Автор Тема: Още един електролизер  (Прочетена 34028 пъти)

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Още един електролизер
« -: Май 16, 2009, 04:23:13 pm »
Привет Приятели,
В отрязаният акумулатор поставихме 6 кетки с по 8 плочи с дебелина 1.5mm. Отстоянието м/у всяка пластина ~1.5мм. Всеки пакт е укрепен с полиамидни болтове. Последователно клетките са захванати с месингови шпилки.
Работната площ на пластината е 130х150мм.=195 кв.см., от там ако правилно смятам, площа е 195кв.см.Х8бр.Х2=3120, 3120-(195Х2)=2730 кв.см. една клетка. 2730х6=16380 кв.см. за целият електролизер.
Започнах почистването на плочите с ~7% разтвор на NaOH с дестилирана вода,12V-4A. Снимката е направена след 8часа, през които тока не се промени! На снимката може да видите дъното на кутията през електролита. Той си е прозрачен. Ако има жълт отенък, то е пренебрежимо малък.
Забележете различният цвят челно на пластините. За това обърнах кабелите на захранването. Искам да видя дали ще се изравни покритието или просто ще се размени в/у плочите.
Приемаме че на повърхноста на плочите се получава слой с дебелина няколко стотин ангстрьома със съдържание:

Елемент Al   Si   Cl   K   Ca   Cr   Fe   Cu
    ~%    1,10   0,55   0,20   0,60   0,40   1,60   94,00   0,65
(цитат "Kvant 4.doc" "The Foundation of Physchemistry of Micro World" стр.180)

Понеже всяка система се стреми да бъде в равновесие се получават нови елементи от свободните електрони и протони.
 
Имам и добра продукция за този ампераж. Не съм я мерил, понеже нямам възможност заради аспирацията, а и нещата са ясни докато не "зашият" импулсите.

Тази вечер ще ми донесат и водната помпа за "сухата" клетка в дясно на снимката  :). Реплика от "EBN". Още не съм я виждал и не зная какъв ще и е дебита.

Колеги, моля да кажете какво мислите по случая.
 




Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Още един електролизер
« Отговор #1 -: Май 16, 2009, 04:36:20 pm »
Красиво, красиво... Това вдясно зад акумулатора дори още по- красиво :)

Успех с опитите!

ПС: местя темата в раздел "Вашите експерименти".

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #2 -: Май 16, 2009, 04:47:38 pm »
Благодаря ти, mzk!

Минусовите пластини потъмняват. След като размених кабелите, пластините си размениха цветовете.
Ще го помпам така до края на деня.
В понеделник, живот и здраве, започваме "шиенето" с импулси.

До скоро...

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Още един електролизер
« Отговор #3 -: Май 16, 2009, 07:32:49 pm »
От едната страна стават лилави, а от другата страна са леко кафяви (като ръждясали). Това е самото кондициониране на плочите. И при мен са такива като ги извадих от кутията. Не знам обаче кога са напълно готови...

Боб Бойс показваше такива плочи в последното интервю, което пуснах във форума, и кзва, че са "кондиционирани".

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #4 -: Май 16, 2009, 08:12:45 pm »
Разполагаме със всякъкво ел. оборудване, понеже проектираме и произвеждаме всякъкви историйки.
Можеме през LPT порта на PC-то да пуснеме сигнал с разделителна способност до 1,3 микро секунди. Това е най лесният начин за правене на пакети.
Та да се върна на думата. Взехме от склада първия траф който видяхме и захранихме клетката с 40V-4,5A и обикновена чешмяна вода. Имаше някаква продукция, но нямахме време. Клиент ни прекъсна.
За мен е възможно да се получи достатъчно добра продукция с обикновена вода за захранването на ДВГ

Пристигна ми помпата и почвам преходниците на струга. Помпата е на 12 волта Bosch, струва 150 лв. Заболя ме джоба. Има нек'в номер с маркер 107696. Дебита и е умопомрачителен.

До скоро!

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #5 -: Май 16, 2009, 08:40:11 pm »
Важно!
При включването на електролизера да се спазва поляритета от кондиционирането. В противен случай пада покритието от плочите. Понеже не съобразихме и го обърнахме, получихме жълтозелена пяна, която предполагам идва от медта в покритието. Измихме клетките и сменихме пак с чешмяна вода... получихме чисти и бели балончета, без да се задържа пяна на повърхноста за дълго време.
36V-4,3A, Производителноста е малко повече от производителноста при кондиционирането.

момчо

  • Гост
Re: Още един електролизер
« Отговор #6 -: Май 20, 2009, 02:11:39 am »
колега Smileface

мисля че доста народ ще се радва да види този документ Kvant 4.doc.
ако не представлява проблем ще бъде много хубавко да го побликуваш.
благодаря предварително.
 :)

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #7 -: Май 21, 2009, 12:26:34 am »
Това е линк към въпросният документ: http://guns.connect.fi/innoplaza/energy/story/Kanarev/book/Kvant4-4.zip
Описват се резултатите при 10 минутен студен ядрен синтез в плазмоелектрически реактор на разтвор от вода и калиева основа и вода и натриева основа, стр. 180. Ако не се лъжа опитът е описан и в "The Foundation of Physchemistry of Micro World"
Това е линк към неговите статии и книги: http://guns.connect.fi/innoplaza/energy/story/Kanarev/. Поства се във форума минимум за трети път.

Кондиционирахме и сухата клетка. Помпата се оказа по спецификация  с дебит 8.33 л/мин., 0.1 bar. при 12V. Помпата ще върти водата в 2 такива клетки.
Заради ниското налягане реших да сменя щуцерите с други с 2.5 пъти по-голям отвор, за да ползвам пълният и капацитет. Лошото е че при интервенцията на плексигласовите капаци се появиха пукнатини и теч по капка в минута. Ще си набавя по-дебели плексигласови капаци и няма да ги пробивам на ръка.

Очаквайте в скоро време резултати.
« Последна редакция: Май 21, 2009, 12:29:05 am от Smileface »

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #8 -: Май 23, 2009, 02:24:13 am »
Благодаря ти NRG за предложението. Имам плексиглас за смяна. Ще си набавя полиамид на плоча. От такъв материал правя, щуцери както и матрица за огъване на алуминий. Самоче не е прозрачен.

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #9 -: Май 23, 2009, 05:52:03 pm »
Полиамид е име на полимерен материал (РА), вид инженерна пластмаса. До сега съм го ползвал като заготовки пръти и го взимам от "Александрис". Правих притискащи ролки за кантослепваща машина на един приятел, както всякакви щуцери еденични бройки. Не е ефтин, но за сметка на това се обработва много лесно. Ако ми трябва някакъв детайл на момента, предпочитам да си го извъртя на струга от полиамид, вместо да се бие път и време до магазина.
 
Главни Характеристики:   
- висока механична яркост, твърдост, жилавост и коравина
- добра уморна якост
- много добра демпферна способност
- добри плъзгащи свойства
- отлична устойчивост на износване
- добра обработваемост

Само дето не е прозрачен и няма да имам поглед в електролизера, както до сега. Специално за това си оставих горната редица отвори (изходящите) да са хоризонтални елипси. Но всички тук много добре знаем, че пълно щастие няма.

Усмивки :)

disela

  • Гост
Re: Още един електролизер
« Отговор #10 -: Юни 02, 2009, 02:02:06 am »
Пластините къде ти ги правиха?

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #11 -: Юни 08, 2009, 01:11:03 am »
Ламарината 316L - 1,5mm. я купихме от Интерметал www.intermetal.bg/ метър на два струва ~206лв.
На всякъде където режат на лазер ще ти я отрежат. Ако е простичка формата по-ефтино е на щанца.

За момента сме спряли опитите, че сме много заети.
Ще публикувам всички опити и резултати, независимо от тях.

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Суха клетка електролизер
« Отговор #12 -: Октомври 07, 2009, 12:59:15 pm »
Привет Колеги!
Подновихме работата по сухата клетка. Смених плексигласовите панели с полиамидни. Проверих клетката за течове с компресор на 2,5 бара в кофа с вода. Направих сепаратор за отделяне на газта от електролита от тръби инокс 304-Ф76,2мм. със заварени гйки инокс М12х1 за монтиране на щуцери. Щуцерите са месингови, че такива имам. Електролита е 26% КОН в дестилирана вода. В момента клетката е с 19 бр. пластини.
Добавена е водна помпа за принудителна циркулация с дебит 8,33л/мин.-0,1 бар. Захранването е китаец 12V/29A на изхода с възможност за регулиране от 9,5 до 13,5. С тази конфигурация при 12V./9,5A получаваме продукция ~0,500л/мин. За два часа работа температурата на електролита се беше покачила с около 5 градуса(на усет). Захранващият кабел също се беше позатоплил.
Получените резултати бяха очаквани.
Пластините са отлично почистени, но не са подготвени по описаната от Боб Бойс технология.
Ясно ми е че нищо ново и интересно не ви казвам. Но предстои добавяне на още 20 пластини и захранване с честоти.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 544
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Още един електролизер
« Отговор #13 -: Октомври 07, 2009, 01:16:05 pm »
Здравей Smileface !

    От снимките ти виждам, че работиш качествено и кадърно, всичко си направил така както би трябвало да бъде с инокс и т.н.
    Мисля ще е добре обаче дупките долу на плочите, тези които служат за обезвъздушаването и изравняването на нивото на електролита, да са разположени от единия край а не в средата, и после наредени шахматно в клетката.
    Ако са на едно ниво ще имаш по-голяма утечка и по-ниско КПД. А най-добре би било въобще тези отвори да ги няма, но това е друг тема.
    Това там долу пред клетката електрическа помпа ли е ?
    Какво е разстоянието между плочите ти ?
 
    Дебита на получения газ, който си получил ще е достатъчен за малка горелка, но ще е идеален за вграждане в автомобил.

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #14 -: Октомври 07, 2009, 01:56:05 pm »
Приложих PDF с изгледи и скици.
Това долу е водна помпа. Когато не е включена газта бълбука с неравномерни паузи. Главната причина за нейното присъствие е че гоня компактност. Размерите на клетката ще са колкото голям акумулатор.Уплътненията м/у пластините са от гума 2мм. Потока на електролита ще улеснява отлепването на мехурчетата от пластините. Освен това ще се наложи монтиране на интеркулер, а тогава помпата е задължителна.
Зная, че се получава частичен пробив заради отворите в пластините. Но няма друг начин. Важно е да е лесно обслужваем.
Оставил съм възможност към сепаратора за монтиране на система от нивомер и добавяне на вода.
« Последна редакция: Октомври 07, 2009, 02:16:46 pm от Smileface »