Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели
INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
teofilius:
Все още няма готов продукт изкаран на пазара.
Колкото до нас участниците във този форум - мисля че мнозинството бихме споделели цялата техническа информация за готов продукт или поне нядявам се.
Нормално е да се съобразяваме с определени принципи на системата но ако желаем наистина да установим нещо революционно и то да се разпростре навсякъде - тогава трябва да надскочим установената психологична матрица на този свят и да действаме над нейните стандарти необвързвайки се с нейните правила а с нашите собствени правила и морални принципи за свят какъвто още не е , но защо пък не?
bai_lun:
Трансформатор на свободна енергия на инж. Зийг?
http://energy09.hit.bg/
От тук го взех
teofilius:
Определено има логика. Индуциращото се в средната намотка поле се събира с полето на първичната намотка така че на изходната има удвоено поле. Предполгам че първичната и средната трябва да са отделени с една минимална междина от изходната . Има и такова разглеждане, че полето на първичната се разпределя между средната и изходната намотка, така че няма как да се удвои на изхода но може би с междина да се получи нещо...
varvarin:
Здравейте,
Правих опит за репликация устройството на В.Иванов в умалени размери. Управлението с 50 херца през диод. Формата на напрежението е като при демонстрацията на ИНКОМП но тока - не. Тока се получава с формата на обърната парабола, върховете са точките на насищане и естествено КПД е около 50-60%. При ИНКОМП тока има формата на отрязана синусоида. Тази форма е като тока на входа на еднополупериоден изправител с капацитивен филтър на изхода и активен товар. В случая на изхода товара е бобина с някаква индуктивност. Доколкото бях прочел в патентната заявка се казва че входа на устройството е безиндуктивен. Струва ми се че след управляващия диод трябва да има филтров кондензатор - така бобината би работила с постоянно подмагнитване и нейната индуктивност се свежда до минимална стойност. В този случай тока през бобината ще се колебае между две стойности които обуславят максимално и минимално магнитно съпротивление на шунта. Или с други думи казано работим в дясно от максимума на кривата мю(Н), без да се връщаме в лявата тъй като разхождането по кривата е загуба на енергия. Доскоро смятах че постоянния магнит ще докара работната точка на шунта близо до точката на насищане но това май не е така тъй като в едното рамо потока на магнита е съпосочен с този на намотката а в другото не е. Когато се прекъсне тока през управляващата намотка в рамото където потока е противопосочен магнита обръща посоката на домейните наобратно и при повторно включване на намотката се изразходва много повече енергия за да бъдат преобърнати по посока на полето създадено от намотката което води до хистерезисни загуби. Ако намотката работи с постоянно подмагнитване то тя трабва да бъде със значителен брой навивки, по този начин малки изменения на тока ще водят до големи изменения на Н. Някъде в предните версии на сайта на Валери четох че употребената мощност за управление се превръща в топлина. Чудя се дали всичката входна мощност се превърща в топлина защото ако е така при 620 вата намотката бързо ще се опече. Другото което ми хрумва е да се използват две управляващи намотки едната осигуряваща постоянното подмагнитване другата късия токов импулс. Прилагам снимка на моята творба :) Ще се радвам да прочета кометарите ви!
Успехи
getca:
Здрасти, Варварин...
Доколкото виждам, работиш с еднотактна магнитна схема с източник на магнитен поток в средата, което предполага въздушна междина на изхода. Иначе половината поток ще плъзне и по изходната сърцевина. Това първо и много важно за да имаш изменение на целия поток през товарната намотка. Второто важно условие е резонансен кондензатор, паралелно на управляващата намотка. Само така осигуряваш работа на диода в режим на отсечка или да се отпушва само когато мрежовото напрежение надвиши това върху кондензатора. За целта обаче е нужно резонансната управляваща честота да е близка до мрежовата. Формата на тока е скъсена до 3-4мсек. синусоида, а не отрязана такава. Посоките на магнитните потоци в рамената на комутатора нямат значение за неговото насищане, така че не се притеснявай за това. Проблемът при насищането е невъзможността да се върне изразходената енергия, защото запасената в сърцевината на намотката такава почти не се променя, а в същото време изразходващ допълнителна за довеждане на сърцевината до режим на силно увеличено магнитно съпротивление. Каква част от тази енергия отива в топлина не е ясно, но в никакъв случай не цялата. При мен също загрява ферита на шунта, но е поносимо, защото ако отделяше 20Вт да речем, след известно време сигурно може да се опече яйце върху него. Фактически площа на хистерезисната крива вдясно от точката на насищане е еквивалент на въпросната енергия, нужна за дълбоко насиищане на дадена сърцевина.
Та това от мен засега... ;)...иначе творението ти е супер, виждам постарал си се, така трябва. Има и разни други тънкости, ще коментираме пак.
Поздрави...
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия