Автор Тема: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?  (Прочетена 52134 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #90 -: Януари 10, 2021, 12:26:06 pm »
Пикси, поисках ти сметки за да видя какво залагаш и как си със цифрите и дименсиите а ти продължаваш с локумите. Толкова ли те е страх да сметнеш нещо. Много ми е интересно как получаваш тези 2% загуби на месец!
Според мен загубите които се получават при съхранението са 5 - 6 пъти нагоре.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #91 -: Януари 10, 2021, 06:36:42 pm »
Толкова ли те е страх да сметнеш нещо. Много ми е интересно как получаваш тези 2% загуби на месец!
Според мен загубите които се получават при съхранението са 5 - 6 пъти нагоре.
Поне от това което съм видял във форума, аз съм един от малкото които си позволяват да пресмятат и директно да дават точна (и в съответната научна номенклатура) информация в коментарите. 2% на месец като се знае енергоотдаването за секунда се изчисляват много лесно, дал съм цялата информация в коментара, при положение че вие не виждате как може да свържете 75 J/s (топлотодаването по цялата повърхност), при 20 см изолационен фибран (дадени по номенклатура), което е половината на 150 J/s при 10 см, как могат да ви помогна в случая. В крайна сметка не сме в училищна стая нали? Щом като мислите по друг начин имате кубатурата на водния резервоар, имате дебелината на изолацията (и нейната номенклатура), имате максималната температура за съхранение на водата и така максималната акумулирана енергия. При дадената информация е съвсем лесно да се изчисли енергоотдаването на секунда на цялата площ (което съм дал) и всъщност което е най-важния показател, а от там за целия месец, има ли смисъл да се обяснява повече?

 Това което не съм взел в предвид е че при падане на температурата в храилището, съотвентия топлинен диференциал намалява и с това респективно и загубите намаляват.  Но това се деривативни изчисления и не ми се занимава с тях понеже те само ще намалят загубите а няма да ги увеличат.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #92 -: Януари 10, 2021, 07:52:31 pm »
Пикси, моите изчисления са близки до тези на juliang. При 10 гр по ниска температурна разлика аз получавам 200 кубика вода. Енергийните разходи при воден аккумулатор 5 х 5 х 2 м, 40 гр температурна разлика с почвата и 20 см изолация от фибран се получават - 594 W. Аз се досещам от къде ти идва тази 800% грешка (спрямо 75 W), но очаквам да видя ти дали ще се усетиш.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #93 -: Януари 11, 2021, 01:42:45 am »
Пикси, моите изчисления са близки до тези на juliang. При 10 гр по ниска температурна разлика аз получавам 200 кубика вода. Енергийните разходи при воден аккумулатор 5 х 5 х 2 м, 40 гр температурна разлика с почвата и 20 см изолация от фибран се получават - 594 W. Аз се досещам от къде ти идва тази 800% грешка (спрямо 75 W), но очаквам да видя ти дали ще се усетиш.
Грешката ми е че R -value се цитира при дебелина 1 метър а при мен е 20 см. Като го пусна на калкулатора  (което не съм го правил до сега) ми дава 495 W.  Съгласен съм, че при 20 см, фибран загубите ще са доста големи (при моите изчисления 650%). Тоест, за 4% загуби на месец, ще ни трябва 60 см фибран което ще добави доста повече разходи за изолация, при положение че се рпави само с фибран. С чували перлит, всъщност може да излезе доста по-евтино но не съм правил конструкция по такъв начин, въпреки че си мисля че е възможно.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 416
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #94 -: Януари 11, 2021, 02:22:35 am »
И никой не смята парите за изграждането на тоя резервоар, а те хич не са малко. Тва съм го мислил преди 5-6 години и съм смятал и е неоправдан разход, да със сигурност ще се изплати някога но си е крупна инвестиция особено ако наемеш хора да го направят. Е моя малък басейн 32 кубика ми излезе 15000 без системите и облицовката, само изкопа и грубия бетон, пък сметни 50 и нагоре кубици, че и таван, че и безумната изолация дето я мъдрите, интересно на дъното каква изолация ще се сложи.
Тва ако имате двор и излишни пари по-добре две сонди и термопомпена система.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #95 -: Януари 11, 2021, 07:29:18 pm »
И никой не смята парите за изграждането на тоя резервоар, а те хич не са малко. Тва съм го мислил преди 5-6 години и съм смятал и е неоправдан разход, да със сигурност ще се изплати някога но си е крупна инвестиция особено ако наемеш хора да го направят. Е моя малък басейн 32 кубика ми излезе 15000 без системите и облицовката, само изкопа и грубия бетон, пък сметни 50 и нагоре кубици, че и таван, че и безумната изолация дето я мъдрите, интересно на дъното каква изолация ще се сложи.
Тва ако имате двор и излишни пари по-добре две сонди и термопомпена система.
ppipilica, вече коментирахме че "ако наемеш хора да го направят" сигурно ще ти излезе солено, в това няма спор. Винаги когато на човек липсват познания и умения той ще си плаша (обикновено солено) някой да му направи услугата или да му изгради нещо.

Колкото до "безумната изолация" ами тя не е толкова безумна. И метър изолация може да се направи че даже и да е сравнително евтина стига човек да погледне "проблема" под различен ъгъл, като например по-голямата част от изолацията да не се прави с индустриални материали като фибран ( а даже и прелита струва нещо въпреки че е доста по-евтин на единица площ) а със селскостопански "продукти" като бали слама. Балите слама са много добър изолационен материал и са 10х по-евтини (зависи как ги купувате разбира се) от какъвто и да е фибран. Вие като сте правили този басейн (понеже аз съм чувал и за 100 000 левови разхищения) замисляли ли сте се върху това или само сте виждали "решението" което тези които сте наели са ви давали.

В допълнение въпроса, още в начало не е в това да се прави термопомпа със сонди, а в това как да се оползотвори нещо, което така или иначе вече го има, на всеки покрив на всяка къща, през лятото. Това е идеята. Нещо което не се вижда като полезно ("богатство"), понеже не сме свикнали да го виждаме така, да се впрегне и така че да направи нещо което е полезно. Това всъщност не е само ваш проблем (или на хора които мсилят като вас) а и на цялата ни (световна) енергиина индустрия, като винаги се вижда нещо "ново" което ще ни даде нещо "по-добро" вместо да погледнем това което вече имаме и да се замислим как може да го използваме оптимално или да го приспособим така че да се използва по начин по който не сме се замисляли преди.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #96 -: Януари 11, 2021, 07:48:17 pm »
epwpixieq-1
Всички сметки които съм правил  ми казват, че директно складиране на реални количества топлина от лятото за зимата си е бита кауза. Ако буферираш за две три нощи отопление сметката излиза.всичко друго не се получава. Виж ако складираш посредством някакво преобразуване може и да се получи в един момент. Аз лично имам една нелоша идея по въпроса, но малко по на татък.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #97 -: Януари 11, 2021, 07:54:08 pm »
Всяко складиране на топлина или енергийни ресурси е вредно за планетата и по точно за климата и живота, и ако искате да сте истински залени това не решава проблема, а го задълбочава. Един природен пример за това което искам да кажа, въглищата са именно токова трупане на енергия, и сега са обявени за враг номер едно. Така че когато предлагате идеи помислете от към зелената страна на въпроса.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #98 -: Януари 11, 2021, 07:57:23 pm »
dmitarp стига бре - то по тая логика трее да легнем мрем че самото ни присъствие застрашава природата.....
Или да избием кравите че много метан отделят ......
Иначе и аз съм на мнение че дълготрайно съхранение на топлина е много тегава работа ....
2-5 тона водица са достатъчни за добро буфериране и генериране на прилична икономия.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #99 -: Януари 11, 2021, 07:58:29 pm »
Всяко складиране на топлина или енергийни ресурси е вредно за планетата и по точно за климата и живота, и ако искате да сте истински залени това не решава проблема, а го задълбочава. Един природен пример за това което искам да кажа, въглищата са именно токова трупане на енергия, и сега са обявени за враг номер едно. Така че когато предлагате идеи помислете от към зелената страна на въпроса.
Ти ме уби. И кой е трупал тези въглища???

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #100 -: Януари 11, 2021, 08:04:10 pm »
който си решите ги е трупал, аз писах природен феномен, който разбрал разбрал за другите, на кратко, ако лъчите се отразяват директно много по-лесно се разсейва слънчевата топлина в космоса, отколкото да се поглъща, и после се излъчва в микровълновата област, и атмосферата я поглъща.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #101 -: Януари 11, 2021, 08:19:19 pm »
Димитре зачекваш въпрос който определено не си анализирал достатъчно добре зарежи.
В момента обсъждаме как да спасим собственият си задник а не човечеството.
Относно последното мойте съграждани казват следното:
Като ми кажат, че една работа е много спешна я легнем да се наспим. Ако е спешна друг ше я свърши, ако никой не я свърши значи не е била спешна.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #102 -: Януари 11, 2021, 08:28:12 pm »
Радико ти си извор на мъдрост!
Последното си го записвам в златния тефтер!  ;D

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #103 -: Януари 11, 2021, 09:41:23 pm »
Всички сметки които съм правил  ми казват, че директно складиране на реални количества топлина от лятото за зимата си е бита кауза.
Може да се вижда като бита кауза, но интерено е че има ентусиасти които го правят https://www.youtube.com/watch?v=eJMOM01NA40&t=31m41s (разбира се особенността тук е че самата постройка е върху резервоара). Не е лесно като да се запали печката (на дърва или въглища) в това няма спор но въпреки това е интересно като реален за решаване проблем.

На мен ми е интерсно, някой от колегите използвал ли е бали слама като изолационнен материал проекти по които са работили. Според изследвания които чета, поставени хоризонтално, те имат R стойност от 54.
Всяко складиране на топлина или енергийни ресурси е вредно за планетата и по точно за климата и живота, и ако искате да сте истински залени това не решава проблема, а го задълбочава.
Интересно ми е с това тановище какво мислите че всъщност правят океаните, те не трупат ли топлина (енергия)? Откъде си мислите че има толкова богат на видове (и на бройки) живот между тропиците? Ами че то цяла западна (покрай Атлантика) Европа има мек климат точно поради Гълфстрийма които донася точно тази натрупана топлина от крибския регион. Мисля че поне 100 милиона хора ще бъдат на друго становище от вашето.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #104 -: Януари 11, 2021, 10:16:32 pm »
Океана има мярка, алчният човек, не. Аз не съм от "мейн стрийма" и съм свободен да имам мнение различно от това на други 100 млн., ако за теб единствената библия са CNN, BBC,Discavary Channel и други подобни бози си е твой проблем.
Ако мечтите не ти се простират поне до това да спасиш човечеството поне, то тогава какво търсиш, ако мечтата ти за свобода се опира само до бананите в магазина, подарявам ти е тази свобода ползвай си е.
« Последна редакция: Януари 11, 2021, 10:33:00 pm от dmitarp »