Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 381710 пъти)

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #75 -: Септември 26, 2013, 12:15:59 pm »
EDM electronics,
Обикновенно слънчевият бойлер се свързва преди елекрическия, като терморегулаторът на последния се поставя да сработва на висока температура, така че в нормална ситуация, когато температурата на водата е от порядъка на 45 - 50 градуса, електрическият нагревател да не работи. Прави се и нещо друго: Нагревателят се изважда и на негово място се монтира меден топлообменник (прави се от медна тръба за водопроводна инсталация). Слънчевият панел се пълни с антифриз и малка помпа върти антифриза през топлообменника (включва се периодично с таймер). Желателно е да се запази електрическия нагревател, но в повече от случаите технологично това е трудно. При такова решение съществува реална опасност от замръзване и спукване на тръбите и дефект на помпата, особенно при много ниски температури.Трябва ти UPS за помпата и автоматика. При всички случаи слънчевият панел трябва да е преоразмерен, т.е. ако примерно ти трябва 1 кW, oразмери го за 2... Аз на твое място бих купил бойлер, но не китайски с тръбите, защото в България това нещо замръзва, пък и трудно се чисти от снега. За съжаление имам известен практически опит в Южна Африка, където проблемът с ниската температура през зимата не е толкова актуален.
Желая ти успех!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #76 -: Септември 26, 2013, 01:17:21 pm »
 Vetap, виждал съм да продават ел. бойлери със серпентина+ел. нагревател. Ползват ги за комбиниране с ония дървени печки с водната риза. Серпентината е доста дебела и е емайлирана.

А тръбите на инсталацията какви трябва да са, медни ли?

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #77 -: Септември 26, 2013, 02:07:23 pm »
Аз бих използвал новата технология - пластмасови тръби с алуминий по средата. Не знам как ги наричат, но постепенно изместват медните, лесно се огъват и се наместват. По - лесно се монтират. По- устойчиви са на замръзване. Не трябва да се забравя топлинната изолация - стъкло-вата или полиуретанова пяна, там където е нужно. Не мога да преценя, дали тези комбинирани бойлери, за които споменаваш, ще вършат добра работа, но така както ги обясняваш - би трябвало. Имам наблюдения от бойлер, реализиран по първия вариант - слънчев бойлер + стар електрически, настроен да изключва при ниска температура. Някои слагат 12V помпа, която работи от панел. Един колега се хвали от тази принудителна циркулация. Аз не съм го правил с помпа.
Правих експерименти с вакуумна китайска тръба, която поставих във фокуса на огледало,( полирана неръждаема тенекия), напълних я с вода, в която поставих U коляно от медна тръбопроводна тръба. През топлообменника циркулираше вода. Използвах евтина помпа от рода на тези, които изполват за фонтанчета. Направих някои експерименти, но за съжаление след 3 - тия ден забравих да налея вода в тръбата и концентрираната слънчева енергия я строши. Не можах да направя експеримента, както се полагаше. Ще продължа, когато ми остане време и купя нова тръба. 

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #78 -: Септември 26, 2013, 02:55:24 pm »
 EDM, трябва да знаеш че тези бойлери на дърва не са проектирани за водопроводни налягания защото са отворена система. Но като се съобразиш с този факт, могат да се превърнат в удобна и евтина система за въздушен слънчев колектор, което е третата опция.
       http://technika.bg/%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8/eldom-sf82
   Погледни това видео и мисля че ще ти се изяснят нещата.

     http://www.youtube.com/watch?v=1oDpmmsqHwQ
« Последна редакция: Септември 26, 2013, 04:14:41 pm от GTV »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #79 -: Септември 26, 2013, 02:59:25 pm »
Български комбинирани бойлери с отлично качество: http://www.eldominvest.com/bg/category/12.html

Четох обаче, слагало се и разширителен съд за антифриза, да не стане - "бум" и да изскочи антифриза.
Помпичката ще е на 12V с термореле от бойлера и таймер, който да я включва от време на време, когато треморелето му позволява.

Не е лоша инвестиция, ако се ползва комбиниран бойлер - щ'от все няма място в жилището, особено за втори бойлер.
« Последна редакция: Септември 26, 2013, 03:01:45 pm от EDM electronics »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #80 -: Септември 27, 2013, 07:02:50 pm »
Vetap
благодаря, радвам се, че споделяш усещането, да ползваш FREE енергия. Дай БОЖЕ всекиму !
Ти си тръгнал към слънчевия ток, мисля да те последвам. И аз като теб ще започна от осветлението.
Смятам да заменя всички осветителни тела у дома с LED такива. Заедно с elektros работим 1-2 години и имаме няколко много добри LED тела за битово осветление. Ще пусна подробна информация за тях във Форума.
Недоумявам  :o , защо във Форум за свободна енергия толкова малко (да не кажа никак) се споделя информация за реални системи и устройства произвеждащи FREE енергия. Показват се такива работещи някъде по света, а не тук в България. В България имаме чудесни условия за солари, ветрогенератори, микро ВЕЦ. Имам предвид системи с мощност 1,3 или 5 кВт, произвеждащи енергия за 1 - 2 домакинства.

Обръщам се към всички във Форума : колеги, моля ви, ако имате устройства произвеждащи FREE енергия, дайте информация как работят тези устройства. Споделете я тук във Форума.
« Последна редакция: Септември 28, 2013, 07:01:16 am от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #81 -: Септември 27, 2013, 07:24:05 pm »
@ELPUNTO, мисля, че все още CFL крушките са по-ефективни от светодиодните. Може да направиш справка и да пуснеш информация.

CLF по-скоро са подходящи за дълги периоди, докато светодиодните за димирано осветление, димирано в смисъл включвано от разни датчици - примерно като преминава човек и т.н.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #82 -: Септември 27, 2013, 09:10:10 pm »
@ELPUNTO, мисля, че все още CFL крушките са по-ефективни от светодиодните. Може да направиш справка и да пуснеш информация.

CLF по-скоро са подходящи за дълги периоди, докато светодиодните за димирано осветление, димирано в смисъл включвано от разни датчици - примерно като преминава човек и т.н.

mzk, вярно е, че CFL крушките са по-ефективни от светодиодните, но от старите светодиоди. Реалното КПД при тези крушки е около 3 пъти. По измервателни уреди може и да показва 4-5 пъти, но поради тесния спектър реалната видимост е около 3 пъти.  Новите LED крушки със 100-120 lm/W малко превъзхождат CFL крушките по реална осветеност. Но за тия "филми" от 10 пъти и повече - нищо общо с действителността.

Американци откриха нов вид осветителен елемент - от пластмаса. В пъти по-малка консумация от светодиодите, в пъти по-издръжливи и дуракоустойчиви и най-важното пълен честотен спектър, като на обикновените крушки - не дразнят окото.


@praktik

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #83 -: Септември 28, 2013, 01:05:34 pm »
GTV
Цитат
Отдавна съм се отказал да търся КПД>1! :o Отдал съм се на усилия свързани с COP>1
Какво ще рече COP>1 ? питам за да съм в час за какво точни иде реч.  :)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #84 -: Септември 28, 2013, 01:15:22 pm »
COP = coefficient of performance
Като при термопомпите - вкарваш 1kW електроенергия - изкарваш 5kW топлина (останалите 4kW идват за сметка на понижаването на температурата на околното пространство). Това е COP = 5.

@praktik

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #85 -: Септември 28, 2013, 01:38:20 pm »
COP = coefficient of performance
Като при термопомпите - вкарваш 1kW електроенергия - изкарваш 5kW топлина (останалите 4kW идват за сметка на понижаването на температурата на околното пространство). Това е COP = 5.
Ясно  :) благодаря. И да попитам нещо, тези комбинираните бойлери, са много добро решение. Само че, за през зимата, ако реша да ползвам воден соларен колектор, какъв е най-подходящ. Въобще GTV по-горе в темата пусна една идея за соларен воден колектор, представляващ детско надувно басейнче, боядисано в черно. Аз бих добавил в него и 10-тина, по големшки речни камъка, за още по голям запас на температура. Но това е за през лятото, а за през зимата не знам дали ще е ефектно.
« Последна редакция: Септември 28, 2013, 04:49:25 pm от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #86 -: Септември 28, 2013, 02:43:16 pm »
Надуваемото басейнче е по-лесният вариант. Но може да си сковеш рамка от дъски, да подложиш накаква изолация и да постелеш найлон. Пълниш с вода и я оцветяваш с черен оцветител за латекс / чешкият се разтваря много добре и не се утаява /. За топлообменник можеш да ползваш градински маркуч навит на меандър в басейнчето. Най евтино е да завиеш басеинчето с найлон но по-добре е със стъкло. От северната страна монтирай концентричен отражател от домакинско алуминиево фолио които може да ползваш и като капак на соларната система. С малко автоматика ще можеш да вдигаш и спускаш капака когато ти е необходимо. Такава система може да се монтира и на балкона по подобие на балконските цветарници. Това разбира се е най-евтиният вариант за нашего брата и изглежда малко несериозно, но има варианти да се направи и с по-скъпи материали. Важното е че системата работи перфектно и се избива за 2-3 месеца. Всъщност идеята е взаимствана от Майката Природа, а аз само съм я внедрил. По-евтино Free едва ли ще намерите.
   Късмет. :)

    П.П. Практик, речните камъни не са практично решение, защото са със по-малък специфичен топлинен капацитет от водата. Ползват се при топлинни акумулатори с по-висока температура. Но пък можеш да ползваш сол.
« Последна редакция: Септември 28, 2013, 04:51:33 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #87 -: Септември 28, 2013, 07:45:16 pm »
GTV
Цитат
За топлообменник можеш да ползваш градински маркуч навит на меандър в басейнчето.
Какво е това меандър ?
Цитат
Най евтино е да завиеш басеинчето с найлон но по-добре е със стъкло.
Със стъкло е по сложно, освен това е чупливо.

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #88 -: Септември 29, 2013, 09:22:52 am »
GTV Какво е това меандър ?......
     Колега Практик, още в края на началното си образование изучавахме МЕАНДЪР-а в часовете по рисуване и история на изкуството. Но в случая го ползвам по-скоро в прекият му смисъл отколкото като стилизиран орнамент.
   http://www.i-school.dimovengraving.com/2009/06/blog-post_03.html

COP = coefficient of performance
Като при термопомпите - вкарваш 1kW електроенергия - изкарваш 5kW топлина (останалите 4kW идват за сметка на понижаването на температурата на околното пространство). Това е COP = 5.
   Колега ПироВесо, ще вмъкна малко уточнение защото имахме спор с Радико.
 Вложената 1КВт. мощност отива за поддържаща електроника, вентилатор, компресиране на хладилния агент, разсеяна топлина както и оползотворена топлина в рамките на 4-8% от общата консумирана енергия. Тоест, КПД-то на компресора отнесено към изходящата топлинна енергия е почти нищожно. Излиза че понижаването температурата на околното пространство е много по-близо до 5КВт. отколкото до 4КВт.
     Късмет. :)
« Последна редакция: Септември 29, 2013, 01:01:22 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #89 -: Септември 29, 2013, 11:11:57 am »
GTV
Цитат
Колега Практик, още в края на началното си образование изучавахме МЕАНДЪР-а в часовете по рисуване и история на изкуството. Но в случая го ползвам по-скоро в прекият му смисъл отколкото като стилизиран орнамент.
Може и да е така, но до сега не бях чувал за меандър  :) не че не съм изучавал рисуване, като малък ученик.
Както и да е, заслужава си човек да си спретне такъв воден слънчев колектор, съжалявам обаче само за това, че живея на 3 етаж на кооперация, и няма къде да инсталирам басейнчето. Ако покрива ни беше равен както при блоковете, а пък той е пирамидален >:( щях да го направя.
« Последна редакция: Септември 29, 2013, 01:02:24 pm от Maistora52 »