налягане е пряко зависимо от слънчевото греене. Може да се види кога е по-високо: лятото или зимата.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #117 -: Октомври 11, 2016, 02:44:58 am »
Понижаването на атм. налягане се дължи на издигане на приземния въздушен слой на по-голяма височина. Тогава започво приток на страничен въздух, който се стреми да запълни празнината, т.е. възниква вятър. Колкото по-бързо се издига въздухът (и съответно пада налягането) - толкова вятърът е по-силен.
Издигането на приземните въздушни маси може да се дължи на различни фактори - температурен контраст м/у две маси (често с различен процент влажност), възникване на струйно течение във височина, прегряване на земната повърхност от Слънцето... като тези фактори са взаимосвързани. Едва след падане на налягането започва адиабатно разширяване и кондензация, т.е. бурите и циклоните не са причина за спадане налягането, а следствие. Макар, че след първоначалното формиране, възниква положителна обратна връзка и взаимоусилване на процесите.
Циклоните са системи с център на ниско атм. налягане и въртене обратно на ч.с. (гледано отгоре) в Северното полукълбо, а антициклоните имат център с високо налягане и въртене по ч.с. При последните процесите са противоположни спрямо циклоните - при тях от височина се спускат хладни/студени (в зависимост от сезона) маси, които натискат надолу и съответно налягането расте. Въздухът се сгъстява и кондензация обикновено липсва, освен по разни повърхности или при висока влажност с формиране на мъгла или ниска инверсионна слоеста облачност. През студеното полугодие те благоприятстват за най-големи температурни спадове в нощните и сутрешни часове с образуване на инверсии (топло горе и студено при земята).

А относно Земята и Луната само вмъквам изречение за размисъл... Когато едно тяло хвърля сянка върху друго, то не му отдава никаква енергия по този начин :)
« Последна редакция: Октомври 11, 2016, 03:04:25 am от hyparh »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #118 -: Октомври 11, 2016, 08:11:41 am »
Сянката не е взаимодействие между телата докато гравитацията е  Сянката не предизвиква приливи или отливи. Относно климата колеги много заорахте във взаимосвързани следствия и изпускате от мисълта си най важното, е а то е, че ако нямаше гравитация всички тези неща нямаше как да се случат. А да и вторична причина с най осезателен ефект за спадане на налягането при циклоните е ефекта на Бернули.
Интересно ми стана и друго. Накой спомня ли си защо приливите и отливите са по два в денонощие. логически луната би трябвало да предизвиква един прилив. а те са два. Понеже това сме го разисквали в друга тема и ми стана интересно някой поми ли го.     

Коев

  • Гост
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #119 -: Октомври 11, 2016, 08:25:00 am »
Засенчващото тяло предизвиква физични промени на засенчената повърхност на другото тяло, ако преди засенчването повърхноста е била облъчвана.
При тези физични промени се отделя енергията от засенчената повърхност.Но...
Ако говорим за гравитационното взаимодействие, или облъчване, идващо от Слънцето, тогава напротив-''засенченото'' тяло бива подложено на най-силното възможно облъчване/гравитационно/, в периода на ''засенчването''.
Тогава се отделя и най-много енергия от взаимодействието м/у гравитацията на ,,засенченото'' тяло/Луна, или Земя/ и космическата гравитация.