Животът- начин на употреба! > Медицина, здравословно хранене
Еликсирът на безсмъртието и младостта
Аtos:
Ето, че разбираш някои неща...представи си какво биха сътворили старите майстори, ако разполагаха с днешните сплави?
Вакуумната камера решава проблема, но не придава нужните свойства, ще обясня...
Самият флюс създава микрослоеве между пластовете метал, по самата им повърхност, който е едновременно като лепило и поема напреженията при огъване, придава и еластичност.
Знаеш еластичността на парче шперплат, знаеш колко по-трудно е да се счупи от обикновена дъска.
Представи си 20 000 пласта стомана. Ако са добре споени(без флюс), пак имаме влакнеста структура, но ще има много вътрешни напрежения при огъване, вследствие разликата в радиуса на дъгата, разбираш го. При оригиналната технология се получава нещо като това, което показваш за вътрешни слоеве от по-меки, пластични метали, които поемат деформациите и погасяват вътрешните напрежения. Само дето всичко е от една и съща стомана и здравината е по-голяма.
juliang:
Само не ми обяснявай че флюса залепва стоманените слоеве и от това детайла ставал по-здрав ... щото са пълни глупости. Или че флюса може да поеме натоварвания, които стоманата няма да издържи.
Ковашката заварка предизвиква буквално смесване на повърхностните слоеве на металите които се заваряват. На нея може да съперничи само класическата електродъгова заварка, но тя пък създава дефекти в структурата на материала. Никакви лепила не са нужни за да задържат двата слоя, ако заварката е направена качествено - както ти каза да не се допуска присъствието на чужди тела между тях. Това е единствената функция на флюса.
Радико:
--- Цитат ---Кои качества бе Радико? Нали това обяснявам - можем да произведем стомана или сплави с произволни свойства, стига някой да формулира достатъчно ясно заданието.
--- Край на цитат ---
Заданието е формулирано съвсем ясно и точно:
Детаил от какъвто си решиш ти материал единственото изискване е при измерване на твърдостта му в две перпендикулярни направления уреда да отчете разлика в твърдостта от 140 пъти. Знае се коя е причината за тази разлика
juliang:
--- Цитат на: Радико в Май 13, 2019, 05:02:36 pm ---... при измерване на твърдостта му в две перпендикулярни направления уреда да отчете разлика в твърдостта от 140 пъти.
--- Край на цитат ---
Я пак че не схванах... :) По Бринел, по Рокуел или по Викерс?
Радико:
Абсолютно точно. В едната посока е толкова "твърда" сабята, че можеш с лекота да я ползваш като колан за панталон, те така и са ги носели асасините, увити около кръста в другата посока обаче, няма нужда от кавички. Твърдостта и е близка до тази на диаманта.
Причината се крие в това, че сабята има отвътре карбонова арматура. Наноарматура бих казал. Вече е вузможно да се направи стомана с карбонови влакна в нея. Никой обаче все още не знае как са успявали древните да подредят карбонивите нишки така добре, че да се получи този феноменален резултат. А това в клиповете на тубата са пълни глупости.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия