Животът- начин на употреба! > Медицина, здравословно хранене
Еликсирът на безсмъртието и младостта
GreenHulk:
--- Цитат на: juliang в Май 12, 2019, 09:53:40 pm --- А "факти"... аз не виждам.
--- Край на цитат ---
А какво казал шопа за жирафа в зоологическата градина помниш ли? ;D
Радико:
Юлияне въобще не си прав за последното.
Тайната на дамаската стомана беше разгадана в края на осемдесетте години на миналия век след двадесет години напразни усилия в Масачузеския университет. Но не цялата тайна. В момента може да бъде направен детайл с качества ПОЧТИ като на дамаските сабии. Но почти си е като почти бременна. Между другото изключителен принос в разгадаване на тайната има и ЦРУ и шпилките за траковете на веригите за едни съветски танкове.
juliang:
--- Цитат на: Радико в Май 12, 2019, 10:20:26 pm ---.. В момента може да бъде направен детайл с качества ПОЧТИ като на дамаските сабии.
--- Край на цитат ---
Кои качества бе Радико? Нали това обяснявам - можем да произведем стомана или сплави с произволни свойства, стига някой да формулира достатъчно ясно заданието. А имено това е една от тайните - какво точно се иска от един материал, за да може от него да се изкове перфекната сабя. За съжаление ни липсват металурзи с практически опит в боя със саби, или войни с опит в металургията. Прекалено специализрани станахме и не можем да се разберем.
Другото което е проблемо е че процеса по изготвянето на наистина качествено острие не може да се автоматизира. Всичко трябва да се прави на ръка от опитни майстори, каквито вече почти няма. Една качествена катана не е просто парче метал - тя се състои от поне 3 слоя стомана като всеки слой е с различни характеристики. Същото е и с дамаската стомана - знаем какво е, знаем как да я произведем, но е прекалено скъпо за масово производство. Можем обаче да произведем обикновена стомана с както каза "почти същите" характеристики която ще е доста по-достъпна. Да, няма да е същата, но в някои показатели ще превъзхожда оригиналната дамаска, в други ще й отстъпва. А реално и средновековната дамаска стомана не е еднаква - колкото майстори толкова и стомани.
Аtos:
Голяма грешка е да бъркаш арматурна стомана и...цев на пушка! Само пълен аматьор може да прави подобна аналогия...
Юлиане...да ти вкарам малко разяснения сега...
КОВАНЕ!
В това е заключена технологията, а не толкова във вида стомана, разбираш ли? Многопластова технология!
Куките на крановете не се отливат, а се изковават! Бастуните не се изрязват от парче дъска, а дръжката им се извива!
Постига се влакнеста структура на микро ниво! Да сравниш съвременна стомана с това е все едно да сравняваш по якост парче талашит с цяла дъска от една и съща дървесина.
Ако вземеш една греда, дълга 3 метра с ширина 10 см , тя ще се счупи от (да кажем) 1 тон натиск. Ако обаче наредиш 20 дъски по 0,5 см. с обща дебелина пак 10 см. те ще издържат 5 пъти повече товар и ще се огънат, но няма да се счупят (не буквализирай примера с конкретната тежест, говоря за съотношение).
Мечовете на древните майстори достигат до няколко десетки хиляди пласта наковаване! Бройката не се постига трудно, защото всяко следващо прегъване на метала удвоява пластовете - прогресия!
Трудността идва от тайната на флюса, който са използвали за ковашката заварка! Понеже една от професиите ми е дипломиран ковач, та да ти обясня - добрият флюс изгонва всички окиси и повърхностни примеси при ковашкото заваряване! Тайната му не е разкрита до ден днешен! Предполага се, че е добиван изцяло от природни компоненти.
След изковаването, мечът се шлайфа на фин речен камък, а след това се полира. Тези операции са отнемали дни за един-единствен меч! След полирането, следва фино полиране с парцали, напоени с разтопен восък. Търкали са ги дни наред. Повърхностния слой на меча става неръждаем за постоянно!
П.П.За дамаските саби се знае, че след изработка са закалявани в урина на пръч, който пасял в точно определени области и това не е легенда! Допуска се, че компилацията между конкретни треви (билки разни) и органичната преработка в тялото на пръча е образувала субстанция, която е правила някакво повърхностно легиране при закаляването!
juliang:
За да добием някаква представа за технологията на производство на отделните оръжия нека да видиме няколко видеа:
1. Меч от дамаска стомана
- част 1: https://www.youtube.com/watch?v=5d1DorsIQRk
- част 2: https://www.youtube.com/watch?v=v5GSTLGjHZw
На вниманието на Атос - виж в първите секунди на първа част подреждането на блокчетата материал. Това са два различни вида стомана, с различни характеристики. Не слоевете, а точно различните свойства на материалите придават теи уникални свойства на материала. В някои случаи дори са се ползвали метали различни от стомана в някои от слоевете. Примерно мед, бронз, злато. Всичко зависи от това какво искаме да получим като краен резултат.
2. Японска катана: https://youtu.be/gxwWf-MfZVk
Някъде на 22 минута се показва как се сглобява острието от 2 различни вида стомана - еластична в средата и твърда по повърхността. Обяснено е защо се прави това и е показан целия процес на изработката със среставата които са били позвани преди столетия.
--- Цитат на: atos в Май 13, 2019, 02:59:55 am ---Трудността идва от тайната на флюса, който са използвали за ковашката заварка! Понеже една от професиите ми е дипломиран ковач, та да ти обясня - добрият флюс изгонва всички окиси и повърхностни примеси при ковашкото заваряване! Тайната му не е разкрита до ден днешен! Предполага се, че е добиван изцяло от природни компоненти.
--- Край на цитат ---
В 21-ви век няма никакъв проблем коването да се извършва във вакуумна камера, където окисите просто ще липсват. Но цената... цената... Вече никой не дава село с 200 крепостни селяни срещу 1 меч...
И пак казвам - за съвременната технология не е проблем да създаде сплави, които да притежават едновременно твърдост и еластичност. На разположение вече имаме и титан, имаме и ванадиеви стомани, можем да добавяме хром, молибден и какво ли още не към стоманата, можем да загряваме и охлаждаме стоманата много прецизно и да постигаме изключителни резултати. Не е като да разполагаме само с вана с вода, с кръв от бивол, преспа сняг и урина от пръч. Но просто не ни е нужно да правим вече мечове...
П.С. Знаеш ли, че една немалка част от дейността на международната космическа станция е именно "заигравнето" със сплави на различни метали? Липсата на гравитация позволява да се сплавят метали, които в земни условия просто се разслояват поради различното си тегло... Но не ща и да си помислям колко би струвал един меч изработен горе в Космоса... :) Знам че да качиш 1 кило до горе струва почти 10 000 долара... само да го качиш ...
Има и маниаци, които правят мечове от "дамаска стомана" в която някои от слоевете са от метал от железни метеорити, паднали на Земята :) https://youtu.be/K_PS2l31EhM
P.S.S. Можеш да погледнеш в нета за "mokume gane" :)
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия