Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Ту-Ту резонансен генератор без управление

<< < (4/18) > >>

Иван Димов:
   VeleV, проблемът в този род схеми, каквито показвате е, че на транзистора му се налага да се товари с високо напрежение от трансформатора или бобината. В момента на запушването на транзистора върху него се стоварва цялото напрежение на възбуждащата бобина, а в някои случаи към това напрежение се прибавя и напрежението на захранването. И затова има опасност от изгаряне на транзистора, а и мощността е ограничена от пробивното му напрежение. Примерно 300 волта пробивно напрежение може да осигури само някаква пределна мощност.
   В моята схема обаче тези проблеми ги няма. Транзисторите трябва да държат само напрежението на захранването и не им се налага да се товарят от напреженията в бобината, които могат да достигат до 100 киловолта и нагоре. Значи можем да правим големи напрежения и мощности без опасност да изгорят транзисторите. Това е така, защото кондензаторите и бобината имат взаимно неутрализиращи се напрежения като остава върху транзисторите само разликата на тези напрежения, която е точно равна на захранващото напрежение. С други думи, напреженията в кондензаторите са насрещни (противоположни) и тяхната разлика е захранващото напрежение, което пада върху транзистора. Схемата Ту-Ту (подобрена) наистина е много добра.

Bat_Vanko:
Иван Димов, би ли казал тази симулационна програма на коя реномирана фирма е...
На мен ми прилича повече на проект по информатика на някой гимназист или студент. А всички знаят как се прави дипломна работа.

Иван Димов:
    Схемата ще я правя на практика и тогава ще говорим. Аз съм я мислил и чрез медитация и не разчитам само на симулатори. Иначе старата версия на Ту-Ту-то вече е проверена на практика и работи отлично. Новата версия се надявам да е по-добра от гледна точка на топлинните загуби в транзисторите понеже броят на транзисторите е намален наполовина.
п. п. Ето го симулатора - http://tinyurl.com/yakdta5o

Иван Димов:
   Чак сега като се загледах в симулатора видях, че дори електрическият потенциал е оцветен в различни цветове. Положителният потенциал (+) е оцветен в зелено. Отрицателният потенциал (-) е оцветен в червено. А "земята" (неутралата) е в кафяво. Така още по-нагледно се вижда как тече токът и къде в схемата има високи напрежения.

x_name41:
Димов, индуктивноста със стойност 1H има съпротивление, което трябва да се отчете във схему, ако приемем че резистора със стойност 1 ом е съпротивлението на индуктивноста, то той не е свързан правилно във схему съобразно закона на Кирхов, тъй-като то е приложено единственно към кондера със стойност 20nF, а всъщност трябва да е приложено към разклонението на двете вериги съответно към полумоста формиран от двата кондера по 100nF и кондера със стойност 20nF. Друг съществен момент е свързан с точноста на програмата, която зависи от предварително зададената времева стойност "time step", която дефинира колко точни ще бъдат стойностите във симулацията, в случая не би могло да се говори за добра точност, тъй-като тази стойност е зададена на 5us, а трябва да е около 100-150ns, чак тогава евентуално може да се говори за точност макар и приблизителна. Още веднъж да повторя, че трябва да се види въпросът с индуктивноста от 1H и нейното съпротивление.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия