Алтернативни енергоизточници > Вашите експерименти
Проект за експериментална проверка на жироскопа
nizo:
В коя посока не се съпротивлява? Единствената посока в която няма усилие е аналогична с тази при която ракетата я духа попътен вятър. Насрещен вятър създава отклонение. Това се вижда на 2:50 в този клип.
https://www.youtube.com/watch?v=mrGfc-3uv7o
Иван Димов:
nizo, центробежната сила винаги е насочена перпендикулярно на траекторията при завой. Всеки завой с определен радиус е движение по окръжност, а центробежната сила е по радиуса. Не е по допирателната на окръжността.
Радико, няма никаква избирателност. Всяка промяна на посоката на движение е съпроводена с центробежни сили и следователно съпротивление срещу завиването. Даже при най-обикновено въртене на диск има центробежни сили, но те са уравновесени от силите на здравината на материала.
Радико:
--- Цитат ---Даже при най-обикновено въртене на диск има центробежни сили, но те са уравновесени от силите на здравината на материала.
--- Край на цитат ---
Е да де. Точно това исках да кажа и аз. Обаче освен това искам да ви обърна внимание, че същата тази здравина на материала би следвало да уравновеси и тези центробежни сили които се противопоставят на наклоняването на жироскопа. Нали се сещаш, че ако жироскопа е не е диск а сфера коятоможе да се развърта в две перпендикулярни равнини, примерно "А" и "В" няма проблем да я развъртиш в равнината "А" защото силите на здравината уравновесяват центробежните. след това го спираме и го развъртаме в равнината "В" пак поради същата причина няма проблем. След което без да спираме въртенето в равнината "В" опитваме да го развъртиме и в равнината "А" и се оказва, че има проблем. А са кво стана. преди малко се развърташе свободно сега не иска.
Е те за това говоря.
ndm:
--- Цитат на: Иван Димов в Юни 30, 2014, 08:52:35 am --- Даже при най-обикновено въртене на диск има центробежни сили, но те са уравновесени от силите на здравината на материала.
--- Край на цитат ---
Е това и на Нютон, Хайнцейн и каманда :) не им е идвало на ум да напишат, ама сигурно е нямало кой да им подскаже. Ама май и аз съм в грешка. Писано е F=-F. Ся F-a e ясен(за мен не толкова), от другата страна на моста(=) -F. Как така в природата една сила, която започва да действа ще отрече сама себе си и ще започне да действа в обратна посока. Нали по презумция това означа минуса в горната формула 1 :).
Преди да бъде развъртян или завъртян нашия жироскоп, по какво се различава от останалите тела и предмети които ни заобикалят? Почти по нищо, казвам почти, защото в природата има много еднакви неща по обемна плътност, но с различна форма. Всяко въртящо се тяло придобива независимо електромагнитно поле спрямо Земята, но то и взаимодейства с електромагнитното поле на земята(нали все пак сме тук на Земята). В случая който Радко иска да ни обърне внимание е движение по две взаимно перпендикулярни оси(осите винаги са условни в природата) и се получава това което правят всички самолети, но то винаги е свързано с вкарването на електромагнетизъм в системата. Уточнение: да не се намесват сили на тежестта, центробежни и центростремителни, даже и вездесъщия ефир. :)
nizo:
--- Цитат ---Всеки завой с определен радиус е движение по окръжност, а центробежната сила е по радиуса. Не е по допирателната на окръжността.
--- Край на цитат ---
Как би демонстрирал тази сила по радиуса? Моя експеримент с топчето показва, че силата е точно по допирателната.
Нарисувах геометрията. Принципно рисувам допирателна, до следващ радиус и от там следваща допирателна до следващ радиус. Получава се спирала. Кажи сега, че не си виждал тази спирала. Как ще обясниш тази спирала, ако силите са по радиуса, а не по допирателната?
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия