Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Вашите експерименти
Още един електролизер
koce93:
Имай в предвид, че ще ти се увеличи ампеража двойно и може да падне малко волтажа. Но има цяр като разредиш малко електролита с по малък процент основа.Успех.
Smileface:
Клетката е готова. Последно е с 37 пластини вързани по последната снимка. Изпържена е и почистена. Пуснал съм я в момента на кондициониране 12V/1A, според напътствията на mzk. Кажете ми колко време да я кондиционирам. Ясно е че колкото по-дълго толкова по-добре. Но все пак не може да е до без край, а и нямам търпение да я захраним с импулси.
Относно евентуалните пробиви от близкото разстояние, за сега няма.
Беше очаквано че на крайните две междини ще имам по-голям пад на напрежение, заради по-малката контактна площ. Останалите междини са еднакви. Дайте идея за изравняването на пада.
Smileface:
Здравейте пак.
Първоначалната ми идея беше помпата постоянно да внася електролид без балончета. И така реших да направя анализ на флуиден поток на така направената суха клетка, понеже се появиха едни съмнения. Не съм сигурен че електролита минава през всички междини.
Резултатите при предищната сглобка с 19 пластини беше задоволителен. И при него потока влиза от двете страни, но обема е на половина за същият дебит, за разлика от новият случай.
Заложените начални параметри са: температура на флуида 20 гр. целзии; флуид - вода; внасян дебит 8,33л/мин. по 4,165 на всеки вход; изходящите отвори са на атмосверно налягане; продължиителност на потока след пускането 10 сек. Физически запуших долният отвор на централната пластина.
С цел намаляване на времето за смятане максимално упростявам и намалявам началните параметри. Пренебрегвам грапавоста на ламарината и грапавоста на отворите. Пренебрегвам и разликата в плътноста на водата от електролита(на електролита не я зная). Приемам че на всякъде уплъненията са по 2мм. Нямам възможност за добавяне на газообразуване.
Първи проблем, който се явява е че през някои междини не минава вода.
Втори проблем е че потока качвайки се на горе в 4-та междина се връща през 3-тата и така се върти в тях, както и през 14-13, 17-16, 20-21, 23-24, 33-34. Циркулацията между 20-21 и 23-24 е доста сериозна. Другите мога да ги сметна за нищожни заради ниската кинетична енергия и надеждата че балончетата газ ще завлекат електролита на горе.
При така получените резултати смятам да увелича размера на изходящите отвори. Така ще избегна дроселирането при изхода. Трябва да се има предвид и увеличаването на обема в горната част от получената газ.
Ще направя симулация с намаляващи долни отвори към центъра, както koce93 предложи. Примерно от Ф10 фуниообразно до Ф4. След това ще направя и симулация с 4мм. изулация.
Ето и снимки:
Smileface:
Ето го и първите 2 сек. видео. Вчера забравих да го кача.
Smileface:
Промених профила на входящият поток в симулацията и проблема с пропускането на междините и връщането на флуида се оправи. Понеже клетката е симетрична, с цел намаляване на времето, заложих само едната половина.
Между другото докато компютъра смяташе смених NаОH разтвора на клетката с 27% КОН. Резултата без импулси(за сега) е следния:
0,200л/17сек/12,25V/17A - 47% ефективност според калкулатора
0,200л/20сек/12V/14,8A - 47% ефективност според калкулатора
0,200л/8сек/13.6V/~20А - 77% ефективност според калкулатора
Измерването го направихме по средата на захранващият кабел, а не на клетката. Та кабела доста се загря. И обема е 0,200 че такава мензура имам под ръка.
Очаквайте включване.
Прилагам снимка на профила(от Ф9 намалява до Ф4) и 2 файла видео на новата симулация.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия