Автор Тема: Влияние на електрически заряд върху компас  (Прочетена 52968 пъти)

FRIENERZHI

  • Гост
Здравейте,  от учебниците по електродинамика  е  известно  че  движещи  се  заряди  създават  магнитно  поле.  Защо  тогава  когато  наелектризирам  предмет,   и  го  раздвижа  близо  до  компас,  стрелките  на  компаса  не  помръдват?

1. Пиши заглавията на темите нормално, не с главни букви.
2. Когато оставяш интервал, поставяй само ЕДИН интервал.
3. Заглавието на темата трябва да е максимално подробно!
mzk
« Последна редакция: Август 08, 2012, 09:52:02 pm от mzk »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #1 -: Август 08, 2012, 10:47:50 pm »
Интересен въпрос
 На пръв поглед изглежда ужасно тъп, но като се замисли човек. Маи обяснението от училище е не по малко тъпо.
Единият отговор е , че не можеш да задвижиш наелектризираният предмет достатъчно бързо. Другият е, че имаш "пренасяне" а не "протичане" на енергия тоест няма усвояване при пренасянето.
Според мен електричеството като "хипотетична функция на магнетизма" се обяснява доста трудно  :D   

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #2 -: Август 08, 2012, 11:47:58 pm »
Пример 1:
В даден проводник, по който протича електрически ток има някакъв заряд Q и компасът се влияе от него. Вземете един мощен магнит и го доближете до електромер или до някой добре натоварен кабел и ще го усетите.

Пример 2:
В кинескопа (електронно-лъчева тръба) има бомбардиране на фосфора с електрони (някакъв заряд). Те се отклоняват електромагнитно чрез намотки за хоризонтално и вертикално отклонение.

ПС: теми от сорта на "какво е електричесия ток" не се толерират. Такива коментари ще трия. Моля, ако някой има да казва нещо, да го подкрепи поне с прост експеримент или източници. Всякакви други философии отиват в кофата.
« Последна редакция: Август 08, 2012, 11:54:17 pm от mzk »

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #3 -: Август 09, 2012, 12:46:41 pm »

Единият отговор е , че не можеш да задвижиш наелектризираният предмет достатъчно бързо.
 

По осмотрение, движението е около метър за секунда може и малко в повече да е .

Цитат
Другият е, че имаш "пренасяне" а не "протичане" на енергия тоест няма усвояване при пренасянето.

 Какво разбираш под двата термина, "пренасяне"  "протичане"? преносът може да се тълкува и като протичане, но на  многобройни обекти.

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #4 -: Август 09, 2012, 06:06:54 pm »
@Радико

Понеже, имам и аз съмнение относно правилното обяснение от електродинамиката за индукция на магнитно поле от движещи се заряди , си задавам въпроса , как и от какви токове се индуцира магнитно поле на постоянен магнит? какъв е точният механизъм на образуване на магнитното поле на един постоянен магнит? ако някой знае, моля нека да обясни. Моят експеримент го извърших като наелектризирах посредством енергично триене в естествена кожа на PVC тръба. След което тествам дали се е наелектризирала със малки късчета хартия, след като установих че се наелектризира, заредих наново тръбата ( за да въстановя евентуални утечки през времето на тестването ) след което бързо и енергично поднасям и движа в различни посоки в близост до компаса, максимално близо така че остават сантиметър и половина отделящо растояние между тръбата и компаса когато тръбата преминава в близост до компаса.
Предполагам че магнитното поле се индуцира само от заряди които се движат от кулоновите им сили. Т.Е  силите на отблъскване и привличане между самите заряди. Ако някой има работеща хипотеза по този въпрос, не виждам лошо в това да я сподели. ;)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #5 -: Август 09, 2012, 06:57:36 pm »
@Frienerzhi,

Електронът в ЕЛТ е заряд в движение, който очевижно се влияе от магнитно поле. Не виждам защо обратното да не е вярно, нима когато имаме два магнита, само единият да лепи другия, я другия да не лепи първия?!

По отношение на твоя опит, надали този заряд е достатъчно голям, особено ако компасът ти е от малките китайски, във вода. Може би ще е интересно да пробваш с желязен прах.

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #6 -: Август 09, 2012, 08:26:56 pm »
Цитат
Електронът в ЕЛТ е заряд в движение, който очевижно се влияе от магнитно поле. Не виждам защо обратното да не е вярно, нима когато имаме два магнита, само единият да лепи другия, я другия да не лепи първия?!
Да, така е.

Цитат
По отношение на твоя опит, надали този заряд е достатъчно голям, особено ако компасът ти е от малките китайски, във вода. Може би ще е интересно да пробваш с желязен прах.

Не знам зарядът на тръбата какъв е, затова и пуснах темата за да се види от компетентна аудитория и тя да си каже мнението. Знам само  че, напрежението на тръбата е доста високо,от100 волта нагоре е.
Надявам се че има някаква формула, по която може да се изчисли колко кулона заряд поема PVC тръба със диаметър два сантима и дължина 30 сантима, при енергично триене в кожа. Компаса ми е китайски но доста чувствителен, от растояние половин метър регистрира магнитно поле от средно голям магнит.
С железен прах, е идея която не ми е хрумвала, просто нямам толкова фин железен прах, в един сайт за продажба на магнити има железен фин прах и даже детектори за магнити . Ако се сдобия с железен прах, ще пробвам. Но смятам че тук има достатъчно компетентни хора които знаят отговора на въпроса  ;)

« Последна редакция: Август 09, 2012, 08:49:44 pm от mzk »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #7 -: Август 09, 2012, 09:18:59 pm »
@ FRIENERZHI,
според теорията магнитния поток е пропорционален на тока протичащ през веригата. При наелектризиране на едно тяло потенциала е голям, но дали има достатъчно токоносители за да се формира псевдо електрически поток, надделяващ над земното магнитно поле. Все пак тръбата е изолатор и токоносителите се концентрират в много тънък повърхностен слой.
Успех!

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #8 -: Август 09, 2012, 09:43:05 pm »
Цитат
но дали има достатъчно токоносители за да се формира псевдо електрически поток, надделяващ над земното магнитно поле.
И аз това се питам, има ли начин да се разбере какъв трябва да е капацитета на едно заредено тяло, с достатъчно токоносители , които при раздвижване около компас да преодолеят влиянието на земният магнетизъм? По този начин, би могло да се провери верността на закона в електродинамиката че движещи се електрични заряди, създават магнитно поле.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #9 -: Август 09, 2012, 09:51:01 pm »
И аз това се питам, има ли начин да се разбере какъв трябва да е капацитета на едно заредено тяло, с достатъчно токоносители , които при раздвижване около компас да преодолеят влиянието на земният магнетизъм? По този начин, би могло да се провери верността на закона в електродинамиката че движещи се електрични заряди, създават магнитно поле.

Може да се навият няколко витки върху кинескоп, за предпочитане от малките кръгли тръби за осцилоскопи и да се види дали има индуциран ток при включване и изключване на тръбата.

Другия вариант е с Ван де Грааф генератор или подобен.

Добавка (идея за измерване):
http://www.dicks-website.eu/coulombmeter/enindex.htm - виж прикачената картинка.

Когато отрицателно заредената пръчка А се поднесе близо до плочата B, отрицателно заредената пръчка ще привлече същото количество положителен заряд от плочата B. Източник на този заряд е горната плоча на кондензатора, която става отрицателно заредена. Следва привличане на същото количество положителен заряд от долната (заземената) плоча на кондензатора. Така кондензаторът C се зарежда и волтметърът може да отчете напрежението на краищата му, пропорционално на измервания заряд.

Лично мнение, че трябва да се ползва кондензатор за високо напрежение (добър диелектрик, по-малко загуби) и с малък капацитет.
« Последна редакция: Август 09, 2012, 10:06:24 pm от mzk »

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #10 -: Август 09, 2012, 10:15:49 pm »
Цитат
Може да се навият няколко витки върху кинескоп, за предпочитане от малките кръгли тръби за осцилоскопи и да се види дали има индуциран ток при включване и изключване на тръбата.
Идеята е много добра, за съжаление не разполагам с такава тръба от кинескоп.Навремето имах на тавана стар телевизор, който ако не бях го изхвърлил до този момент, би свършил работа  ;D
Цитат
Другия вариант е с Ван де Грааф генератор или подобен.
Такъв генератор дали може да се намери отнякъде?
Сетих се че с железен прах е бесмисленно да пробвам, защото щом земното магнитно поле не му влиае, то означава че и полето което е индуктирано от наелектризираното тяло, което не влиае на стрелките на магнита, няма да повлиае и на железният прах.

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #11 -: Август 09, 2012, 10:25:05 pm »
Цитат
Добавка (идея за измерване):
http://www.dicks-website.eu/coulombmeter/enindex.htm - виж прикачената картинка.

Когато отрицателно заредената пръчка А се поднесе близо до плочата B, отрицателно заредената пръчка ще привлече същото количество положителен заряд от плочата B. Източник на този заряд е горната плоча на кондензатора, която става отрицателно заредена. Следва привличане на същото количество положителен заряд от долната (заземената) плоча на кондензатора. Така кондензаторът C се зарежда и волтметърът може да отчете напрежението на краищата му, пропорционално на измервания заряд.
Това е най добрият вариант, според мен. Би ли ми препоръчал вида на кондензатора, откъде може да се намери, или може да се направи с подръчни материали ;)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #12 -: Август 09, 2012, 10:49:38 pm »
Задачата ти никак не е лесна. Явно нямаш оборудване - елементи, измервателна апаратура. Машините, които споменавам не са много евтини. Може да се намери нещо изхвърлено от училищен кабинет по физика (обикновено рушат машините или въобще не се ползват последните години).

Според мен първо трябва да се направи реперна установка - проводник, по който да се пуска прав ток. Зарядът е 1C = 1A * 1s, т.е. при 1А ток за секунда имаме един кулон. В близост до проводника се поставя компаса и се следи отклонението. Така ще има яснота при какъв заряд се наблюдава отклонение на компаса. А може и да се придвиди някакъв друг измервателен прибор.

1C = 1F * 1V. Т.е. един кулон е доста сериозен заряд.

Според мен най-добре е да се измисли друга постановка, защото тази ми се вижда малко сложна. Имам разни счупени телевизори, ще видя дали ще имам време да си поиграя с тях тези дни.

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #13 -: Август 09, 2012, 11:07:01 pm »
Цитат
Задачата ти никак не е лесна
Разбирам че е така, затова призовавам някой от форумистите които има желание, и има необходимото оборудване , да експериментира с наелектризирано тяло, тоест да определи с тези параметри на моят опит зарядът който се натрупва, и дали той се оказва недостатъчен за отклоняване на стрелките на магнита. Лека вечер:)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #14 -: Август 10, 2012, 11:51:20 am »
Ето Тука едно хубаво руско обяснение как да си направиш електростатичен генератор http://www.macmep.ru/vimshurst.htm. Ако текста излиза на маймунки промени кодирането на страницата на "unicode utf-8"
Ще се пробвам да нарисувам и по прост модел който се прави с подръчни средства главно една дълга лента от вълнен плат.