Автор Тема: Още един електролизер  (Прочетена 34026 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 544
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Още един електролизер
« Отговор #15 -: Октомври 07, 2009, 02:47:30 pm »
  Видях ПДФа преди да пиша, но разстояние от 2 мм. ми се стори твърде малко. Малкото разстояние между плочите води до по-трудно отделяна на газа в отделната клетка, и е по-лесно за пробив.  Според мен разстояние от 5 мм ще е по-добре, мисля само това, най-малко ще ти повиши ефктивноста и надеждноста.
 
  Решението с помпата е супер, и за интеркулера, но как ще го направиш тоя интеркулер?
  Радиатор от мед или алуминий няма да върши работа, ще ти трябва пак инокс !

  Моторчето от чистачки ли е ?

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #16 -: Октомври 07, 2009, 04:25:27 pm »
EDM electronics, благодаря ти за вниманието!
Моторчето е водна помпа от парното на някои германски автомобили. С него принудително отлепвам мехурите от стената.
Съгласен съм с теб за 5-те милиметра. Но по моя начин ще вмъкна 69 пластини в размера на 62Ah акумулатор и ще имам 254 дециметра площ. Използвам гума 2мм. заради цената. Примерно 3мм клингерит с размери 1х1,20 м. струва около 100лв. и ми искат 4лв. за рязане. Гумата си я режа сам. Подкосиха ми се краката. Мислех си да сложа по два слоя от 2мм. А сега разглобих клетката за да добавя още 20 пластини. И така за 39 пластини ще ми трябват общо 40 уплътнения с размери 18х16 см. Вариянт за изулация е и пластмасата на листове с търговска марка "Симона". Това е най евтиното на пазара и почти не потдава при стягане.
Интеркулера ще е серпентина от иноксова тръба монтирана м/у маската на автомобила и радиатора. Мисля че ще се наложи заради температурата под капака на двигателя. Особено при спрял автомобил.

koce93

  • Гост
Re: Още един електролизер
« Отговор #17 -: Октомври 07, 2009, 06:28:48 pm »
Поздравления Smileface.
  Добре измислено свързване за да се получи 2 волта на клетка при 12 волта захранване. Имам едно предложение, не е ли по добре шпилките да са около пластините, като така се спестява дупчене на всяка пластина и на гарнитурите? Второ имаш отечка между плюсовата и минусовата плоче през двата извода от двете страни на клетката през маркучите и т образното съединение. По добре е да се взима само от едната страна на клетките. Трето, при отвор от около 6 мм. в долният край на плочите горният трябва да бъде 10 мм или два по 6 мм. за поемане на електролита и газта. При по голям горен отвор също имаш отечка, защото там също има електролит.
  И нещо за което не съм го срещал. При влизане на електролита от долният край първият отвор ако е 6 мм. към средата трябва да намалява до 4 мм. е на предпоследната плоче 3 мм. Така се разпределя по равно електролита. Същото се прави и с горният отвор. В противен случай електролита минава през първите клетки а до последните не стига. Избира по-краткият път.
Желая ти успех.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 544
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Още един електролизер
« Отговор #18 -: Октомври 07, 2009, 07:41:50 pm »
   Предложението на "koce93" за изнасяне на шпилките отвън плочите е много добро, спестява се много излишна работа за пробиване и изолиране на шпилките от плочите.
 
   Серпентина за интеркулер е добра идея, а аз си го представям дори нещо като радиатора на хладилниците.

   Гумените сепаратори са евтини но временни, с времето поддават, а и основата ги прецаква лесно. Аз също нямам отговор кой е идеалния материал за тази цел, но определено се спирам на някой от видовете пластмаси, хем да не поддава, да е устойчива на основи, и хем да осигурява добро сцепление, да не е твърда като китюк :D.

   Ааааа...., гумените маркучи за съединенията не са добра идея.
   

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #19 -: Октомври 07, 2009, 07:54:55 pm »
Здрасти Коце!
Наистина по-добре е шпилките да не минават през пластините главно за по-лесно сглобяване, отпада изулирането на шпилките от където се съкращава времето на зглобяване. Това с времето труд е много важно и малко хора го имат предвид. Ако шпилките са от вън ще трябва да се увеличи общият габарит или да се намали работната площ. Понеже търся компактност се налага този компромис.
Пластините са изрязани на лазер и 20 отвора за шпилки по 0.10 лв. =2лв. на плоча, по 39 бр.=93.60лв. :-\ Това са доста пари за някакви си дупчици.
Нямам опит с електролизери и това с оттечките ми е неразбираемо. До колкото зная тока е "тарикат". Минава по най краткият и лесен път. Мисля че за да няма оттечки в системата не трябва да се гони максимална производителност, а оптимална спрямо изразходваният ток. Така ще прескочим оттечките. Или поне така се надявам.
При проектирането направих анализ на обема за флуиден поток. Симулирах го при източник с по-малък дебит(още не ми бяха донесли помпата) и останах доволен от резултатите. Ако резултатите не ми бяха харесали щях да внедря пластмасова тръба с отвори пасващи точно м/у пластините. Резултатите показаха, че потока се разлива и на страни, а не минава директно и само на горе към изхода. Останах много доволен, че стана от първия път. При достатъчно голям дебит електролита ще мине на всякъде. Освен това при тази конфигурация мехурчетата създават на електролита естествена циркулация. Факт е, че при изключена помпа пак има продукция. Преминавайки през всеки следващ отвор флуида излиза от момент на дроселиране, забавя си скороста и се разсейва във всички посоки. Въпреки това през централните две междини минава най-много поток.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 544
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Още един електролизер
« Отговор #20 -: Октомври 07, 2009, 08:05:15 pm »
  Една идея ми дойде набързо!

  Понеже при твоя електролизер имаш клема на всяка плоча, може да сложиш на всяка клетка по един светодиод /като сложиш разбира се резистор/, така ще знаеш във всеки момент в коя клетка евентуално имаш утечка. Инвестицията струва около 1 лв. :D

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #21 -: Октомври 07, 2009, 08:05:48 pm »
Да EDM electronics, прав си за гумата. При серия от гумени уплътнения разстоянието м/у пластините е различно. Особено в моя случй както съм ги изрязал на ръка и са с различно сечение на всички места. Пазликите са в порядък максимум 0,1мм.. Което май се явява 5%. А тази гумата я водят масло устойчива. друга не намерих. Истината е в клингерита.
Бих желал маркучите да са прозрачни за да наблюдавам. Просто такива имах. Това са стандартни маркучи за ДВГ за вода и пропан-бутан .

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #22 -: Октомври 07, 2009, 08:09:20 pm »
 :D Това със светодиода е идея. Само дето сега електролизера е разглобен на бюрото за добавяне на 20 пластини.

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #23 -: Октомври 07, 2009, 08:16:52 pm »
Оцветяването на плочите е равномерно. Значи ли това че електролизера е работил равномерно във всички участъци?  ??? Кажете ми моля може ли по оцветяването да се разбере дали е имало оттечка? Примерно ако има малки участъци неоцветени или каквото и да било.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 544
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Още един електролизер
« Отговор #24 -: Октомври 07, 2009, 08:20:43 pm »
   Гумата....., временна работа за целта по принцип.
 
   Може да сложиш от ония прозрачните маркучи с оплетката /армировката/, продават се във всички железарски магазини, и стягаш със скоби. Много ми хареса изпълнението на руснаците.

 Понеже ти е малко разтоянието между плочите и уплътняваш с гума, вероятността да ти е изкривено разстоянието а дори някъде да ти укъси направо е голяма, затова в центъра на плочите може да поставиш по едно правоъгълниче/малко/ от същия материал, още като нареждаш плочите, вярно ще загубиш малко площ, но тя пък ще се компенсира с по-добра ефективност от равната дистанция между плочите.

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #25 -: Октомври 07, 2009, 09:19:42 pm »
Май месец направих ламелите от 1,5мм. с цел да не се изкривяват. Иначе дебелината няма значение за самият процес. Видях за островчето по средата в YouTube. Ако го бях видял по-рано, ламарината щеше да е 0,5мм и от там цената на лист нямаше да е 206, а 70, редуцира се и цената за рязане. Габаритният размер на клетката при същият брой ламели също се намалява. При 40 пластини имаме намаляване с 4см.

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Още един електролизер
« Отговор #26 -: Октомври 08, 2009, 09:51:21 am »
Цитат
Да EDM electronics, прав си за гумата. При серия от гумени уплътнения разстоянието м/у пластините е различно. Особено в моя случй както съм ги изрязал на ръка и са с различно сечение на всички места. Пазликите са в порядък максимум 0,1мм.. Което май се явява 5%. А тази гумата я водят масло устойчива. друга не намерих. Истината е в клингерита.
Защо не използвате силикон за фиксиране на плочите?Поставяш матрица от твърд материал м/у плочите и фиксираш на няколко места със силикона.След като изсъхне - се махат матриците и разстоянията м/у плочите е едно и също.

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #27 -: Октомври 08, 2009, 11:24:34 am »
Много добра идея jantar, ако няма да се разглобява клетката. Това е точният метод за серийно производство!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 544
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Още един електролизер
« Отговор #28 -: Октомври 08, 2009, 11:40:07 am »
 Аз предлагам следният вариант:

Сепаратори от пластмаса, намазани с тънък филм от силикон от двете страни, като гарнитура, за по-добро сцепление с плочите. Предимства - никакво поддаване и без течове. Така ще може да се разглобява когато се налага и ще стане супер херметезиране.

Правил съм подобни гарнитури, перфектни са. Но не зная дали силикона издържа на основи, той е с киселинна структура по принцип, но може и да има ! - а може и да се пробва  :D

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Още един електролизер
« Отговор #29 -: Октомври 08, 2009, 01:08:31 pm »
От многото видове силикон има и неутрален. Не е кисел и става за аквариуми, т.е. не е отровен. На откривателя на силикона трябва да се даде нобелова награда. Не гори. Устойчев е на химикали. Но да се има предвид, че няма универсален силикон. Точният силикон за определената цел!
Гарнитурите ще са екстра както май споменах от ПВЦ леката плоскост. http://www.vascony.com/files/files/1252496325_sheet%20products.xls. Това е ценовата листа на фирма "Васкони". Такъв материал може да се вземе и от "Bestimex" или от която и да е фирма продаваща материали за рекламата. Примерно 2050х3050х4мм струва ~85лв. Сравнена тази цена с професионалният за уплътнения клингерит е над 6 пъти. И след като моята клетка работи на налягане близко до атмосверното, ПВЦ-то е отлично.
ПВЦ плоскоста съм я рязал на фрез, на щанца и с макетен нож :). Обработката е лесна.