Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 381069 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #90 -: Октомври 05, 2013, 12:45:21 am »
Отиде си топлото слънчево лято  :( Както изглежда прескачаме есента и влизаме направо в зимата  >:(
Тъжно си спомням за лятото и си правя равносметка за работата на солара, който съм монтирал вкъщи. Резултатът е поразителен !
От 01 май 2013 г. до 01 октомври 2013 г. т.е. ПЕТ МЕСЕЦА имам НУЛЕВО потребление на ГАЗ. Данните са както следва :
 
  - май 2013 г.            разход газ . . . 0 куб.м. ; разход лева . . .  3,37 лв.
  - юни 2013 г.           разход газ . . . 2 куб.м. ; разход лева . . .  5,47 лв.
  - юли 2013 г.           разход газ . . . 0 куб.м. ; разход лева . . .  3,37 лв.
  - август 2013 г.       разход газ . . . 1 куб.м. ; разход лева . . .  4,43 лв.
  - септември 2013 г.разход газ . . . 3 куб.м. ; разход лева . . .  6,53 лв.

За пет месеца домакинството е изразходвало средно 1,5 куб.м. газ основно за готвене.
За пет месеца слънчевият бойлер е работил почти всеки ден, слънчевото парно е работило 22 дни.
За пет месеца газовото парно е работило 0 дни, газовият бойлер е работил 6 дни.

От 01 януари 2013 г. до 01 октомври 2013 г., т.е. за 9 месеца, домакинството е изразходвало 676 куб.м. газ.
Това е най - ниският разход от 2005 г. до сега (виж графиките за потребление). Ако има слънчева есен и зима, разходът на газ за 2013 г. ще падне под 1 000 куб.м. Графиката за потребление "ляга" все по ниско. Това се дължи на топлинната енергия произведена от солара.
« Последна редакция: Октомври 05, 2013, 08:19:49 am от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #91 -: Октомври 05, 2013, 04:56:01 pm »
Каква ти газ от май до октомври!? ...освен ако климатика ти не работи на газ за да охлажда...  ;D
По-интересно е каква ще е сметката от октомври до май...

За "слънчево парно" използвам изцяло остъклена тераса около 8 кв.м. на 14-я етаж с ориентация юг-югозапад. Когато ми е нужна топлина просто затварям стъкларията на терасата и отварям вратата към помещението. Ето - днес в стаята е 23'C при 14'C навън. С поставената изолация, ако зимата има 2-3 часа слънце следобеда, стаята се загрява, а температурата за 24 часа спада с около 3'C без допълнително отопление. За всеки случай има и една Тошибка хиперинверторче, че и парно за дълбок бекъп.. :)
« Последна редакция: Октомври 05, 2013, 05:51:32 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #92 -: Октомври 05, 2013, 06:08:59 pm »
Пуеро, не ни трябват слънчеви колектори, една остъклена тераса и климатик, ще свършат прекрасна работа  :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #93 -: Декември 07, 2013, 09:01:49 pm »
Поне направих нещо тази година по темата - сложих един малък фотоволтаичен панел (хоризонтално). Натоварих го и следя напрежението което генерира. Идеята ми е да следя относително в тукашния регион как е слънчевото излъчване спрямо края на лятото (септември напрежението беше около 13V). Не отчитам и смяната на ъгъла на слънцето. Естествено това не е най-добрия начин за отчитане на слънчевата радиация, но все пак е нещо :)
За сега забелязвам много добри показатели. Има доста дни макар и с 30% по-ниско облъчване.

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #94 -: Декември 08, 2013, 08:45:14 pm »
 Валекс.Нищо не спомена за подробностите? То и аз си накупих на килограм градински фотосоларни лампи с прилични акумулатори....... ;)
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 08:47:04 pm от GTV »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #95 -: Декември 08, 2013, 09:07:46 pm »
Панела е 60W. Само за експерименти става. За сега си мисля, че цените на панелите не са ми по силите спрямо ефекта който ще плуча.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #96 -: Декември 11, 2013, 08:48:43 pm »
Пак имам голям проблем: вън е -1, вътре е 22 градуса, котела е със затворени клапи на комина и за въздуха,а изходната вода е 38 градуса.
Същото беше и вчера при -6 и вятър.
Чудя се как да намаля още мощността на котела? :(
Явно трябва да се 'складира' топлина.
« Последна редакция: Декември 11, 2013, 09:46:46 pm от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #97 -: Декември 12, 2013, 02:34:55 am »
valex ако добавиш към котела си буферен съд с обем примерно 1 куб. м. и разпределяш топлината между радиаторите и
буфера ще получиш това което искаш :

- Т* рата в стаите ще бъде 18*- 20*
- излишната топлина ще се акумулира в буфера
- ще намалиш поне с 1/2 разхода на дърва и др. енергоносители
- ще зареждаш и обслужваш котела по малко, особено нощем, ще черпиш топлина от буфера. 
- ще ползваш котела за битова топла вода

Разбира се, тези благини си имат цена : усложняваш и добавяш към котела - буферен съд, циркулационна помпа, 2 бр. ел. клапана и контролер (диференц. регулатор).
Това щях да ти предложа още през лятото, но ти се захласна по разни съчинения на тема "бидони, варели, каци и прочие . . ." Този инвентар е подходящ за . . . Африка, но не и за
климата в България.

Ако добавиш буферен съд към котела, ти си вече на една малка крачка от СОЛАРА. Буфера можеш да го подгряваш и чрез :
- топлинни колектори (плоски или тръбни)
- фотоволтаици

valex така стъпка по стъпка ще изградиш СОЛАР, който ще ползваш ЦЕЛОГОДИШНО, при това на всеки етап ще имаш действаща система за топлопроизводство.
Тук ще вметна, че вече имам решения как да се съхрани излишната енергия, която СОЛАРЪТ произвежда през лятото, за да се използва през студените зимни дни.
Не бих желал да ги споделям във ФОРУМА, защото за съжаление, той е място за ПИЛЕЕНЕ на енергия, и празнословие, а не за съзиданние.

Няколко думи за моя СОЛАР или СЛЪНЧЕВОТО ПАРНО, той тихо и кротко работи. Към 01 декември 2013 г. разходът за газ, който е използвал домакинството ми е
около 800 куб. м. Както върви за цялата 2013 г. изразходваната газ ще бъде под 1 000 куб. м. Това ще бъде НАЙ - НИСКАТА консумация на газ от 2005 г. до сега.
В същото време през 2013 г. домакинството има НАЙ - ГОЛЯМ енергиен комфорт поради СОЛАРА. В началото на 2014 г. ще пусна обобщените данни за 2013 г.,
както и графиката за потреблението на газ, само да даде БОГ живот и здраве!

Желая на всички спокойни и щастливи предпразнични дни !

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #98 -: Декември 12, 2013, 07:02:04 am »
Елпунто, в един ракиджйиски форум видях да варят ракия в обикновен бидон/син/ с електрически нагревател. Там патока излизаше на 92 градуса.
  Сиромах човек-жив гявол.;)
 П.П. Съгласен съм с теб че хубавите работи са скъпи, но да не забравяме че ТУК хората искат с няколко магнита и два три съветски германиеви  транзистора, да вадят СЕ колкото за една къща. :)
« Последна редакция: Декември 12, 2013, 07:58:31 am от GTV »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #99 -: Декември 12, 2013, 09:02:16 am »
ELPUNTO
Благодаря за коментара! Повечето неща като система съм ги измислил. Но остават подробности като: къде ще е буферния съд? Имам място в бараката за дърва, която е до котелното, но вратата е широка само 80см. Не можах да открия 'мек' термоустойчив буферен съд :(
п.п Можеш ли да ми разтълкуваш графиките на помпата ми : http://productfinder.wilo.com/bg/BG/product/000000040003031a0001003a/fc_product_datasheet#
Интересува ме при различната мощност за колко време ще превърти 50 литра (колкото ми е водата в системата)? Като максималната височина (където е разширителниия съд) ми е 6.80м. А виждам само височина 4м. ?
« Последна редакция: Декември 12, 2013, 09:53:55 am от valex »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #100 -: Декември 12, 2013, 10:44:12 am »
Със червено съм оградил единственият полезен детайл на графиката. Това е размера на тръбите които се ползват, и оттам избираш по коя скала да се ориентираш. Това "4 метра" е височина на входа," тоест на засмукване ???"
изобщо таблицата е направена като за градинска помпа, то като се замислиш не биха могли и да я дадат по друг начин защото никой не знае колко ще е хидравличното съпротивление на системата към която ще се включи.     

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #101 -: Декември 12, 2013, 12:46:15 pm »
Радико е типичен пример (за нашия форум) за оная приказка: На всеко гърне мерудия!

Със червено съм оградил единственият полезен детайл на графиката. Това е размера на тръбите които се ползват, и оттам избираш по коя скала да се ориентираш.     

Това е много относително понятие - за една маймуна мислиш ли, че ще има нещо полезно на графиката.

Това "4 метра" е височина на входа," тоест на засмукване ???"
Имаш много здраве - това не е смукателна височина - това е диференциално налягане, демек разлика изход-вход.

изобщо таблицата е направена като за градинска помпа, то като се замислиш не биха могли и да я дадат по друг начин защото никой не знае колко ще е хидравличното съпротивление на системата към която ще се включи.     
То много ясно, че таблицата не е направена за тебе, но с тази помпа може да си поливаш градината, може да си претакаш зелевата чорба или виното, но тази помпа не е градинска!
 :o >:( :( :) ;D

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #102 -: Декември 12, 2013, 01:05:11 pm »
Колега Петър....+++ ;D
 Всъщност Радико налапа въдицата на Валекс с първото хвърляне, защото сигурен съм че няма как да е пропуснал това, както и други подобни.
   http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=10&t=33453
   

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #103 -: Декември 12, 2013, 02:08:25 pm »
Не знам каква въдица съм налапал, Верно всеки разбрал недоразбрал критикува и се прави на остроумен. В публикацията в линка посочен от GTV на практика се твърди абсолютно същото което твърдя и аз но с по сложни думи:
Цитат
Височината на инсталацията не е параметър, по който да се подбират помпите. Това е така, защото водата се качва по една от тръбите, но слиза по друга. Т.е. имаш нещо като скачени съдове и не се налага помпата да има толкова висок напор, че да качва водата до горе - слизащата вода неутрализира (балансира) качващата се.
Помпите се оразмеряват по дебит и напор, като дебита е функция на мощността на инсталацията и желаната температурна разлика, а напора зависи от пада на налягане в тръбната мрежа (и съоръженията) при желания дебит.

Дебита се определя по формулата: G=(3600.W)/(c.Δt.ρ); [m³/h], където:
W – топлинна мощност във ватове (на котела).
c=4200 kJ/kg – специфичен топлинен капацитет в случая на вода. Ако е антифриз е по-малко – зависи от вида му.
Δt=20° - температурна разлика. Най-често инсталациите се оразмеряват за 80-60=20°.
ρ=975 kg/ m³ - плътност на топлоносителя при средна температура (80+60)/2=70°С.
Като се заместят числата по-горе формулата може да се опрости до:
G=0,04396.W; [литра/час] или ако котела е 20kW (грубо толкова ти трябва за отопление на 2 етажа по 100 квадрата) се получава:
G=0,04396.20000=880 литра/час.

За пада на налагане нещата са по-сложни! Дълго е за обясняване за това ще ти дам някои практични съвети за груб избор на напор на помпа. Обикновено загубите в тръбите на инсталация работеща при Δt=20° е под 1,2 м.в.с (метра воден стълб). Пада на налягане в радиаторите и котела е общо под 2 м.в.с, а във филтъра е от 1,5 до 2,5 м.в.с. Т.е. тези инсталации изискват напор на помпата между 4 и 6 м.в.с – средно 5 м.в.с.

Помпа която дава дебит 880 литра при напор 5 м.в.с. е Grundfos UPS 25-60 180

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #104 -: Декември 13, 2013, 08:48:29 am »
Има ли някой на ми каже каква топлинна 'мощност' може да 'мине' през стандартната 1/2" алуминиева с пластмасова вложка тръба? Идеята ми е да ползвам такива тръби за топлинния акумулатор. Но от него после трябва да се вади цялото количество топлина (вода) към всичките радиатори.