Алтернативни енергоизточници > Вашите експерименти

Проект за експериментална проверка на жироскопа

<< < (7/10) > >>

Иван Димов:
   Радико, важна е посоката на центробежната сила. В случая с виенското колело здравината на материала пак поема натоварването, но виж как - прилагам файл. Нарисуваната центробежна сила се противопоставя на двойката сили, които се опитват да наклонят колелото надясно. Така натоварването на материала е като при козирка (тераса). При това положение десните "спици" на виенското колело са натоварени на опън, а левите на натиск. Подобна картинка може да се нарисува за всяка елементарна маса dm от периферията на колелото и при всички имаме центробежни сили, противопоставящи се на двойката сили F.
   nizo, закачаш тежест на ластик и я завъртваш в кръг. Колкото по-силно въртиш, толкова повече се опъва ластика. Именно центробежната сила го опъва, а тя винаги е по радиуса на въртенето. А когато ластикът се скъса, тогава центробежната сила изчезва, защото тялото вече се движи праволинейно по инерция. И не бъркай посоката на скоростта на тялото с центробежната сила. Всяка сила води до промяна на скоростта. Центробежната сила обаче не променя големината на скоростта, а само нейната посока. Имаме ли промяна на посоката - имаме центробежна сила и обратно, няма ли промяна на посоката - няма центробежна сила.
   А защо силите са винаги по двойки F и -F е ясно. Не можеш да натиснеш стена без да ти се смачка ръката. Дори устройствата, нарушаващи третия закон на Нютон, всъщност може и да не го нарушават ако включим в разсъжденията и ефира.

nizo:

--- Цитат ---А когато ластикът се скъса, тогава центробежната сила изчезва
--- Край на цитат ---

Изчезва, защото никога не се е появявала.


--- Цитат ---Центробежната сила обаче не променя големината на скоростта, а само нейната посока.
--- Край на цитат ---

Имаш 10J гравитационна енергия. Може да я изхабиш като 10W за 1 секунда или 1W за 10 секунди. Жироскопа прави второто. Хаби по малко, за много време, но количеството си е същото.

Радико:
Иван Димов
зарежи го това виенско колело то ти обърква и понятия и мисли и всичко съвсем умишлено в предният пример избрах сфера защото тя се върти еднакво и по двете оси даже по трите ама тук са ни достатъчни да разгледаме две. Защо по оста "А" веднъж се върти лесно, а после се върти трудно. Тези две сили дето си ги нарисувал на виенското колело са така само когато имаш фиксирана ос на която да се опрат, ако нямаш фиксирана ос виенското колело ще се гътне барабар със силите, да ама не, не се гътва.  Значи има нещо друго дето не му дава да се гътне. Нефелно е това обяснение с центробежните сили. А и както казва nizo:

--- Цитат ---Изчезва, защото никога не се е появявала.
--- Край на цитат ---
Центробежен ефект да съгласен съм ама това не е природна сила като гравитацията или инерцията Това е центробежен ефект който се проявява вследствие действието на силата инерция. Да ама е много дълго и за това някой хитрец за по-кратко е измислил да му вика центробежна сила и с това е объркал душевното равновесие на много хорица. някой от тях даже и много сериозни учени.

Bat_Vanko:
Радико,
абсолютно прав си! Центробежната сила е реакцията на движещо се материално тяло при промяната на неговата посока на движение. Тя винаги е противоположна на силата предизвикваща тази промяна (центростремителната). Центробежната сила е следствие на инерцията. Центробежната сила се появява независимо от това по коя ос ще бъде промяната на движение. И докато при въртене на твърдо тяло около една ос, центробежната сила създава само вътрешни напрежения в материала. То при опит за промяна на движението и по втора ос, се появява и втора центробежна сила, противодействаща на тази промяна. Тази втора сила вече създава момент действащ на лагерните опори. Именно тя създава жироскопичният ефект. Няма нищо неестествено в жироскопичният ефект. Относно промяната на консумация на ток при прилагане на усилие за завъртане на оста на жироскопа: смятам че ще има повишение на консумацията дотолкова доколкото ще се повиши триенето в лагерите от противодействащият момент!
Успех!

Иван Димов:
   Виждам че Bat_Vanko е най-напред в разбирането на жироскопа. nizo, как да не се е появявала центробежната сила? Центробежната сила е съвсем реална сила и винаги е в противовес на центростремителната, която ни кара да завиваме. Аз затова ти дадох пример с ластика. Тялото опъва с центробежна сила ластика при въртене, но и ластикът опъва тялото с центростремителна сила за да може то да завива. Тези две сили се уравновесяват и именно затова ластикът е с постоянна дължина при въртене с постоянна скорост. Ако започнем увеличаване на скоростта на въртене, центробежната сила става по-голяма и ластикът се разпъва до тогава, до когато силата на ластика (центростремителната) се уравновеси с центробежната на тялото. Силите винаги са по двойки - ако закачиш ластик за пирон на стената и го опънеш, ти ще си в ролята на центробежната сила, но стената ще държи пирона с обратна сила (центростремителната). Не го ли държи с обратна сила - той ще се изскубне и ще те удари по носа. Казано по друг начин - ако опъваш ластик или пружина с две ръце, винаги силите на двете ръце са равни по големина и противоположни по посока. Силите винаги са по двойки и защото те са изведени от закона за запазване на импулса. Когато едно тяло удари друго, имаме m.dV, т. е. промяна на импулса и ако този удар стане за време dt, имаме m.dV/dt, което е формулата за силата. Но както едното тяло променя импулса си, така и другото тяло го променя, но с обратен знак. Ако едното тяло губи скорост, то другото я печели. Затова имаме m.dV/dt = -m.dV/dt, което е F = -F. С други думи, в момента на удара силите също са две, равни по-големина и противоположни по посока. Едната спира едното тяло, а другата ускорява другото.
   Радико, примерът с виенското колело най-добре онагледява нашата жироскоп-спирачка. Центробежните сили съвсем реално ще спират, а няма да е само спиране поради повишеното триене в лагерите. Центробежните сили са като Ленц ефекта - винаги са реакция срещу промяната на посоката. Даже бих отишъл още по-далеч в обясненията. При въртене жироскопът завихря ефира. В зоната с повишена ефирна скорост има понижено ефирно налягане. При опит да преместим жироскопа, той оставя след себе си зона с ниско ефирно налягане, което именно го "дърпа" назад или казано по-друг начин - получава се разлика в ефирното налягане от двете страни на жироскопа. Затова смятам, че по-добре ще спира въртящ се диск, отколкото въртяща се сфера. При нея завихрянето е по-различно.
   Даже мисля, че двигател за жироскопа, вътре в макарата, няма да е необходим. Достатъчно е да има двигател само за макарата. Жироскопа вътре леко ще го врътнем с ръка, а като включим двигателя на макарата, той ще го развърти така както става с играчката powerball.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия