Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства
Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
oneman:
lz1ico, линка си работи нормално.
В този руски форм има интересно обсъждане по подобна тема:
http://www.001-lab.com/001lab/index.php?topic=1355.0
a_monev:
Предлагам на тези които се интересуват въпроси и отговор за лесно обяснение. Аз лично съм го приложил, ефекта е много добър, сметката около 50% по ниска в сравнение с предишна година, отопляемата площ около 100 кв. м. Та на въпроса…….
На практика на нас ни е необходима енергия за да свършим дадена работа. Ако погледнем абсолютния модел, за да се затопли едно помещение до 22 градуса ни трябват Х единици енергия. За да ни излезе по евтино има два начина:
1. Да доставим нужната енергия на по ниска цена.
2. Да се запази енергията (разбирай топлината) доставена в помещението по дълго време.
С тези два проблема се борим от край време. Първия няма да коментирам тук. Втория обаче е лесен и много интересен а и достъпен за всички. Та иде реч за изолацията за да се запази енергията - топлината вътре по дълго. Както казва мечо Пух - колкото повече толкова повече. Та въпроса иде за изолацията. Външната със стиропор, замазки, вата и пр. всекиму според възможностите е абсолютно задължителна и това не подлежи на коментар. Втората изолация обаче вътрешната е по интересна и по малко коментирана. Задавам следния въпрос. Когато имате едно "идеално" помещение, за примера, без врати и прозорци и го отоплявате с подово отопление, при 22 градуса на пода, колко градуса е на тавана. Оказва се че този отговор затруднява много хора и е труден за разбиране дори от инженери. Знае се само от специалисти, но на практика не се прилага. Обикновено се отговаря 25-27-30 градуса и т.н. Откъде да дойде дори и 0.1 градус повече след като пода е 22 градуса. Температурата, за разлика от други енергии, не се натрупва с увеличаване на времето за подаване на енергия. И къде е истината. Истината е, че температурата на тавана е равна на подадената минус загубите на температура от охлаждане в стените на помещението (т. е. топлоприемането и топлоотдаването на стените) или просто казано ако погледнеш какви са ти загубите ще разбереш защо толкова плащаш. Най големи загуби са в таваните на отопляемите помещения. Точно там са над 50% загубите, защото масова практика е да се изолира отвън, а таваните как, ами лесно - отвътре. Прави се за един ден буквално. Доброто решение е дървена скара, фибран 2,5 см. с дюбели към плочата, без да се лепи, и веднага върху скарата гипсокартон, който пасва идеално и лесно. Другите процедури са ясни, лека шпакловка, латекс и ... това нещо се отплаща с много по голям комфорт и намалена сметка, прави се еднократно, работи вечно. За тези, които са по мераклии и имат ищах споделям, че една стая която правих за мен, освен тавана облякох и стените с 5 мм корк. Стана превъзходно в помещението което ползвам за кабинет и спалня има нужда от отопление съвсем малко. Обикновено температурата не пада под 15-17 градуса при външна около 0 градуса, а отоплението е конвенционален електрически инвертор регулиран на 22 градуса. С така описаните процедури постигнах абсолютен комфорт в цялото жилище, което преди това през зимата не си позволявах да отоплявам.
Vector:
Точно! Изолацията е най важна !
Само да припомня, че най-добрата изолация е Вакуума!
juliang:
Преди 2 години пералнята ме наводни. Бях на работа, съсед ми се обади че излиза вода под вратата на апартамента. А аз имам 2 см праг под нея ... представяйте си. Всичко беше във вода.
Таях плаха надежда че стария буков паркет ще издържи, обаче ... уви. След една седмица малкия си имаше пързалка в хола - алпинеум с височина поне 25 см по наклона на който се пускаше по задник.
Тъй като бях сложил теракот върху мозайката в коридора реших да избегна прага който се беше получил. След премахването на паркета денивелацията беше над 2 см. Сложих направо върху плочата на панелката 2 см фибран и отгоре ламината.
На следващия отоплителен сезон изравнителната сметка показа че Топлофикация има да ми връща ... 420 лева. Ремонта ми излезе горе-долу толкова.
Имам евтина PVC дограма, обаче при всеки ремонт на стая след свалянето на вехтите тапети полагам 2-3 см стиропор, отгоре шпакловка, мрежа, втора шпакловка и латекс. Остана ми само хола и кухнята - тая година живот и здраве и те ще бъдат опаковани.
Сметката ми от декември тази година е 120 кинта - 50 лв топла вода (имам си две земноводни - жената и сина - които се киснат докато гъбясат в банята), 40 лева "общи части" и 30 лв парно.
Така че само подмяната на настилката на пода ми връща някъде около 30-50 кинта на месец. Сега планувам да налепя на тавана отново 20-30 мм фибран. Не ми се слага конструкция, гипсокартон и т.н. - страх ме е да не падне и да пребие някой, какъвто съм майстор.
Преди седмица сложих компютъра в стаята на малкия. Преди там парното постоянно работеше за да може да поддържа поне 20-22 градуса. Сега стаята ако малкия затваря вратата се топли само от компютъра. Термовентила на парното е сложен на средата - около 20 градуса, но не отваря през целия ден, само през нощта, когато компа е изключен, отваря.
Остава да измисля и как да си топля водата.
GTV:
--- Цитат на: Vector в Януари 28, 2014, 09:13:08 pm ---Точно! Изолацията е най важна !
Само да припомня, че най-добрата изолация е Вакуума!
--- Край на цитат ---
Векторе, право пишеш за вакуума че е най-добрата изолация! Ама със скафандри и шнорхели ще спим? ??? Погледни това филмче и после ще пишем за изолации, отопление и рекуперация за лев и двайсе... ;)
http://www.youtube.com/watch?v=ViuQKqUQ1U8
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия