Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Качер на Бровин - интересен режим на работа на транзисторите

<< < (3/19) > >>

vitan:

--- Цитат на: Vetap в Юни 22, 2011, 10:20:12 am --- За принципа на работа на схемата нямам теоретично обяснение!
--- Край на цитат ---
Теоретичното обяснение е просто и го пише из по-дебелите бумаги. Въпроса е, че един качер на практика не може да ти служи за нищо по-особено от класически смутител на електромагнитни вълни.

Vetap:
Там е работата, че обяснение няма нито в дебелите, нито в тънките книги. Не се занимавам с електроника от вчера. Бровин и сие се опитват да дадат обяснение, но не всичко е ясно. Бровин е направил доста неща с тази схема. Даже продава датчик за приближаване. Ако някой може да направи с един транзистор и две бобини това, което е направил Бровин - да заповяда. И аз се отнасях скептично към тази схема докато не я "лепнах".
Стара "електронна" шега:
" Меря напрежение - нищо, меря ток - нищо. ....А-ааа, тука има нещо".
Така, че " лепете", пък ще видим има ли нещо ... или няма нищо.

vitan:
Дори Капанадзе, дето не работи със самовъзбуждане взема мерки, капацитета устройство-стени да е константа. За по-високите му устройства. Какво остава за качера, който разчита на самовъзбуждане. Това, че "лови" присъствие изобщо на мен не ми е странно.

Какво "чудо" конкретно трябва да се обясни теоретически. И по коя конкретно схема?

emilvtc:
Vetap,
повечето (да не кажа всички) микровълнови датчици за движение/присъствие по алармените системи са с по един транзистор. Е, честотата там е няколко гигахерца ...

Относно качера - работната му честота е ниска, напреженията високи - следователно смущенията които излъчва са големи. Не виждам как може да покрие разни радиочестотни стандарти ...

Относно принципа на работа на качера - струва ми се, че обяснението ще е просто, ако свържем антената през кондензатор към захранването (това е паразитния капацитет, който присъства във веригата). Т.е. това е генератор с трансформаторна "+" обратна връзка ... (двете бобини винаги имат някаква макар и малка магнитна връзка помежду си)

Радeв:
И аз като emilvtc не виждам нищо аномално в Качер-а, доста време изпробвах различни вариации и т.н. Докато при искрището не е като да няма странности. ;)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия