Алтернативни енергоизточници > Вашите експерименти
Проект за експериментална проверка на жироскопа
Радико:
Nizo Не се изnizvai като мокра връв. Във тази тема изобщо не става дума за съществуването или не на центростремителни или центробежни сили. става дума за ефект породен от друг ефект "жироскопичният.
И така отговор 1.
отговор 2.
отговор 3.
кой е правилният според тебе, ако не изясниш мнението си по въпроса дискусията става безпредметна защото говориме не само за различни неща ами и на различни езици.
nizo:
Радико нарисувай си идеята. Движението не е толкова просто. Тежестта като я сложим на жироскопа, тя почва да описва спирала. Колкото повече гориво имат ракетите за които говоря, толкова по-дълга ще е тази спирала. Ситуацията е идентична с това да окачиш 10кг на ракета и да я изстреляш хоризонтално. Тежестта ще падне по някаква траектория. Потенциалната енергия на тежестта намалява, защото ракетата я влачи. Без тежестта жироскопа ще се върти по-дълго.
Тъй като искаш отговор, то мотора ще се натовари, а кинетичната енергия на жироскопа ще намалее, товарейки мотора.
Радико:
Ееееи браво най после нещо по темата
--- Цитат ---Тъй като искаш отговор, то мотора ще се натовари
--- Край на цитат ---
до тук съм напълно съгласен с тебе а и не само аз.
--- Цитат ---а кинетичната енергия на жироскопа ще намалее, товарейки мотора
--- Край на цитат ---
Това обаче е много спорно и противоречиво. Аз лично не се наемам да дам категоричен отговор и за това отворих темата да се установи това експериментално, Защото според мен по скоро въртенето на установката няма да се отрази на жироскопа. Това влиза в противоречие със закона на Ленц, но на мен ми изглежда доста по логично, за това искам да го проверя на практика. ще се забави ли жироскопа или ще се забърза. В тези два случая нещата със закона за реакция на опората си идват на място, но ако не се промени тогава става интересно.
nizo:
Няма какво да го мислиш. Тежестта и жироскопа, без придадена енергия не правят нищо. Точно както го описвам е. Ракета с товар, пада по-бързо. Ако вземеш траекторията и я навиеш на спирала, ще получиш точно траекторията на точката на която е окачена тежестта.
Нямам против да се експериментира, но в обясненията на Димов има центробежни и центростремителни сили, които 100% бъркат сметките му. Плюс това в постановката вече има вложена енергия. Жироскопа е развъртян и тежестта е вдигната. Трябва добре да се внимава в сметките.
Иван Димов:
nizo, вярната информация за този експеримент може да се научи от темата ми за жироскопа-спирачка. Всичко там е обяснено на научно ниво - има графики с траектории и вектори с посоки на силите. Жироскопът действа спиращо поради центробежни сили, действащи на всяка негова елементарна маса dm.
Радико, твоето предложение за експеримент е добро. Моята прогноза е: При движещ се жироскоп, двигателят на "макарата" ще консумира повече ток, защото е ясно, че жироскопът действа спиращо. Самият двигател на жироскопа (ъглошлайфа) също ще има лека промяна в натоварването си - първоначално леко ще намали консумацията си, защото жироскопът леко ще се ускорява поради въртенето на макарата, но при достигане на някакви максимални обороти, ъглошлайфът ще влезе в установен режим и няма повече да променя натоварването си. Даже е възможно въобще да не може да се засече тази промяна в оборотите на жироскопа ако неговата скорост е много по-голяма от скоростта на "макарата". Обяснил съм защо в темата ми. Гледайте картинките и мислете дълго.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия