Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели
INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
момчо:
ето още един МЕГ.. доста добре направен ( http://jnaudin.free.fr/meg/megv21.htm)
ето тук може да си поръча човек магнитна сърцевина от Китай ( http://www.gaotune.com/c-core2.htm) имат доста богат набор от размери.
;)
допълнено на 28.09. : прикаченият фаил е
"The Motionless Electromagnetic Generator: Extracting Energy from a Permanent Magnet with Energy-Replenishing from the Active Vacuum"
Thomas E. Bearden, Ph.D.
James C. Hayes, Ph.D.
James L. Kenny, Ph.D.
Kenneth D. Moore, B.S.
Stephen L. Patrick, B.S.
момчо:
един теоритичен въпрос:
ако се използва ел.магнит, вместо постоянен, устройството няама ли да има повишени характеристики ???
getca:
При дълбоко насищане на сърцевината нещата явно са различни, а симулацията не отчита това. В основни линии процесът е подобен...режим на отсечка на диода, ток тече само около максимума на захранващото напрежение или когато то превиши разонансното. Това е единият начин да се захрани кръга или дозареждане на резонансния капацитет, другият е да се помпа индуктивността с ток при нулево напрежение на кръга. Ако се работи на висока честота по-удобен е вторият... ;), защото при дозареждане на капацитет текат големи тоци, трябва да има ограничители и т.н. Не че не може да стане, де... ;D
varvarin:
Здравейте,
Закъснението се дължи на индуктивността на бобината. Както добре знаем тока през бобината винаги изостава спрямо напрежението. На осцилограмата на Валери индуктивност няма (ако наистина това са ток на входа и напрежение върху намотката), в противен случай тока би изостанал от напрежението а доколкото се вижда те са съвсем във фаза. Така че товара след този диод е предимно капацитивен. Интересно е как като няма индуктивност има насищане? Насищането е процес при който всички домейни на феромагнетика са ориентирани по посока на полето. Индуктивността пък е параметър който показва възможността на бобината да създава поток. И така една намотка щом няма индуктивност, значи не създава магнитен поток. Как тогава тази намотка би могла да насити един феромагнетик? Иначе примери за безиндуктивни намотки колкото искаш... Но и на теория а и на практика доколкото съм опитвал те не влияят върху феромагнетика. Това е въпроса - как хем няма индуктивност хем има насищане.
@altium имам едно тороидче от пермалой - отдавна го заглеждам с едното око...
Дали да не го сложа в тази конструкция? Малко дялкане ще падне :)
Поздрави на всички!
teofilius:
Тока във първичната намотка е толкова голям че да създаде достатъчно интензивно магнитно поле което да насити магнитопровода при управлението. Магнитното поле е функция на тока. Без електронен поток(ток) няма магнитно поле.
Индуктивността е способноста на една бобина да натрупва енергия във вид на магнитно поле, така че дори при нищожна индуктивност имаме магнитно поле , и това е полето на електроните движещи се в проводника. Колкото по-голям е тока - по интензивно е полето. При магнитния ключ не ни е нужна голяма индуктивност а мощно насищащо магнитопровода поле. Индуктивноста говори също и за индуктивно(магнитно) съпротивление на магнитопровода(средата) . Когато магнитопровода е наситен с полето на постоянния магнит ние пускаме от управляващата бобина поле което насища магнитопровода а полето на постоянния магнит бива изтласкано по пътя с най-малко съпротивление - това е изходния магнитопровод с изходната бобина(намотка). От своя страна при натоварване на изходната намотка , тя индуцира в магнитопровода поле съпротивляващо се на полето на постоянния магнит. По принцип енергията на входа би трябвало да е равна на тази на изхода при идеалния трансформатор но тук имаме енергия на изхода идваща от постоянния магнит + още нещо - Енергия от самоиндукцията. Какво имам в предвид? При обикновения трансформатор при натоварване имаме поле от първичната намотка и противоположно на него индуциращо се поле от вторичната намотка през първата четвърт на вълната. В следствие индуктивното съпротивление на първичната намотка намалява, трансформатора при товар е близък до безиндуктивна бобина и имаме голям ток. В зависимост от параметрите на товара или трансформатора, то индуктивността на магнитопровода ще е различна но важното е че имаме малко индуктивно съпротивление и затова имаме голям ток от входа. През втората четвърт на електрическата полувълна имаме намаляване на напрежението на първичната намотка при което индуцираното поле (и напрежение от вторичната във първичната) е в същата посока на това от първичната. Тоест - тока на входа също нараства а магнитопровода се пренасища с полето на първичната и това на вторичната намотка. Какво става при ИНКОМП ? При товар на изхода , първичната входна намотка се товари от полето на постоянния магнит което е като буфер между входната и изходната бобина(намотка) , но това е само през първата четвърт на полувълната на управляващия електромагнитен кръг. Когато управляващия импулс отслабва при втората четвърт(при положение че няма диод на входа) полето на постоянния магнит се стреми да се върне във входния управляващ магнитопровод а вторичната изходна бобина(намотка) индуцира (или създава посредством самоиндукцията) поле което е съпосочно на полето на постоянния магнит. Това поле се събира с полето на постоянния магнит и забавя връщането му в управляващия магнитопровод. Това поле изобщо не взаимодейства с отслабващото поле на управляващата бобина през втората четвърт на електрическата вълна. В последствие тока на входа е нищожен в този период и тя работи, като не натоварен трансформатор, даже и с индуктивно съпротвление намаляващо входния ток. Работата в паралел с кондензатор , допълнително оптимизира работата на принципа и устройството.
Дори и при обикновения трансформатор имаме свободна енергия, и това е енергията която се индуцира от вторичната намотка във първичната при товар като при всяка първа четвърт на синусоидата тя противодейства на енергията от входа(първичната) намалявайки индуктивното съпротивление и увеличавайки тока (действието на първичната има противодействие от вторичната) . Във втората четвърт енергията подавана на входната намотка намалява и там вече действа противоположен закон на този за действието и противодействието - вторичната намотка индуцира във първичната поле и ток със същата посока и сила като на това в първичната. В този втори четвърт полупериод през магнитопровода имаме магнитен поток, който е минимум двойно по-интензивен от този който създава или може да създаде тока подаван на входа. Точно и поради тази причина Никола Тесла е експериментирал с накъсване на тока от входа и токоизточника , така че да не бъде натоварен докато черпи генерираната от вторичната намотка свободна енергия. ....
В този ход на размишления започвам да осъзнавам че всеки закон си има противоположен. Тоест на всяко (нарастващо) действие има противодействие а на всяко намаляващо действие имаме допълнителна сила(свободна енергия) на съдействие.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия