Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Космология
Аtos:
Не помня да съм споменавал лещи, но...добре! Всяко параболично огледало си е точно леща и законите на оптиката са си валидни за него.
--- Цитат на: juliang в Януари 17, 2019, 11:42:36 am ---Понякога Хъбъл "се вторачва" неподвижно в определена точка в продължение на 48 ЧАСА за да събере в 2.5 метровото си огледало нищожната светлина която пристига от отдалечените обекти.
--- Край на цитат ---
Тук вече се изложи! Айде да обясниш как точно сателит се позиционира да "се вторачва" неподвижно 48 часа в определена точка, като при това е в орбита?
--- Цитат на: juliang в Януари 17, 2019, 11:42:36 am ---Ако приемем че увеличенето дори е 5 000 и насочиш този телескоп към Земята, ти ще получи образ еднакъв с това което ще виждаш ако летиш със самолет на 100 метра височина.
--- Край на цитат ---
Ако летя със самолет на тази височина (което ми се е случвало няколко пъти), "аз ще получи" доста подробности от повърхността :D
--- Цитат на: juliang в Януари 17, 2019, 11:42:36 am ---Сам можеш да си направиш сметката какво ще виждаш на Луната (на 400 000 км) при увеличение 5 000 пъти. Ще виждаш това, което виждаш гледайки с просто око Бургас от Варненското пристанище ... :)
--- Край на цитат ---
Защо трябва да е под такъв ъгъл, щото ти е удобно ли? Ако си над Бургас на същото разстояние, картинката ще е друга.
Хайде да престанем с този тъп спор! Опитваш се да ме убедиш, че да гледаш Луната с Хъбъл е като да се опитваш да ползваш бинокъл за микроскоп, ясна ми е тезата ти! Но не е така!
Ама...аз съм си виновен, че ти задоволявам неистовата потребност за спорове ;D ;D ;D
juliang:
--- Цитат на: atos в Януари 17, 2019, 12:09:41 pm ---Тук вече се изложи! Айде да обясниш как точно сателит се позиционира да "се вторачва" неподвижно 48 часа в определена точка, като при това е в орбита?
--- Край на цитат ---
Точно както ти можеш да се вторачиш в нещо извън пътя докато се намираш в движещ се автомобил. С тая разлика че там се изисква изключителна точност и стабилност.
--- Цитат на: atos в Януари 17, 2019, 12:09:41 pm ---Ако летя със самолет на тази височина (което ми се е случвало няколко пъти), аз ще получи доста подробности от повърхността :D
--- Край на цитат ---
Да, но ще ти е трудно да различиш колко точно мравки вървят към мравуняка на повърхността или колко излизат от него.
--- Цитат на: atos в Януари 17, 2019, 12:09:41 pm ---Защо трябва да е под такъв ъгъл, щото ти е удобно ли? Ако си над Бургас на същото разстояние, картинката ще е друга.
--- Край на цитат ---
Ами пробвай да преброши колко коли стоят в задръстване на някое кръстовище докато летиш със самолет на 10 000 метра височина. И после увеличи разстоянието още 10 пъти, като при това не забравяш че това ще го правиш с невъоръжено око - без бинокли, телескопи и т.н. Маа му стара ... няма да можеш да видиш дори танкер на пристанището от 100 километра...
--- Цитат на: atos в Януари 17, 2019, 12:09:41 pm ---Но не е така!
--- Край на цитат ---
Готов съм да се запозная с всяка литература, която подкрепя това ти твърдение. Аз ти изкарвам спецификации на Хъбъл, ти ми викаш "не е така". Сигурно щот Стойчо Керев е казал че не е така ...
Хипарх, помогни ми да ограмотим момчето, може пък в твоите думи да се вслуша... :)
технократ:
Юлиане я обясни как телескопа хъбъл без да приближава обектите само със параболично огледало ще може да хване изключително слабо светещите звезди, които с просто око не могат да се хванат? Тези звезди дето поради отдалечеността не можем да ги видим с просто око, как могат да се наблюдават без да бъдат приближени с телескоп. Мисля че дори и с телескоп с лещи дето приближава, пак няма да ги видим. Параболичното огледало трябва да играе роля на фокус, за да събере фотоните дето не могат да се виждат, но една приближаваща леща играе същата роля. Не знам, не съм спец по оптика. Нека се изкажат някои форумци дето разбират от оптика в този форум.
hyparh:
Предназначението на един телескоп е да събира светлина, затова колкото по-голямо е главното му огледало/леща – толкова по-голяма е неговата резолюция и може да засече по-бледи обекти. Самото увеличение се постига с добавяне на допълнителна оптика под формата на лещи (окуляр, барлоу леща и др.) пред камерата/окото. Много зависи също и от големината на заснемащата матрица и нейната резолюция, както и размера на пиксела.
Да, Хъбъл принципно е специализиран за мониторинг на бледи и много отдалечени обекти, но това не означава, че не може да прави снимки и на такива от Слънчевата система. Прикачам някои снимки на планетите, заснети в безпрецедентен детайл, така както само Хъбъл си може. Разбира се, трябва да се вземе предвид и разстоянието, защото един орбитиращ около дадена планета сателит (оборудван с хубава камера) би могъл да направи много по-подробни снимки отблизо на дадени сектори от планетата. След като през 2003г наземните телескопи "Кек" (с 10-метрови огледала) се сдобиват с адаптивна оптика, успяват до голяма степен да се преборят с атмосферните смущения и се доближават до детайлите заснети от Хъбъл.
При заснемане на изключително бледи дийп скай обекти (където именно се проявява силата на Хъбъл), телескопът трябва да се "застопори" в продължение на часове в сектора на интерес. За ултрадийп снимката "взирането" на телескопа в една точка трае около 100 часа. Колкото по-дълго време е насочен в една точка, токлова повече светлина улавя матрицата. Телескопът няма горивни двигатели, а разчита на друг принцип за прецизното си завъртане и позициониране. А именно няколко маховика, ориентирани в трите посоки X, Y и Z. При завъртането на даден маховик, телескопът се завърта в дадена посока, а жироскопи и няколко чувствителни сензора следят за точното позициониране.
Полярните сияния на Юпитер, заснети от Хъбъл:
https://www.theverge.com/2016/6/30/12067436/hubble-space-telescope-jupiter-aurora-photos
За свръхдетайлни лунни фотографии си има друг апарат, а именно Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), който прави подробно лунно картографиране от съвсем близо. На следната страница може да се види красива снимка от LRO, показваща Земята от окололунна орбита:
https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/lro-earthrise-2015
Стотици свръхдетайлни лунни снимки от камерата на LRO:
http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse?page=1
И още нещо. Хъбъл може да се види като бледа звезда при транзит над наша територия. Точните времена може да се видят от нета или специализирани свободни софтуери. Има и любители, които успяват да го заснемат с личните си телескопи. Така че... Хъбъл си е в орбита, там където му е мястото :)
Vector:
.ах тоя Хъбал!
Все едно комп.графика гледам..
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия