Автор Тема: Влияние на електрически заряд върху компас  (Прочетена 52971 пъти)

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #15 -: Август 10, 2012, 12:20:47 pm »
Цитат
Ще се пробвам да нарисувам и по прост модел който се прави с подръчни средства главно една дълга лента от вълнен плат.
Така ще е най добре, и също какъв материал за наелектризиране ще бъде най подходящ. Който би могъл да поеме голям заряд.  :)

eclipse

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #16 -: Август 10, 2012, 06:53:11 pm »
Здравейте,  от учебниците по електродинамика  е  известно  че  движещи  се  заряди  създават  магнитно  поле.  Защо  тогава  когато  наелектризирам  предмет,   и  го  раздвижа  близо  до  компас,  стрелките  на  компаса  не  помръдват?

FRIENERZHI, не че искам да се бъркам или да участвам в дискусията, нито пък съм голям капацитет, но да те питам ти къде ги видя тези движещи се заряди които да създадат магнитно поле? Аз поне не ги виждам. Да размахваш наелектризирана пръчка насам-натам в пространството не е равносилно на създаване на движещи се електрически заряди па колкото и бързо да махаш. Заряда си стои там където е - на пръчката. Все едно да грабнеш един акумулатор и да го размяташ насам-натам и да чакаш нещо да се случи. А да, ще се измориш, а може и да потрошиш нещо. Ако този заряд обаче от върха на пръчката го накараш да се премести някъде другаде може и да създадеш магнитно поле. А иначе колкото и да махаш този заряд си остава статичен заряд. Той не взаимодейства с нищо в пространството. Е, ако увеличиш електрическия или по-точно електростатичния заряд достатъчно стрелката на компаса може и да мръдне, но не поради електромагнетизъм, а по същата причина поради която и хартийките се лепят на пръчката.

Та мисълта ми беше - размахването на енергоносителя покрай компаса нищо няма да направи, но освобождаването на енергията от него… това е друго нещо.

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #17 -: Август 10, 2012, 07:29:53 pm »
@eclipse

Както и да го тълкуваш, движещо се заредено с електричество тяло, си е ток.  ;)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #18 -: Август 10, 2012, 10:31:25 pm »
Здравейте,
Темата е добре забравено старо да се преоткрие, по простата причина, не се учи история на електротехниката. Тук става въпрос за преносен ток. Магнитното поле, което създава е еднакво с ток на проводимост. Подчинява се на закон на Био-Савар-Лаплас (закон за пълния ток). Доказателство с компас е направено преди 100 години и повече. Ако някой иска подробности, ще ги предоставя.
« Последна редакция: Август 10, 2012, 10:35:17 pm от mi68 »

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #19 -: Август 10, 2012, 10:40:38 pm »
Цитат
Ако някой иска подробности, ще ги предоставя.
Здравей  mi68  понеже съм новак, запознай ме със закона на Био-Савар-Лаплас, и защо според теб, получавам отрицателен резултат с компаса?

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #20 -: Август 10, 2012, 11:01:14 pm »
Колега,
Във всяка електротетехника го има закона, познат е също като закон за пълния ток. Опитът, който провеждаш е много неточен, поради малките величини. Първо увеличи заряда на униполярния кондензатор, който е тръбата, ще се увеличи и напрежението. Увеличи диаметъра на ПВЦ тръбата, примерно ф110, наелектризирането да става в дълъг кожен колан с голяма относителна скорост. 
П.П. Магнитното поле зависи от ампер навивките. Определи заряда на кондензатора зависи от напрежението. Ако имаш един електрон със заряд 1,6.10^-19 Кл за една секунда токът е 1,6.10^-19 A. Сметките ги правя на "изуст" но може и точни. Магнитното поле е по-малко от земното. 
« Последна редакция: Август 10, 2012, 11:35:23 pm от mi68 »

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #21 -: Август 10, 2012, 11:32:19 pm »
@ mi68  благодаря за съвета, ще изпробвам. Лека вечер :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #22 -: Август 11, 2012, 08:19:48 pm »
mi68
Закона на Био-Савар-Лаплас  разглежда "пълният ток" Токът протичащ в проводник и взаимодействието му с магнитно поле. Мислех че съм го позабравил и прочетох пак из нета но не виждам общо с повдигнатата тук тема.
За мен въпроса остава "висящ" И виси със страшна сила. Както и няколко други такива от физиката.
Относно експеримента електрическите заряди най добре се събират в метален предмет, за предпочитане сфера.
Прилагам скица на прост генератор на статично електричество. С изричното предупреждение,че горната граница на напрежението получавано с такъв уред се определя единствено от отдалечеността на сферата от  земята и  съответващото му пробивно напрежение. С две думи такъв уред може да се окаже опасен за живота. Все пак предназначението му е да прави изкуствени  мълнии     

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #23 -: Август 11, 2012, 10:15:44 pm »
@ радико. Не  ми  е  ясно  в  чертежа който си пуснал, тези метални четки как ще създадат статичното електричество, като  трябва да се  трие  изкуствен материал примерно PVC в естествен материал като животинска кожа или косми за да се получи наелектризиране? или има и други вариянти. ??? Стъкло с естествена  кожа става ли?

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #24 -: Август 12, 2012, 12:03:14 pm »
@ vdomov Благодаря за отзива, генератора на Ван де Граафф, е чудесна придобивка за експериментатора. За бъдеще ще се опитам да се сдобия с такъв, не бих се наел да го изработвам с подръчни средства, най добре би било да си го закупя в готов вид. Трудовете на Проф Канарев са интересни, но за съжаление не можах да отворя файла ВВЕДЕНИЕ В НОВУЮ ЭЛЕКТРОДИНАМИКУ 4-е издание, ако го има преведен на български би било чудесно.
Поздрави.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #25 -: Август 12, 2012, 01:33:05 pm »
@ vdomov Благодаря за отзива, генератора на Ван де Граафф, е чудесна придобивка за експериментатора. За бъдеще ще се опитам да се сдобия с такъв, не бих се наел да го изработвам с подръчни средства, най добре би било да си го закупя в готов вид. Трудовете на Проф Канарев са интересни, но за съжаление не можах да отворя файла ВВЕДЕНИЕ В НОВУЮ ЭЛЕКТРОДИНАМИКУ 4-е издание, ако го има преведен на български би било чудесно.
Поздрави.

Ето го като .pdf колега!

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #26 -: Август 12, 2012, 02:11:24 pm »
@ fade  Пак не става , пише че файла е повреден , или не съществува. Ако  може  да се копира и постне  тук, не знам защо се получава така.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #27 -: Август 12, 2012, 03:11:05 pm »
@ fade  Пак не става , пише че файла е повреден , или не съществува. Ако  може  да се копира и постне  тук, не знам защо се получава така.
Операционна система?
С каква програма се опитваш да го отвориш?
Сваляш ли го предварително на диска ако си с комппютър?

Дай повече детайли!

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #28 -: Август 12, 2012, 03:37:25 pm »
Браузър програмата ми е Opera  прави  ми  въртел , не  само  че  не  мога да отварям някои файлове , но е доста бавна , даже и в пощата си трудно влизам. Свалям  го  на  диска  и  после  не  се  отваря .
« Последна редакция: Август 12, 2012, 03:39:31 pm от FRIENERZHI »

FRIENERZHI

  • Гост
Re: Влияние на електрически заряд върху компас
« Отговор #29 -: Август 12, 2012, 03:54:25 pm »
@ fade  Опитах отново да го отворя, ето какво се изписва , "Adobe Reader не може да отвори ВВЕДЕНИЕ  В  НОВУЮ  ЕЛЕКТРОДИНАМИКУ ( NxPover Lite )pdf.  тъй като това е неподържан тип файл или файла е повреден ( Например, изпратен е като прикачен към имейл и не е бил декодиран правилно )"