Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

valex теория

<< < (15/26) > >>

valex:
Все пак еднослойната бобина се разглежда като с разсредоточени параметри. С многослойна наистина няма как да стане.

valex:
За да се разберат свойствата на преобразуванията на полето на ТТ предлагам няколко прости експеримента.
Но първо се замислих как може да се отчете по някакъв начин ефективността на ТТ. Освен чрез консумацията на енергия от захранващия источник трябва да и имаме и критерий за големината на напрежението, което се генерира на върха на ТТ. Измислих следните варианти  за отнотелно измерване ( измерване спрямо предходни измервания ). Така ще може да се сравняват различни ТТ заедно с консумираната енергия, коя е по-добра т.е. по-ефективна :
- измерането на разстоянието на започване на разряд към земя от ТТ
- измерване на разстоянието на засветване на два светодиода свързани по картинката по долу
- измерване на напрежението на вилка на Авраменко с някакъв стрелкови уред
- вариант с грец от бързи диоди и стрелкови уред в диагонала с филтров кондензатор
- има и възможност с открита тръба на осцилоскоп без управление (само със засветване) да се мери отклонението на лъча 

Всички тези версии на измерване зависят от атмосферното налягане, влзжността на въздуха, температурата и разни други условия, но си мисля, че за груби експерименти стават.

Добре е да се предвиди някаква защита на входовете на осцилоскопа (примерно с обратни диоди и съпротивление).
Бобината, която се използва може да е някаква  произволно еднослойно навита върху PVC тръба с диаметър 50мм и дължина да кажем 250мм. За да се намалят до минимум магнитните въздействия от бобините на ТТ тестовата бобина се поставя перпендикулярно на ТТ на или над върховата част на високоволтовата бобина на ТТ.

Експеримент1 Може да се  измери каква е формата на генерираното напрежение (и има ли такова) в тестовата бобина. Променя ли се напрежението ако примерно се постави феритен материал в бобината (не би трябвало защото това са електростатични въздействия, а не електромагнитни които да се усилят от ферита).
Може да се екранира примерно половинта на бобината с помощта на електростатичен екран (парче перпендикулярно поставено алуминиево фолио с дупка през която да минава бобината) с очакване, че екранирайки едната половина ще се намали въздействието  върху нея от страна на ТТ и ще се увеличи разликата в напреженията. Може да се пробва и без заземяване. Или със свързване към масивен метален предмет, който да се ползва за изсточник на заряди.
Тези варианти за проби могат да се приложат и при следващите експерименти.

Експеримент2 Как се променя напрежението при такова свързване? Какво става ако външния проводник се прекара в средата на бобината? Може да се опита и с бобина, която е двойно навита. Един път само  с единия проводник, и втори експеримент с двата проводника успоредно свързани. Очаква се някаква разлика поради двойно по-масивния материял на бобината и от там по-голямо наличие на заряди в материала.

valex:
Едно отплесване: Как влияе поставянето на феритен материал само в основата на ТТ където се намира генериращата бобина върху ефективността (напрежението) на ТТ-то. Нали целта е в основата да имаме максимално електромагнитна връзка между бобините, а това се подпомага от сърцевини?

valex:
Експеримент3
Измерване на някаква мощност върху товар. При различни товари може да се сметне каква мощност ще се отдели върху активен товар. Предполагам, че задължително за максимална отдадена мощност ще трябва стойността на товарното съпротивление да е съгласувано със съпротивлението на изсточника т.е. бобината.
Тук се сещам, че може товара да се изработи като грец с бързи диоди, изглаждащ RF кондезатор и DC-DC преобразувател, който чрез ширината на импулсите се имитира различни товари.

Есксперимент4 и 5
Изследване на модулиращото влияние на полето от ТТ при наличие на источник на променливо или постоянно напрежение. Тук може да се опита ралични комбинации от фактори, които влият за да се получи оптимален резултат на въздействие. Няма как да се предвиди кое ще въздейства благоприятно докато не се експериментира.

mzk:
@valex, дай да поставим едни начални параметри, от които ще можем да работим заедно и на един и същи път.

Направи един траф, например като единичния от снимките, които пуснах в другата тема (Ф 200), проводник 0.5 или 1 мм (или нещо подобно), по възможност отношение (височина-диаметър) 1:5 или 1:10, което макар да е извън идеалните отношения е доста удобно за изработка!

После си правиш една произволна първична (желателно с 5-20 витки, но не по-малко) (може и на подвижна тръба с малко по-голям диаметър или нещо плъзгащо се върху вторичната) и започваш да си играеш.

Половината от другите неща ги обсъдихме онзи ден по телефона, но няма проблем да ги преговорим.
Предпочитам разговор, защото това писане във форума губи много време.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия