Алтернативни енергоизточници > Вашите експерименти
Теория и експерименти на mi68
mi68:
Сега идва интересният въпрос защо времето (като продължителност) е енергетичен източник?. Отговора е много лесен ако се познава радиоприемането. Имаме два сигнала:
-нискочестотен (НЧ)
-високочестотен (ВЧ) Обикновенно се слуша говора, а високо честотния сигнал се ползва за пренос. Детекторният приемник преобразува дирекно, но има недостатък-ниска мощност и затова работи на слушалки. При някой модели се ползва допълнителна антена и преобразуване на ВЧ енергията за захранване на германиеви транзистори. Този приемник работи на свободна енергия т.е. докато работи предавателя. Въз основа на това в Космоса има ВЧ (високоскоросна) среда. Имаме два основни метода за преобразуване:
- широко спектърни (импулсни)
- тесно спектърни (лентови) - цетробежни.
Ясно е, че по-продължителното работене води до повече енергия. За това времетето се явява енергетичен источник. Някой практични направления за преобразуване:
-инпулсните методи лесно тръгват тъй като винаги се получава синхронизиране с ВЧ но трудно се правят стабилни обратни връзки,заради инпулната енергия на преобразуване.
-лентовите по-трудно се настройват, ограничен спектър, но са по-стабилни, трудности има с постигане на високи скорости и честоти.
mi68:
Човек е хубаво да е Тома неверни но при демострация повярва в истината. Хипотезите ,който съм писал 2-3 години са пътя, който съм извървял за да осмисля нещата. Първият проблем е как да се измери тангенциалната и радиалната скорост на вакума-дирекно не може само индирекно и от тук стават грешките и манипулацията. Друг въпрос защо възниква цетробежна (радиална) сила като се изменя тангенциалната (линейната) скорост и движението е неинерциално и нютоновата и айнщайновата механика не важат. Ще съм много благодарен да получа задоволителен отговор за отличен ще си дообработя не съм ку-ку.
На базата на различни опити се получават механични или електрични взаимодействия и преобразувания. Получавам три вида статика:
-електростатика
-магнитостатика
-гравитостатика (безтегловност)
При динамиката най-изучени са връзката между магнитостатиката и електростатиката-електромагнетизъм. Връзката между гравитостатика и електростатика е зареждане и разреждане на топче-резултати
-безпроводниково предаване на ел. енергия и усилване
-антигравитация (подемна сила)
Гравитостатика и магнитостатика нямам опити само го маркирам теоретично ; мисля, че тук е явлението резонанс.
Тези опити могат да се разглеждат и при въртене за сега толкоз при добри опити ще се похваля.
mi68:
От някъде година и половина не се занимавам с импулсните методи поради трудната настройка. В трансформатора на Тесла има два тънки момента и ако не се спазват резултатите са отчайващи.
Първо във физиката се разглеждат вълни, а за това трябва елестична среда или квази(уж)елестична. Пример за квазиеластична сила е тежеста(гравитацията) , която люлее махало и се получава затихващи синусоидални трептения, друг пример е вълни по повърхност на езеро (гьол) с ниска скорост на разпространение заради квазиеластичната(връщаща) гравитационна сила(скоростта на механична вълна-звук-е многократно по-голяма от виждащите се повърхносни вълни). Скоростта на разпространение се приема за константа. В квазиеластична среда, при условия на взрив, скоростта на разпространение скокообразно се увеличава и зависи от силата(амплитудата) на взрива, получава се така наречената взривна вълна(закон на Хук не важи). Тесловият трансформатор се възбужда взривно индуктивно(магнитно).
Второ във вторичната намотка се получава стояща вълна(частен случей на интеференция). Тук се получават два модела резонатори,(вибратори)-полувълнов-или четвървълнов. По-разпространен е четвървълновият със заземление поради по-малкият габарит. От теорията на стоящи електромагнитни вълни е извесно, че ВЪЗЛИТЕ (върховете) на тока и напрежението са дефазирани на 90градуса или четвърт вълна т.е. във възел на тока имаме връх на напрежението. Във връх на напрежението светят неонови(луминисцентни) лампи ,а във връх на тока светят лампи с нажежаеми жички.
П.П. Стоящата вълна се образува при преход (отражение) от една среда в друга т.е. от електрическа верига към въздух(отворена верига). Заземлението играе роля на връх на тока и при четвърт вълнов вибратор без него се привръща в полувълнов вибратор(дипол) двата края стават възли на тока , а средата е връх обратно за напрежението краищата са върхове , а средата възел за това заземлението не трябва да се забравя. Ако възбудителя е в средата имаме полувълнов вибратор без заземление конструкцията определя заземлението повтарям се.
Прост илюстриращ пример в определени граници е въже, което се клати и имаме два случея:
-неподвижен край -имаме възел
-подвижен край -имаме връх (това е камшик)
mi68:
Продължавам с теорията на първичната верига на тесловия трансформатор.
Характерът и времетраенето на искрата, получена при разряд на натоварен кондензатор С през проводник L са определени от Федерсен (1862). Резултатът е, че искрата е сложно явление и е съставена от отделни искри. Оказало се, че честотата достига до 100 мХц при разряд на лайденска стъкленица.
ИЗВОД: Честотата на искрите съвпада с честотата на трептящия кръг определена по формулата на Томсън. Радиолюбителят ако разполага с осцилоскоп, може да определи броят на искрите, като измери честотата при преходния процес и съответно да получи резонас. Опитно електрически резонанс е показан най-напред от Лодж с два трептящи кръга със съответно подбрани капацитети (лайденски стъкленици) и самоиндукции. За индикатор му служела искрата, пораждана във втория трептящ кръг. От изложеното по горе, условието за резонанс е Т1=Т2 или L1С1=L2С2 където 1 - първи трептящ кръг; 2 - втори трептящ кръг (лентов филтър)
Разглеждах архивни материали от белградския музей на Тесла и там има променлив кондензатор във вторичния кръг за настройка в неговия трансформатор. Сериозен момент е получаване на ударна вълна. Разряда на кондензатор през RLC верига може да е:
-периодичен
-апериодичен
Апериодичният процес е с удължен край и трудно предизвиква ударна вълна.
Периодичният процес е кратък но променлив по посока и затова се ползва демпфер- затихващо искрище с магнити.
ПС: Стоящи вълни са наблюдавани най-напред от Лехер през 1890г. Опита е прост и повтаряем.
mi68:
свойства на вълната видове вълни
-дължина -плоски -напречни
-отражение -кръгови -надлъжи
-пречупване -сферични -ударни
-поляризация -стоящи
-фронт -бягащи
Извесно е ,че електромагнитната вълна е напречна вълна. Получаването на стояща вълна поражда надлъжна вълна. В бягащата вълна всички точки се колебаят с еднаква амплитуда, но с различни фази. Противоположно на това всички точки на стоящата вълна се колебаят с различни амплитуди, но в една и съща фаза (синфазно) т.е. получава се сгъстяване и разреждане надлъжна вълна.
За електромагнитните вълни:при ниски честоти коефицента на пречупване е много голям и затова имаме пълно отражение от ефира. За това на практика при 50Хц рядко се работи в резонанс. При факелника с лампи на ГОГО 55 пречупването е нищожно и йонизира въздуха т.е пълно разпиляване на енергията но пък е ефекно. Честотите около 100кХц са оптимални за габарит и отражение и получаването на качествена стояща вълна. За получаване още по-качествено отражение трябва положителна обранта връзка.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия