Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Как да направим СЕ БЕ
VITAN:
О'ра, имайте милост бе!
Аре стига с тия гюлета, лодки, подводници и хиперзвукови ракети!
Аре запрятайте ръкави, вземете СЕ в ръце и направете го това бутни-дръпни!!!
Да СЕ шашнем всинца!
Стига дрънкахте тия по книжки от 5-ти до 9-ти клас!
Моля.
Аз мераци за СЕ откривател нямам, няма да ви завидя изобщя!, напротив, благославям. И ще се наредя на опашката, ако продавате :)
И да не продавате, пак благославям. Само СЕ вземете в ръце и я направете тая пущина - виждам преливате от знания, енергия и капацитет.
epwpixieq-1:
--- Цитат на: Иван Димов в Октомври 14, 2020, 01:27:57 pm ---При твоя пример за 100м/с имаме dEк = 100.5 J и този прираст (на по-бързо движещото се гюле) е получен само чрез един Джаул енергия, която сме вложили в пружината за да я натегнем. Значи имаме КПД = 100,5/1 = 100,5. [/color=blue]
--- Край на цитат ---
(добавям нещо във скоби към вашия цитат за да е ясно на следящите коментарите)
Според мен точно тук грешите. Прираста който е получен е само 1 J от натегнатата пружина, останалите 99.5 J са получени като прираст от вземане от енергията, при забавяне на гюлето движещо се в противоположната посока, или както казах тип реактивна енергия, но която вече е била добавена отвън към цялостната система. Сега нали двете гюлета трябва да бъдат (външно) ускорени до някаква скорост, тоест тази енергия трябва от някъде да дойде, а не се материализира от нищо. Или по-точно, нали тази 2 kg система (2 гюлета по 1 kg, и пружина, за която казахме че няма маса) трябва да бъде ускорена до 100 m/s ( или да и са вложени 10 000 J ) някак си, преди едното (по-бързото) гюле да ги вземе, или по-скоро да му се прехвърлят през отпускането на пружината.
Сега, при положение че стартирате вашия експеримент и разсъждения, с две, четири, осем, или технически колкото си искате гюлета и пружина (които определят вашата цяла система). И, без да влагате енергия в тази система, само с 25 натягания на пружината (като всяко натягане е 2 J), покажете че можете да ускорите 1 kg маса до, даже и много малко над, 10 m/s, веднага бих се присъединил към вашето становище. Това са само 25 стъпки при аритметична (или геометрична) прогресия, които повтаряйки се пресъздават динамиката, и целя спор ще свърши, с 25 реда! Няма да има нужда от повече писане и убеждаване.
От друга страна, оставете колите, ракетите, гравитацията и горивата настрана, понеже при положение че нещо не може да се обясни и покаже с един елементарен мисловен експеримент който е идеално изчистен от всякакви усложнения (и още повече първо предложен от вас), как си мислите че ще може да се представи такъв проблем когато я представяте в постоянно нарастващо усложнение където влияят хиляди други променливи.
Иван Димов:
Да ме извини VITAN, но ще отговоря на Bat_Vanko за да се уточним окончателно.
Вярно е това, че в началото на полета първото гюлле предава енергия и на другите гюллета в ракетата. Но аз наблягам на друго, което смятам за по-важно. Нека, както казва Bat_Vanko, да взривим бомба в ракетата за да я задвижим. Има обаче значение с каква скорост се движи ракетата по време на този взрив. Ако е неподвижна на старта и бомбата гръмне с някаква енергия, то ракетата ще придобие съответно някаква енергия. Но ако ракетата се движи с някаква скорост и бомбата гръмне пак със същата енергия, то това ще доведе до много по-голям прираст на енергия за ракетата в сравнение с първия случай. С други думи, КПД-то при втория случай ще е по-голям и ефективността от взрива ще е по-голяма. При това, теглото на бомбата може да е много малко и съответно енергията за ускоряване на самата бомба до скоростта на ракетата преди взрива ще е пренебрежимо малка спрямо енергията на ракетата. Просто подчертавам, че КПД-то на горивото зависи от скоростта на ракетата. Ако ракетата има само един литър гориво и се движи със 100м/с., като го изгори, ще получи един прираст на енергия със съответното КПД, но ако пак има само един литър гориво и се движи с 1км/с., то тогава ракетата ще получи много по-голям прираст на енергия и КПД-то на този един литър гориво ще бъде много пъти по-голямо. Така че, КПД-то може да достигне огромни стойности, толкова големи, че дори имам съмнение, че ЗЗЕ ще се наруши не за друго, а понеже събитията се разиграват в две отделни координатни системи. Едната координатна система е тази, свързана с ракетата и спрямо която става изгарянето на горивото, а другата координатна система е тази, в която отчитаме скоростта на ракетата и в която ще се извършва полезната работа. Нищо чудно тази работа да се окаже по-голяма от енергията на горивото. Самият аз съм много любопитен да разбера дали потенциалната енергия Ер на ракетата в орбита е равна или по-малка от енергията на използваното гориво. Но няма да се очудя ако Ер на ракетата е по-голяма от Е(вложена) чрез горивото, т. е. ако ЗЗЕ се наруши поради двете координатни системи, които използваме. Ер на ракетата се отчита спрямо Земята, а Е(вложена) се отчита спрямо ракетата.
п. п. СОР-ът е измислен от енергийните конспиратори за да въведат простолюдието в заблуждение, че няма КПД>1. В самото съкращение КПД се акцентира върху полезността, т. е. делим полезното на вложеното и виждаме ефективността. Така че, при климатиците делим полезната топлина, която получаваме, на вложената електроенергия за компресора и получаваме КПД = 3. Ако същата електроенергия вложим в електрически реотан, ще получим КПД = 1. Коефициентът на полезност така се смята - гледаме дали сме получили повече отколкото сме дали. И ако е повече, това в повечето се смята за СЕ. Няма нужда да го осуквате по килифарски, вече много хора знаят какво е СЕ и тези хора ще стават все повече - живеем в интернет пространство, информацията е навсякъде.
epwpixieq-1, ако имаш време сметни потенциалната енергия на истинска ракета в орбита и виж колко гориво е изгорила - това наистина ще е интересно. Иначе темата с гюллетата вече я изчерпахме и на хората им омръзна да я четат.
А иначе е ясно, че се взема енергия от по-бавното гюлле, той и климатикът взема енергия от по-студения въздух. И какво от това? Ние гледаме какво сме получили и какво сме дали, т. е. КПД-то. Не се интересуваме от изстиналия въздух и от по-бавните гюллета, за които вярно, че сме вложили енергия преди това, но може така да ги изстреляме от ракетата, че тяхната скорост да стане нула. Примерът с гюллетата е даден само за онагледяване на формулите. На практика в други устройства, в това число електрически, има само аналогия на формулите и съвсем нямаме нужда да пренасяме гориво до ускорената ракета. Няма нужда повече да я дъвчем тази тема.
Радико:
--- Цитат --- Но ако ракетата се движи с някаква скорост и бомбата гръмне пак със същата енергия, то това ще доведе до много по-голям прираст на енергия за ракетата в сравнение с първия случай.
--- Край на цитат ---
Ако това беше вярно то снаряд изстрелян на разсъмване на изток щеше да има много по голяма скорост от снаряд изстрелян на привечер защото първият ще има скорост със 1200 километра в час повече от втория още преди изстрелването. Разликата идва от въртенето на земята около оста и и въртенето и около слънцето. Такава разлика обаче не се наблюдава. Наблюдават се разбира се известни разлики които обаче са предвидими и отговарят на други явления.
Иван Димов:
Радико, усложняваш нещата - няма смисъл. Стефан Маринов говори, че времето и пространството са абсолютни. Първо, не знаеш каква е абсолютната скорост на Земята и второ, не можеш да измериш абсолютната скорост на снаряда. Освен това, този пример става в една и съща координатна система, а не в две, както е при моя пример. Ти все едно си в лодка, стреляш с гюллето и то пада пак в лодката. Координатната ти система е свързана за лодката. Друг ще е случаят ако хвърлиш гюллето извън лодката - тогава енергията за гюллето ще я смяташ в координатна система, свързана към лодката, а прирастът на енергия за лодката ще го смяташ в координатна система, свързана към сушата (Земята). Гюллето може да се изстрелва от лодката чрез пружина. Да не се повтарям - сила на пружината по преместване 1 метър спрямо лодката дава енергията за гюллето (това е Е-вложена). В същото време еквивалентна сила действа на лодката, умножена по 3 метра разстояние (спрямо брега) и се получава енергия, придобита от лодката 3 пъти по-голяма от тази, вложена в гюллето. Двете координатни системи ги подчертах в синьо.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия