Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Ту-Ту резонансен генератор без управление

<< < (5/18) > >>

Иван Димов:
   x_name41, бобината е закачена към 2 Ома резистор, който е на двата емитера на транзисторите. Следователно можем да приемем съпротивлението на бобината за 2 Ома. Не е проблем да сложим и 5 Ома - няма да се променят нещата съществено. За добър качествен фактор Q трябва съпротивлението да е малко, капацитетите на кондензаторите да са малки, а индуктивността на бобината голяма. Така напрежението ще се вдигне много. Аз достигнах на симулатора до 350 kV и нагоре.
   Разбира се точността е в някакви рамки, но принципно се вижда колко добре работи схемата.

Иван Димов:
   Измислих Ту-Ту с един транзистор. До скоро си мислех, че това е невъзможно, но явно може. Първоначално Ту-Ту-то беше с 8 транзистора и ми се струваше идеално. После ми дойде идеята да го направя с 4 транзистора и стана перфектно - мислех си, че това е съвършенството. После се оказа, че може да се изпълни и само с 2 транзистора, но при това изпълнение има леко греене в транзисторите, което се дължи на разликата в напреженията на кондензаторите в момента на отпушването на транзистора. До скоро смятах, че с 1 транзистор не може да се направи схемата така, че върху него да не пада голямото напрежение от индуктивността на бобината при прекъсване на веригата. Доста умувах и накрая стигнах до тази идея (прилагам файл). Токът в лявата бобина е еднопосочен пулсиращ, а в дясната бобина максимумите на тока в двете посоки са различни по големина. Схемата се стартира като за момент се включва прекъсвача най-вляво. Пробвах схемата и на симулатора - http://tinyurl.com/y8ujaowk. Работи добре.
   Искам да подчертая, че моята цел е върху транзистора да пада само напрежението на захранването като при това на кондензатора да имаме киловолти. Това го постигам с диода най-вляво.

Иван Димов:
   Направих подобрение на последната схема, защото я пробвах на практика и въпреки че генерираше, е малко капризна към параметрите на бобините и кондензатора. Затова паралелно на база-емитер на транзистора сложих един тиристор. В базата на транзистора сложих един диод за да не се повреди базовия преход при обратното напрежение, което тиристорът удържа преди да се отпуши. Управлението на тиристора през диод и потенциометър го закачам за емитера на транзистора. Чрез промяна на съпротивлението в потенциометъра може да се регулира напрежението и тока в кондензатора. Така схемата работи добре без да товари топлинно елементите и прави без проблем токов резонанс. Само при стартирането трябва потенциометърът да е с минимално съпротивление за да се отпушва по-лесно тиристора. След това вдигаме съпротивлението му и тиристорът се отпушва при по-високо напрежение. Прилагам схемата и видео с експеримента.

Иван Димов:
   Ето я последната схема с тиристора на симулатора - http://tinyurl.com/ybqdsd7d  Вижда се, че близо 1А се връща обратно в захранването. Схемата си заслужава експериментирането.

Иван Димов:
   Засега старият вариант на Ту-Ту генератора като че ли е най-стабилен. Правя опит да направя подобен генератор само с два транзистора, но май не стават перфектни - или ще се нагряват транзисторите или ще вдигат по-ниско напрежение. Старият вариант макар и с 4 транзистора работи доста добре, което се вижда и на симулатора - http://tinyurl.com/y9cjwset.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия