Алтернативни енергоизточници > Вашите експерименти

Проект за експериментална проверка на жироскопа

<< < (5/10) > >>

Радико:
Иван Димов
 Мисля, че по отношение на центробежните и центростремителни сили. Nizo е прав.
Няма такова животно.  Има центробежен ефект породен от инерцията на въртящо се тяло. и това трудно може да се свърже с жироскопичния ефект.  макар, че не е недопустимо.
А относно експеримента употребих "ъглошлайф" само за по нагледен пример на Nizo.
За експеримента предвиждам както споменах в първата публикация някакъв лек диск който се развърта преди експеримента а по време на експеримента се върти по инерция за да улови по сигурно въздействието от завъртането и да се види каква ще е точно промяната на оборотите му. Ако разбира се има такава. Естественно първо ще се измери с каква скорост му падат оборотите когато "макарата" е в покой и не му влияе, за да има база за сравнение. Освен това целият експеримент ще бъде повторен поне десетина пъти. и ще се гледат средните показания.

nizo:
Иван Димов, проблема тук не е какво си мислим ние, а как биха се движили реалните обекти. Запомни, че науката произлиза от природата. Правим експеримент, събираме данни и по тези данни се пробваме да създадем математически модел. Математическия модел никога не пасва на реалните данни. Той е само помощно средство.
Природата е изградена от безкрайности. Например когато мериш една брегова линия, осъзнаваш, че тя е безкрайно дълга, ако я мериш с безкрайно малка мерна единица. Една линия дълга 1 метър е толкова на практика, но ако я погледнем от много близо ще видим, че тя е безкрайно крива и безкрайно дълга. Ето защо е важно да ползваме само практически използваемите неща. Жироскопа може да спира. Чудесно. Навлезем ли в математиката, навлизаме в света на безкрайните грешки. Ето ти казваш, че тежестта отклонява жироскопа на 90 градуса, а те на някакво микро ниво въобще не са 90. Оста на жироскопа си има дебелина. Въжето също има дебелина. Триенето на лагерите има значение, а не се пренебрегва и т.н. ... дано успееш да сбъднеш експеримента си. Аз мисля, че скоростта на жироскопа ще намалее. Природата има крайната дума.  ;)

Иван Димов:
   Понеже съм убеден, че много хора се затрудняват в разбирането на същността на сложните движения на жироскопа, нека да дам едно допълнително и много нагледно обяснение. Центробежната сила е инерционна сила и тя се проявява в чист вид само при промяна на посоката на движение на дадено тяло с определена маса. Примерно автомобил се движи с постоянна по големина скорост като от време на време прави завой. Когато се движи праволинейно, пътниците в него не усещат никакви сили, но при завой вече се проявяват центробежните сили. При десен завой центробежната сила е наляво, а при ляв завой тя е насочена надясно. Това всеки го знае. Сега малко да усложним движението. Представете си, че се возите на виенско колело и когато сте в най-горното положение, то започва да поляга странично. Преди това полягане, вашето движение, с известно приближение, може да се разглежда като праволинейно по допирателната на виенското колело. Нека полягането да е надясно като така вие реално ще завивате надясно, т. е. ще правите завой като при това ще се появят центробежни сили насочени наляво. Точно такива центробежни сили има и в жироскоп-спирачката. Вие на виенското колело сте един вид елементарна маса dm такава, каквато съм я описал в темата ми. Интересното тук е, че появяващите се центробежни сили се противопоставят на полягането на колелото (жироскопа). Ако полягането е надясно, тези сили са насочени наляво и искат да спрат това полягане, т. е. действат спиращо на това въртене на "макарата" в моя експеримент. Сега вече смятам, че е ясно на всички защо именно центробежните сили спират в жироскоп-спирачката.
   Радико, предварително развъртян жироскоп ще спира малко по-бавно ако се върти и макарата. Даже си мисля, че може и въобще да не започне да спира ако макарата се върти постоянно. Ще се получи своеобразен вариант на играчката powerball, оборотите на жироскопа ще стигнат някаква максимална стойност и ще я запазят до тогава, до когато "макарата" се върти с постоянната си скорост. Сигурно ще има и някаква връзка между тези две скорости. Доста ще е интересно.

nizo:
Заблуждаваш се леко. При десен завой, няма центробежна сила наляво, а направо, което остава вляво от текущата ти дясна позиция. Все тая. Може да си я наричаш центробежна, защото реално има стремеж да се отдалечим от центъра, но виж центростремителна няма. Един вид създаваме центрофиксираща сила, която създава изкуствена центробежна.

Радико:
Nizo Иване
И двамата давате много логични и нагледни обяснения, обаче има едно малко камъче дето ме човърка и не ми дава мира: Нека вземем за пример ракетата на Nizo. Изстрелваме я право нагоре и тя полита с равномерно праволинейно движение "примерно" ако я побутнем така, че да я отклоним на изток тя ще се съпротивлява също така ще стане ако я побутнем на запад, на север, на юг. Всеки атом от диска на жироскопа при въртенето му би трябвало да се съпротивлява на промяната на движението. Защо на едното въртене се съпротивлява а на другото не се съпротивлява. Такава "избирателност" на реакция не се вмества в тези обяснения.  другаде трябва да се търси обяснението. Не е толкова просто.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия