Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Алтернативни горива

разградена H2O на оксидиращи елементи за увеличаване КПД на горивния процес

<< < (5/18) > >>

dmitarp:
epwpixieq-1 водата е слаб окислител, със същият успех може да ползваш и въглероден диоксид, само пречат на нормалното горене, от друга страна азота въобще не пречи той се явява като баласт и от него се отнема енергията както от дугите изгорели газове, ако искаш висока температура ползваш чист кислород като окислиетл, ако искаш проблеми добавяш вода.

epwpixieq-1:
dmitarp, нещо не разбрах за N2, дайте химическия процес или термодинамична реакция който показва как от N2 молекулата се "отнема енергия".

Вие с две думи изчерпахте цялата комплексност на окридиационните процеси ( при висока температура ) ...
Мисля че избора на водата е от гледна точка на нейната компактност, леснота за манипулиране и други характериситка, а не от гледната точка на окисляващата и способност (сравнена с други възможни). Мол H2O има 6.022x1023 молекули и обем 18cm3 и практически се намира лесно.

Със сигурност чист кислород би бил най-оптимален но разбира се и най-скъп и особенно когато имаме химически процеси в огромни пропорции е абсолютно икономически неизгодно да се ползва.

--- Цитат на: dmitarp в Юли 17, 2023, 09:11:35 am --- ако искаш проблеми добавяш вода.

--- Край на цитат ---
Нещата не се така простички че да ги обрисувате с две думи
https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1468087419832791
http://sdsauto.com/downloads/sae1999.pdf

dmitarp:
И какъв е основният извод от тази статия, че ефективността на горенето намалява, за това което и писах. Вземи двата крайни случая, окислител само вода и окислител само кислород, извода сам ще изплува. В първият случай няма да получиш пълно горене, във вторият може и да получиш пълно изгаряне, всякъква смес между кислород и вода ще води до междинен резултат.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: dmitarp в Юли 18, 2023, 08:56:26 am ---И какъв е основният извод от тази статия, че ефективността на горенето намалява, за това което и писах.

--- Край на цитат ---

--- Цитат ---The injected water mass was increased to a maximum level until there was no improvement in efficiency.
 ..
There was a significant improvement in efficiency as the water/fuel ratio increased to its optimum value, especially at low speed and high loads such as 2000 r/min - 16.04 bar NIMEP which were more prone to knock.

--- Край на цитат ---

--- Цитат на: dmitarp в Юли 18, 2023, 08:56:26 am ---Вземи двата крайни случая, окислител само вода и окислител само кислород, извода сам ще изплува. В първият случай няма да получиш пълно горене, във вторият може и да получиш пълно изгаряне, всякъква смес между кислород и вода ще води до междинен резултат.

--- Край на цитат ---
Съгласен с двата крайни случая, но точно и там е въпроса че крайните слуай не са линейно достигане до определено състояние и зтова има нужда от изследване. Както казах само окислител (чист кислород) не може да се използва при огромно горене ( малки но разпръснати или единични но огромни като мощност ) поради икономическата си неефективност.

Вие видяхте ли първия ми коментар и файла който прикачих? Може би ще е добре да ги погледнете и коментирате по тях (а можете и да намерите проблем) понеже това е основата на въпроса как ограничаването на протока на N2 допринася за увеличаване на темпертатурата.

juliang:
Пикси, дай да изясним нещата - за ДВГ или за котел говорим? Щото в двата случая има коренно различни изисквания за горенето.
За котел ще се съгласиш че ако на комина нямаш нищо друго освен СО2 и азот - това е идеалното горене. Трудно, но се постигат резултати близки до това - примерно под 10 на милион азотни окиси и СО, всичко останало е азот и водна пара. Като събереш и температурата на димните газове и ефективността е 99%. На практика имаш повече загуби от лоша топлоизолация отколкото от неефективно горене.

За ДВГ нещата са доста по-различни и ефективността се жертва в името на мощността или въртящия момент, а нерядко и заради цената на агрегата.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия