Алтернативни енергоизточници > Nikola Tesla
Тесла - вълни
epwpixieq-1:
--- Цитат на: Bat_Vanko в Декември 29, 2019, 09:10:06 pm ---epwpixieq-1, ако не разбираш защо лампата светва между две съседни намотки макар и на 40 см една от друга - значи не четеш в оригинал верните автори, наблегни малко и на Максуел.
--- Край на цитат ---
Bat_Vanko, преди 15-тина години направих първия си опит да чета Максуел, беше голям провал. Мога от личен опит да ви кажа че ако някой каже че чете Максуел в оригнал, без да е се е върнал назад във времето, и не прочете публикациите на Фарадей преди това както и Хамилтон ( не знам дали разбирате за какво ), значи нещо не говори истината. Максуел се чете трудно, и тук не говорим за 4-те известни уравнения, които са всъщност Хевидайд-Максуел, а за оригиналните 20-десет ( написани надявам се да знаете в каква математическа система ). 5 години след този провал, вече запознал се със публикациите на Фарадей и Хамилтоновата система, разбирах нещата доста повече, но отново мога да кажа че докато не преминах, неколкократно, през "The Electrical Papers" на Хевисайд, си имах пропуски в разбирането на Максуел.
Никъде не съм казал че не разбирам, напротив имам си обяснение, и то се базира точно на това което съм научил сам от Хевисайд осъзнавайки обаче и това което добавя, Тесла ( а то не е никак малко ).
Въпроса е обаче както казах, когато човек разбере нещо, единствения начин да покаже че наистина осъзнае динамиката на процеса е да направи нещо с това познание, и да види дали резултата от експериментите отговаря на очакванията или не, иначе "разбирания" и "теории" много, но ако не тестваш всичко си остава само на думи.
Например мога да ви кажа че на база на моите разбирания (които произлизат от опитите на Тесла ) друга крушка, с една много малка разлика (всички физични размери са едни и същи), поставена под същите условия няма да свети изобщо. Сега вие като разбирате така процеса, може ли да се сетите каква е тази малка разлика ( и само да доуточня, крушката не е изгоряла, разликата не е в това ).
epwpixieq-1:
--- Цитат на: Михаил Кузмов в Декември 29, 2019, 09:09:08 pm ---Значи само при правилно разбиране, ще се получи желаният резултат? Всички които не разбираме правилно няма да получим резултат, дори с правилно изработена установка и експеримент. Нишката на крушката никога няма да засветне.
--- Край на цитат ---
Не, това си е ваша интерпретация. Това което следва е че правилно разбиране на явлението, човек може да прави промени в установката, или да направи коренно различна такава, и въпреки това да постига очакваните, на база на неговите разбирания, резултати.
epwpixieq-1:
--- Цитат на: x_name41 в Декември 30, 2019, 02:09:36 am ---Другият експеримент който демонстрирате преди това със 200 ватовата лампа между двете витки на индуктора също показва, че тя свети чрез ВЧ ток на проводимост.
--- Край на цитат ---
Интересно я сега дефинирайте какво значи "ВЧ ток на проводимост" и да видим как той влияе на жичката, понеже експеримента може да се проведе със съвсем малка промяна при крушката с нажежаема жичка, и тя изобщо да не свети. Такива ескперимети са правени преди 120 години но кой да намери времето да ги прочете.
Bat_Vanko:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Декември 30, 2019, 05:21:27 am ---Например мога да ви кажа че на база на моите разбирания (които произлизат от опитите на Тесла ) друга крушка, с една много малка разлика (всички физични размери са едни и същи), поставена под същите условия няма да свети изобщо. Сега вие като разбирате така процеса, може ли да се сетите каква е тази малка разлика ( и само да доуточня, крушката не е изгоряла, разликата не е в това ).
--- Край на цитат ---
Много си в грешка epwpixieq-1. Няма такова положение! Независимо дали ще има или няма да има крушка, независимо дали тя ще изгоряла или здрава - винаги ще светне. Ето на това видео: https://www.youtube.com/watch?v=9CUz8XNHbiY можеш да видиш подобна схема, дори без крушка и с много голяма "виртуална земя" (цял хеликоптер). На мястото на искрата можеш да сложиш голяма крушка и тя задължително ще светне, дори и да е изгоряла преди това. Друг подобен пример е фазомера. Само на 220 V и с глимка вместо крушка, той може да светне дори само с парче проводник за виртуална земя вместо човека.
Но пък от друга страна съм сигурен в човешките възможности да провали дори невъзможният за проваляне експеримент. Така че вярвам ти че можеш да го направиш.
epwpixieq-1:
--- Цитат на: Bat_Vanko в Декември 30, 2019, 04:38:37 pm ---Много си в грешка epwpixieq-1. Няма такова положение! Независимо дали ще има или няма да има крушка, независимо дали тя ще изгоряла или здрава - винаги ще светне.
--- Край на цитат ---
Bat_Vanko, не е така, прочетете малко Тесла, и точно тази му публикация http://www.tfcbooks.com/tesla/1893-02-24.htm ( няма да ви насочвам към точния параграф понеже вие понеже сте уверен във вашите разбирания сам ще го намерите ), където той прави експеримент, при който при промяна на средата около жичката ( това което вие не се сетихте ), при едни и съща честота, влияе върху жичката така че тя нагрява до изгаряне или е напълно студена без каквато и да е светлинна или топлинна емисия. Когато осъзнаете че средата около нажежаемата жичка влияе в голяма степен на това как жичката се държи на база на подадени към нея електрически вибрации, като при ниските вибрации това влияние е почти не осезаемо (и там влияе силно това което се познава като ток на кондукция, докато при високи (над 10-15 Кцс), ток на кондукция изобщо липсва, а се замества от бомбандиране на нишката от частици ( в зависимост от свойствата на средата в която е), ще разберете къде имате пропуски в познанието си.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия