Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

Теория на заряд на акумулаторните батерии

<< < (14/17) > >>

Аtos:

--- Цитат на: az_skeleta в Септември 21, 2018, 08:46:27 am ---Такааа. Значи атос, ти знаеш ли въобще какво е октановото число, че така елементарно го свърза с скороста?

--- Край на цитат ---

Егати и въпроса???

Зареди с 67 октана, а аз - с 98 и чакай да ме стигнеш...
Свързвам го с мощността, а не със скоростта, прави разлика!

--- Цитат на: atos в Септември 20, 2018, 07:30:03 pm --- Ти просто не му подаваш нужния ток, толкоз!
Все едно да си заредиш бензин 50 октана в колата

--- Край на цитат ---
Ниска калоричност на горивото - ниска мощност! Кое не ти е ясно? Двигателят ти става от 120 на 60-70 коня!
Малък ток - малка мощност на ел. двигателя, абсолютна аналогия!
И при двата случая не можеш да захраниш оптималния мощностен капацитет на двигателя!
Иначе...скорост можеш да постигнеш и със свободно падане...

az_skeleta:
Атос, кажи сега по какъв начин октановото число е свързано с калоричността на бензина! И защо в крайна сметка ако за двигател правен за 93 октанов бензин му подадеш 86 октанов, ще имаш преразход???

" Все едно да си заредиш бензин 50 октана в колата и да кажеш - ма тоя, моя мотор е много икономичен, бе...
нищо, че повече от 50 км/ч не вдига..."

Това са твои думи и от тях излиза че всъщност при намаляване на калоричността, както се изразяваш имаме по малка скорост и по нисък разход. Според мен не е така. Отвори гугъл и прочети за да разбереш какво ти пиша. Ако аз ти дам отговора утре пак няма да знаеш нищо.

 Докато пишех се замислих, всъщност какво е значението колко е калорично горивото, като е важно за ДВГ какво е разширението при изгаряне.

juliang:
Батерии от лаптоп (еле па втора употреба) не стават за тази работа, поне не и в тези количества които описвате.
Колкото по-голям е капацитета на една литиева батерия 18650, толкова фолиото от което е изградена е по-тънко. По-тънкото фолио предполага по-нисък ток на разреждане и зареждане. Ако ползваш такива батерии в режим, който ги разрежда за час, те ще издържат макс. 200-300 цикъла. За да се избегне това, ти трябват много повече батерии. Ако искаш да дърпаш 100 ампера на 12 волта, ще ти трябват към 60 елемента 18650 - 20 групи от по 3 батерии, и пак от всяка група ще трябва да дърпаш по 5 ампера, което е на границата за здравословност на тези батерии.
Имай предвид че 5 ампера е тока, който можеш да дръпнеш само за кратко време - няколко секунди, макс минута. При прдължителна консумация батерията ще почне да грее яко, а също така и ще "кляка" сериозно - няма да можеш да разчиташ на 3.7 волта, вероятно ще пропада до 3 волта някъде, т.е. групата ще дава само 9, а не 12 волта.
60 нови батерии ще ти струват минимум 300-400 лева, 60 употребявани с незнайни показатели за под 100-120 лева няма как да намериш. А за 120 лева ще си купиш един чисто нов акумулатор 100 амперчаса...

az_skeleta:
От 100 Ач оловен акумулатор, ако теглиш 100 А ток, той няма да може да ги поддържа в продължение на 1 час. Не съм сигурен дали ще може да устиска и половин час. Като сложим и килограмите му, аз все пак бих предпочел батериите от лаптоп. Ти какво имаш против тях?

EDM electronics:
Изхождайки най-напред от това, че енергийната плътност на литий-йонните батерия от най-добрия клас на Панасоник 18650 или 3 000 мА/ч е 4 пъти спрямо оловните, т.е. с 4 пъти по-ниско тегло, то ако ползваме изтощени литиеви батерии или някакви измислени марки, чийто капацитет е не повече от 1 000 мА/ч, то излиза, че като тегло оловните ще ги превъзхождат, защо:
Литиевата батерия, не елемент, а батерия, защото са вързани няколко последователни и паралелни елемента за постигане на нужните параметри, се управлява от БМС-модул. Този модул е изграден МОСФЕТ-ключови транзистори и е строго ограничен в параметрите си. Транзисторите се подбират така, че да имат най-малко съпротивление, т.е. загуби. Този модул няма да издържи на високоволтово-импулсно зареждане с Бедини-зареждачка, която играе ролята на делсулфатизатор. Да дърпаш 100 А с минимални загуби трябват бая транзистори вързани в паралел, въобще не е лесна задачата с този модул. Отделно от качеството на БМС модула зависи и саморазряда на батерията, защото той е постоянно захранен от батерията.

И сега ще ви кажа, защо Панасоник са най-добри в съчетание с качествен БМС:
Имал съм периоди да не ползвам акумулаторите 8-10 месеца, след такъв период нямам пад на напрежението дори 0,1В! В паралел са вързани по 16 елемента. Един да се повреди и останалите ще тръгнат. Та при Панасоник е гарантирано, че като изградиш голяма батерия, няма да береш ядове - другите конкуренти ряпа да ядат в това отношение, нищо, че на капацитет го докарват. Илон Мъск не случайно избра за електромобилите Тесла именно Панасоник с параметрите, които съм посочил.

Само за сведение:
Литий-желязо-фосфатните батерии са за най-голямо натоварване, над 10С, но при тях енергийната плътност спрямо оловните е около 1,5-2 пъти в най-добрия случай /това е заради дебелината на електродите, да са тягови елементи/! Предимството им е повечето цикли, които парадоксално са само на теория, на практика повечето не могат да достигнат тези на оловните, около 300.  ;D

Чудно ми е колегата Технократ, дали прави хибридната батерия литий-олово  :), че спря да коментира? Завъртя латерната и се оттегли... ;D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия