Автор Тема: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?  (Прочетена 52092 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #75 -: Януари 09, 2021, 12:49:45 pm »
Не мога да разбера какви сметки си правите - да съхранявате топлина от лятото за зимата ли??? Максимум от днес за утре! Не знам как е по другите места но тука е облачно и мъгливо вече втори месец.
Я по добре се ориентирайте към Капанадзе!
« Последна редакция: Януари 09, 2021, 01:14:17 pm от Bat_Vanko »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #76 -: Януари 09, 2021, 06:12:05 pm »
epwpixieq-1  към разходите на подземната инсталация, прибави и покривната.
 И цялата установка, става нерентабилна.
При положение че мислите дайте някакви ваши изчисления, най-малко за цени (при положение че не можете за друго, а не само думи. Но явно не четете какво съм написал, (обикновено) всяка къща има подпокривно пространство което става доста горещо за около 3 месеца през лятото. Не като къщите да нямат покрив и трябва да си  го конструирате   ;D Но като чели вие нещо не разбирате установката (поне подпокрвивната) която е всъщност доста елементарна, а в същото време, видимо от коментарите ви, сте спец на Капанздзе  ;D

За да поясня, понеже не обичам да хвърлям само становища, на покрива. минимално ви трябва една тръба минаваща по цялата дължина на най-високата хоризонтално разположена греда. При мен тази греда е дълга 11 м. и тръбата, може да е направена от полиетилен, полипропилен или какъвто си поли**** желаете, та даже тръбата може да е страшно евтина, когато е саморъчно направена от рециклиране на шумящите найлонови торбички от магазина (правил съм такива тръби 1 метър дълги).  Така че за покривните консумативи на инсталацията което е дефакто тръбата се похарчат повече от 100 лева нещо не се прави както трябва. 

По отношение на разходите за движение на флуида, понеже ние движим въздух, поне до топлообменник ( при положение че се прави с междинен такъв) на първия етаж на къщата, не ни трябва водна помпа а въздушна такава като, за себе си, мисля да си направя Тесла турбина да работи във вид на помпа, понеже вентилаторите са доста неефективни.  Отново, според мен е най-добре да се направи ръчно вместо да се купуват готови вентилатори, но както и да се направи въздушната помпа (така да се каже), консумацията на електроенергия, за движение въздуха, е абсолютно минимална ( 30-40 Wh или 10 стотинки на ден, 3 лева на месец) , особено на база на топлинната енергия която се придобива (еквивалентна на 250 - 300 лв)

MTM, изчислете колко енергия пада върху един покрив от 120 м2 (при положение че можете разбирасе) и вижте колко енергия можете да оползотворете при положение че човек има познания и умения и след това си помислете за рентабилност на начинанието, понеже наистина при положение че нямате познания и умения много начинания ще са ви нерентабилни. Но, и тук е тънкия въпрос, при положение че нямате познания и умения, защо си мислите че Кападзе ще ви е рентабилно?

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #77 -: Януари 09, 2021, 06:32:07 pm »
Аз разбрах че. Ще загрявате вода от покривното пространство. И топлата вода, ще се съхранява под земята. Лятото топлите, зимата ползвате.
 Това имах в пред вид.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #78 -: Януари 09, 2021, 06:54:26 pm »
Ще загрявате вода от покривното пространство.
Това е грешно разбрано. Първо правете разлика мжеду покрвино и подпоркривно пространство като основно коментара започна за използване на подпорквино. Вземете и прочетете какво съм написал в първия коментар на започната дискусия: https://mazeto.net/index.php/topic,11355.45.html (цитирам понеже може и да не го намерите, като гледам правописа и смислеността на изказванията ви):
Цената на това удоволствие ще е няколко тръби, доста копане и добре направен вентилатор (един или два) които ще всмуква въздуха за да го нагнетява в земята.
С montanar се съгласихме че складиране във воден резервоар е много по-оптимално отколкото директно земята, а дали този воден резервоар е под или над земята това е дргу въпрос.
И топлата вода, ще се съхранява под земята. Лятото топлите, зимата ползвате.
Това е правилно разбрано

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #79 -: Януари 09, 2021, 07:28:23 pm »
Много добре съм го написал. Покривно пространство. (под покривка на маса ли, под циглите ли)
 Търсиш под вола теле.  :)
 И няма нужда от фермани. Може и с 2 изречения да се каже.
 
 

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #80 -: Януари 09, 2021, 07:52:30 pm »
epwpixieq-1 ако ползвате печка на твърдо гориво. Пуснете в комина 1серпентина.Нататък ви е извесно.
Поздрави!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #81 -: Януари 09, 2021, 08:00:37 pm »
epwpixieq-1 ако ползвате печка на твърдо гориво. Пуснете в комина 1серпентина.Нататък ви е извесно.
Поздрави!
Честно казано трудно бих измислил по лоша идея от тази.
Деца никога не правете това в къщи.
Ако искаш да знаеш защо, попитай Юлиян той ще го обясни по разбираемо от мен, че е и специалист в тази област.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #82 -: Януари 09, 2021, 08:30:29 pm »
Не мога да разбера какви сметки си правите - да съхранявате топлина от лятото за зимата ли??? Максимум от днес за утре!
Bat_Vanko точно от лятото за зимата е разговора, и точно затова има нужда от 3 метров изкоп в земята и сериозна 20 см изолация. При положение че е от днес за утре няма смисъл да се коментира.
ако ползвате печка на твърдо гориво. Пуснете в комина 1серпентина.Нататък ви е извесно.
Както правилно Радико отбеляза това е много проблематично но нека някой друг да ви обясни защо.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #83 -: Януари 09, 2021, 09:24:54 pm »
Bat_Vanko точно от лятото за зимата е разговора, и точно затова има нужда от 3 метров изкоп в земята и сериозна 20 см изолация. При положение че е от днес за утре няма смисъл да се коментира.
Пикси ама ти сериозно ли???
На думи и като идея всичко е перфектно, но а сега да направиш малко реални изчисления при следните предположения:
1. Топлиш водата през август месец и я използваш за 30 студени и мъгливи дни през януари;
2. Къщата е достатъчно малка и достатъчно добре изолирана за да може да се отоплява само с 4 kW електроенергия;
3. Температурата под земята е 10 гр и вода по хладка от 25 гр е неизползваема;
4. Както предлагаш 20 см изолация пенополистирол и 3 м изкоп
Крайният резултат от изчисленията трябва да бъде - максималната температура на загряване на водният акумулатор и неговият обем за да може да се поддържа 20 гр температура в къщата.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #84 -: Януари 09, 2021, 09:34:26 pm »
Ако се направи качествено, няма да имате проблем. Не еи така пускаме серпентината в комина. Така ще задръства комина. Събаря се част от комина, където ще се положи серпентината и наново се изгражда комина. Като самата серпентина се вгражда и измазва финно. Комина си остава със стария диаметър.
 Имам познат живее в апартамент. По тоя начин, без  други топлоносители си топли целият апартамент.
 За всичко си има начин. Стига човек да го иска.
 Но не и цялото лято да събираш топла вода, а зимата да се топлиш с нея. Не става.
« Последна редакция: Януари 09, 2021, 09:54:35 pm от MTM »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #85 -: Януари 09, 2021, 10:10:16 pm »
Ако се направи качествено, няма да имате проблем. Не еи така пускаме серпентината в комина. Така ще задръства комина. Събаря се част от комина, където ще се положи серпентината и наново се изгражда комина. Като самата серпентина се вгражда и измазва финно. Комина си остава със стария диаметър.
 Имам познат живее в апартамент. По тоя начин, без  други топлоносители си топли целият апартамент.
 За всичко си има начин. Стига човек да го иска.
 Но не и цялото лято да събираш топла вода, а зимата да се топлиш с нея. Не става.
Знаеш ли хората си облицоват комините отвън със фибран за да не изстиват че няма тяга ако са студени ти ми говориш да го охлаждаш допълнително шегаджия. Добрият уред дали котле дали печка отнема всичко което е разумно да се отнеме от газовете. Повече отнемане не дава сериозни икономии а дава сериозни проблеми. Конденз, катран, криозол. Все гадости.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #86 -: Януари 09, 2021, 10:22:19 pm »
Радико така си мислиш ти. При майсторско изпълнение, нямаш грижи.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #87 -: Януари 09, 2021, 11:40:17 pm »
На думи и като идея всичко е перфектно, но а сега да направиш малко реални изчисления при следните предположения:
1. Топлиш водата през август месец и я използваш за 30 студени и мъгливи дни през януари;
Това не е предположение а условие. Топлината се събира (основно) Юни,Юли,Август та даже и Септември и се използва когато има нужда, като може да се използва като топла вода за цялото домакинство.
2. Къщата е достатъчно малка и достатъчно добре изолирана за да може да се отоплява само с 4 kW електроенергия;
Щом като къщата е малка и добре изолирана значи няма да трябва много за отопление, така че тази цялата система, при положение че се направи, само за използване от домакинството на къщата, може да е също н е много голяма. Все пак обаче 4 KWh за 24 са си почти 100 KWh на денонощие. Не знам каква е тази малка къщичка добре изолирана а да изисква 100 KWh. При мен на 220 м2 са ми необходими 125 KWh  на денонощие, при -4С навън и 20 С вътре в къщата.
3. Температурата под земята е 10 гр и вода по хладка от 25 гр е неизползваема;
Нали затова има изолация с фибран от 20 см. Вижте характеристиките (R value) на фибрана и преценете какви са загубите. Аз ги изчислих на 2% на месец, колко ги изчислявате вие?
4. Както предлагаш 20 см изолация пенополистирол и 3 м изкоп
Крайният резултат от изчисленията трябва да бъде - максималната температура на загряване на водният акумулатор и неговият обем за да може да се поддържа 20 гр температура в къщата.
Затова когато писах и направих изчисленията казах че това е базова линия. Щом като някой желае да подобри, лично аз съм такъв случай, то трябва допълнително работа а не само базовата. Моето лично виждане е че като се прави воден акумулатор в действителност, както вие казвате, той трябва да се загрее максимално и затова трябва още площ и малко повече работа.

Ето изчисленията
https://mazeto.net/index.php/topic,11355.msg119564.html#msg119564

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #88 -: Януари 10, 2021, 12:04:54 am »
4 киловатсекунди (4 000 джаула) в литър вода за 1 градус. Ако приемем че грееш водата до 80 градуса, това са 4 киловатминути в литър. Ако приемем че ти трябват 4 киловата за да грееш къщата, за всяка минута греене ти трябва литър вода. 60 литра за час. 1 440 литра за ден. 43 200 литра за месец.

80 градуса е безумна температура, ще имаш огромни загуби. Ако я намалим до смислените 50 градуса, обема става 86 кубика, или 86 тона.
4 киловата е смешно, ще ти трябва поне двойно. Кубиците/тоновете станаха 170.

Да, няма да грееш къщата постоянно, но от 170 тона да я намалиш наполовина ... пак е невъзможен обем, ще ти трябва пещера да го съхраняваш. 

И това е за месец. А за цяла зима?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: 2 пъти по-ниски сметки през зимата?
« Отговор #89 -: Януари 10, 2021, 02:59:46 am »
4 киловатсекунди (4 000 джаула) в литър вода за 1 градус. Ако приемем че грееш водата до 80 градуса, това са 4 киловатминути в литър. Ако приемем че ти трябват 4 киловата за да грееш къщата, за всяка минута греене ти трябва литър вода. 60 литра за час. 1 440 литра за ден. 43 200 литра за месец.

80 градуса е безумна температура, ще имаш огромни загуби. Ако я намалим до смислените 50 градуса, обема става 86 кубика, или 86 тона.
4 киловата е смешно, ще ти трябва поне двойно. Кубиците/тоновете станаха 170.

Да, няма да грееш къщата постоянно, но от 170 тона да я намалиш наполовина ... пак е невъзможен обем, ще ти трябва пещера да го съхраняваш. 

И това е за месец. А за цяла зима?

При положение че искаме да складираме тази (приблизително казано 3 MWh или 9.8 GJ енергия, според дадените показатели ), като пак казвам това е базова линия а не максимума, при максимална температура 55 С (и диференциал от 40 С с почвата), ще ни трябват около 50 м3 вода (168 MJ на един кубик). Температурата може и да се повиши, но и топлинните загуби ще започнат да се повишават също. 50 м3 са 5х5х2 (като оптимално ще бъде тези 2 метра да са поне на метър от повърхността). Изолация от 10 см с фибран ще даде загуби около 150 J/s, 13 MJ за 24 часа или около 1% на седмица, 4% на месец ( като е ясно че при 2х нарастване на фибрана загубите спадат на 50%). Тоест за  целия зимен сезон 5 месеца, загубите са 20%. (или 10% при 20 см фибран).

При една необходимост от 60 KWh на денонощие ( както е при мен на 110 m2 ) площ тази енергия ще стигне за малко повече от месец. Вижда се че не е много, но не забравяйте че още от началото приех доста сурови параметри за загуби по цялата система на "събиране" на топлинната енергия. При положение че намалим тази суровост или обратно че събираме енергията по-оптимално, като повишим събираемостта от подпокрвиното пространство, то тогава съвсем спокойно, само тази топлинна енергия, би стигнала за половината отопление през зимния сезон, на една (сравнително добре изолирана площ) от 110 m2[/sup[/i][/b]]. Да не забравяме обаче, че като имаме такъв  воден топлинен акумулатор, та даже и с малко по-големи размери, ние съвсем спокойно може да добавим към него соларни термални панели, и така да увеличим складираната енергия до такава степен че изцяло зимата да се отоплява цялата къща на енергия складирана през лятото.
Само да отбележа че 55С ще бъде малко в действителност, ще трябва да е 65С, максимум 70 С ( но повече няма смисъл ) като топлинните загуби ще нарастват по-осезаеми.