Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Как да направим СЕ БЕ

<< < (23/32) > >>

epwpixieq-1:

--- Цитат на: Иван Димов в Октомври 13, 2020, 02:08:07 pm ---   epwpixieq-1, енергията на пружината ти е 1[J], а не два.
   Разгледай два случая - първо при начална скорост 10 m/s и после при 100 m/s. В първия случай скоростите на гюллетата ще са 9 и 11 м/с, а във втория случай скоростите ще са 99 и 101 м/с. Сметни енергиите  като обърнеш внимание на прираста на енергия на по-бързото гюлле. Ще видиш, че този прираст е по-голям във втория случай с начална скорост 100 м/с. Значи е възможно с една и съща енергия на пружината да правим различен по големина прираст на по-бързото гюлле.

--- Край на цитат ---
Енергията на пружината при хипотетичен експеримент може да си я направим колкото си пожелаем. Дали пружината ще е натегната на 1, 2 или 1000 J, мислите ли че има някакво значение за логиката на изчисления. 2 J е взето точно за лесни изчисления и за да не се обърква човек, както вие явно го правите. Отново дали скоростите ще бъдат 10 m/s и 100 m/s (както вие пишете), или еквивалентно 0 m/s и 10 m/s мислите ли че ще има някакво значение за логиката или за физическия процес. Вземайте и 1 000 m/s и 1 000 000 m/s щом така желаете логиката ще е абсолютно същата както и при 0 m/s и 10 m/s.

Оставете ракетата и горивата и погледнете каквото съм показал, понеже то е точно контра аргумент на вашата теза, кокото по-комплексен правите един хипотетичен експеримент толкова повече се обърквате.

На вас проблема ви е че вие вярвате в СЕ ( каквото и да разбирате под тези две букви ) и целенасочено го търсите, отколкото да погледнете обективно на физическите процеси. Така тотално се обърквате логически, с идея да "видите" СЕ-то. Разберете че такова нещо няма, има единствено и само по-оптимална динамика на системите.

Иван Димов:
   epwpixieq-1, не мислех да те критикувам публично, но сам си го изпроси като непрекъснато повтаряш, че аз съм се бил объркал. Виж какво си писал:

--- Цитат ---  epwpixieq-1:  Ясно е че когато отпуснем пружината двете гюлета ще придобият равни (и противоположни) скорости от 1 m/s и така кинетичната им енергия, на всяко от тях ще бъде 1 J, и съвкупна от 2 J, точно толкова колкото е извлечена от напрегнатостта на пружината.
--- Край на цитат ---
   Я умножи един килограм гюлле по 1 м/с скорост на квадрат и не забравяй да разделиш на две за да получиш кинетичната енергия на едното гюлле. Ще получиш половин Джаул, не един. Така че, двете ти гюллета ще носят общо един Джаул енергия, а не два както твърдиш. То това се вижда и от твоята рисунка за случая, когато началната скорост ти е 10 м/с. Като събереш енергията на двете гюллета след тласъка, колко се получава - ето 40.5 + 60.5 = 101. Значи в началото, енергията на двете гюллета ти е била 100 Джаула + 2 Джаула в пружината правят общо 102 Джаула. И хоп, пружината става нула и енергията според ЗЗЕ отива в гюллетата, която според теб е 101 Джаула. Губи ти се един Джаул. Кой прави елементарни грешки?
   И как не може да разберете, че не говорим за ЗЗЕ на двете гюллета и пружината? За тях ЗЗЕ важи. Разгледайте само по-бързото гюлле и пружината. Вижте колко е била енергията на това гюлле преди и след тласъка на пружината, вижте разликата на тези енергии, т. е. това е прираст на енергия. В твоята картинка, втория случай - от 50[J] става 60.5[J]. Колко е прирастът на енергия? Разбира се 10.5[J]. Ха сега сметни по същия начин колко ще е прирастът при начална скорост 100 м/с. Ще видиш, че ще е повече от 10.5[J]. Значи пружината влага една и съща енергия при двата случая, а прирастът на по-бързото гюлле е различен. Това схващаш ли го или мисълта ти постоянно клони към по-бавното гюлле. Зарежи го него, сега не се интересуваме от него, докато има гориво в ракетата, проблем няма да има. Разглеждаме принципно възможността за нарушение на ЗЗЕ за кратък период от време докато ракетата разполага с гориво. Ако и сега не схванеш какво обяснявам, значи няма повече смисъл да се пъна. Това е просто механична аналогия, която може да се наблюдава и при токовете така както го описах по-горе.
   ... Да, ама ЗЗЕ се спазва, да ама ЗЗЕ се спазва! Да, ама има СЕ и явно ЗЗЕ при определени случаи не се спазва! Ако смяташ, че няма КПД>1, тогава няма смисъл да говорим повече.
   Има и други начини да покажем, че ЗЗЕ не се спазва при определени случаи. Стефан Маринов говори за удари на много на брой малки топчета върху едно голямо като малките топчета рикошират от голямото и така отдават почти двоен импулс. На този принцип са направени и водни турбини, които правят СЕ. С други думи, вложената енергия за ускоряване на струята е по-малка от енергията, придобита от турбината.
   И накрая ще ви помоля да не се изказвате толкова крайно сякаш имате цялото познание на вселената, защото повече от хората още дори не знаят на какъв принцип летят летящите чинии.

бай Теню:

--- Цитат ---На вас проблема ви е че вие вярвате в СЕ ( каквото и да разбирате под тези две букви ) и целенасочено го търсите, отколкото да погледнете обективно на физическите процеси. Така тотално се обърквате логически, с идея да "видите" СЕ-то. Разберете че такова нещо няма, има единствено и само по-оптималн Разберете че такова нещо няма, има единствено и само по-оптимална динамика на системите.

--- Край на цитат ---
Пикси има поне няколко СЕта и вие не се и сещате за това, освен да дрънкате небивалици

Bat_Vanko:
Иван Димов, това че пропускаш част от уравнението не означава че ЗЗЕ не е верен. По тази логика можеш да решиш че не те интересуват изгорелите газове в една ТЕЦ, тъй като те отдавна са излетели от комина. А само това което се получава на клемите на генератора е важно. И тогава предвиждам едно масово СЕ, та дори и твоята комуна ще стане безмислена. Ние тука вместо да се чепкаме ще си даваме напътствия как да си направим ТЕЦ в мазето. Заплатите в енергетиката ще надхвърлят 1000 лв на ден. А цената на тока ще се срине под стотинка. Ехххххх мечтииииии......
ЗЗЕ важи и е верен при всички случаи на кинетична енергия.

dmitarp:
По логиката на Димов, още едно СЕ. Газовата турбина сама по себе си дава повече енергия от колкото има в горивото, проблема обаче е, че една голяма част от тази енергия трябва да се изразходи в компресора. Ако имаме постоянно компресиран газ, ще имаме и СЕ, това е едно и също със ракетата на Димов, която си има постоянно гориво, и през това време има СЕ.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия