Автор Тема: "Творенията" на Илон Мъск  (Прочетена 187525 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #315 -: Юни 27, 2021, 11:48:51 pm »
Притеглянето на Луната е 0.16 от земното. Енергията както знаем зависи от квадрата на скоростта, така че за откъсването ОТ ПОВЪРХНОСТТА на луната ти трябва само 0.0256 от енергията необходима за същото на Земята. 2.5 процента...


И колко гориво е това? В тонове, моля?


И какво значение има колко е разликата в разстоянията. Ти знаеш ли къде има по голям брой завой, на пътя от София до Бургас или на пътя от София до Берлин???

Как да няма значение? Колко време сигналът ще пътува от Земята до Луната и обратно?
Без да смятаме "радиосянката", за която Бат Ванко спомена?

Май изобщо не желаете да мислите "собственомозъчно" ?

За радиосигнал до Луната и обратно трябват около 2.5 секунди. Това при скорост няколко хиляди км/ч. колко отклонение би дало?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #316 -: Юни 27, 2021, 11:59:07 pm »
И колко гориво е това? В тонове, моля?
2 376 килограма.

Как да няма значение? Колко време сигналът ще пътува от Земята до Луната и обратно?
Без да смятаме "радиосянката", за която Бат Ванко спомена?

Май изобщо не желаете да мислите "собственомозъчно" ?
Отново казвам - сметката може да се направи със сметачна линия, специално изработена за такива случаи. Аз имам такава за горелките - плъзвам подвижната част спрямо неподвижната и отметките ми показват точно колко мегавата, колко кубически метра газ, колко кубически метра въздух ми трябват и още една камара полезна информация. От другата страна пъй виждам скоростите на горивото и въздуха за дадената мощност при определени сечения на тръбопровода.
Всичко това само с едно плъзване една хартийка по друга... Предполагам дори и по-старите тук само са чували за такъв инструмент, но мога дад ви уверя, че линия специализирана в дадена област може да ви спести десетки минути сметки, ровене в справочници и чесане там де не ви сърби... Нещо подобно:


Тука има радиолюбители, могат да ви кажат какви сметки са необходими за избота на антена. А преди повече от 50 години това се е правило за части от секундата с такова "устройство":


Пффф.. неще да закачи картинката: https://thumbs.worthpoint.com/zoom/images1/1/0316/24/andrews-parabolic-antenna-system_1_f676157f9e10ca8b44ed7a541ad4801e.jpg

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #317 -: Юни 28, 2021, 12:05:20 am »
2 376 килограма.


Така...сам казваш, че горивото за изстрелване на лунния модул в окололунна орбита е над 2 тона! Само горивото!!!
Къде е теглото на самия модул и космонавтите?
 Дори и така да е (въпреки, че сметките ти са погрешни), няма как да стане!
Сам казваш -
https://youtu.be/oX8-IXdABuc

За който не разбира ингилизки - общата маса на модула окойто е започнал спускането е била малко над 15 тона. В нея е имало 8 тона гориво за кацане и 2.3 тона гориво за излитане. Модула който е останал на Луната е тежал 2 тона, а модула с който са се прибрали космонавтите е тежал 2.5 тона. Това са тегла горе в орбита, предполагам че реално в орбита са се върнали не повече от 1 тон.



8 тона за кацане?
 И 2,3 за излитане?

Как се приземяват 15 тона с реактивна тяга? Пък да излетят в орбита с 2,3?
Как си мислиш, че се случва подобно запалване на Луната изобщо, без поддържащи механизми и прочее база техника?
Кое би попречило да се изстреля като китайски фойерверк в която посока му скимне?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #318 -: Юни 28, 2021, 12:13:19 am »
15 тона тръгват към луната.
8 тона гориво отиват за да може цялата махИна да спре и да кацне. Остават 7
2.3 тона ти трябват част от нея да литне обратно на 10 км. Остават 4.7.
Е не целите 4.7 тона литват обратно. Двигателите за кацането остават на луната. Резервоарите за тия 8 тона гориво също. Ровъра остава на луната. Цялата платформа на която е стоял ровъра и апарата за излитане също остава на луната. Излита нещо дет я има тон, а не. Т.е. тон метал (метал, проби, хора, оборудване...) и 2.3 тона гориво.
С'я ще ми кажеш че с 2.3 тона гориво не можеш да дигнеш тон на 10 км при лунна гравитация?


Как се приземяват 15 тона с реактивна тяга?
Постепенно тия 15 тона намаляват до 7. А как се приземяват 15 тона - птай бай Илон Мъск, приземи няколко стотин тона преди месец :) При земна гравитация.
Как си мислиш, че се случва подобно запалване на Луната изобщо, без поддържащи механизми и прочее база техника?
Ще е дълго за обяснение, но накратко - доста рисковано. Но е възможно.

Кое би попречило да се изстреля като китайски фойерверк в която посока му скимне?
Хммм... а какво пречи на ракета излитаща от Земята да го направи? Ще си говорим за основи на ракетостроенето ли? :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #319 -: Юни 28, 2021, 12:17:45 am »
Да...понеже тоя тон е + тези 2.3 тона гориво...колко стават? Те трябва да вдигнат и себе си.
Да не говорим и за кислорода, който трябва да влачат, щото...това не ти е Земята...
Освен това, номерът не е само да се вдигнат, а и трябва да се постигне определена орбитална скорост!
За скачване и маневри даже не говорим.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #320 -: Юни 28, 2021, 12:23:52 am »
Да...понеже тоя тон е + тези 2.3 тона гориво...колко стават? Те трябва да вдигнат и себе си.
Да не говорим и за кислорода, който трябва да влачат, щото...това не ти е Земята...
Освен това, номерът не е само да се вдигнат, а и трябва да се постигне определена орбитална скорост!

Сори, 2.3 тона е гориво плюс кислород, не съм уточнил.

А "втора космическа" за Луната е само 2 100 метра в секунда. Това ако искаш да се отделиш от нея изцяло. За орбита на височина 10 км скоростта е в пъти по-малка.
2 100 м/сек са около 7 000 км/ч. Това е по силите на някои изтребители, летящи в атмосферата. За повече подробности колко гориво ти трябва за да достигнеш тази скорост се консултирай с Витан - експерта по хиперзвукови ракети тук. Там 7 000 км/ч за нищо ги нямат... и едва ли носят 2.3 тона гориво.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #321 -: Юни 28, 2021, 12:24:29 am »

Хммм... а какво пречи на ракета излитаща от Земята да го направи? Ще си говорим за основи на ракетостроенето ли? :)

Абе...Юлиане, не си ли виждал космодрум, поне на снимка?
Знаеш ли колко хиляди тона вода за охлаждане има в подземните съоръжения под самите силози?
Говориш за модул, който буквално е прилепен до лунната повърхност! Знаеш ли каква температура се развива при изстрелване на подобно съоръжение?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #322 -: Юни 28, 2021, 12:25:26 am »
Абе...Юлиане, не си ли виждал космодрум, поне на снимка?
Знаеш ли колко хиляди тона вода за охлаждане има в подземните съоръжения под самите силози?
Май не знаеш за какво е водата... да те открехна - изобщо не е за охлаждане :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #323 -: Юни 28, 2021, 12:27:18 am »
Добре, за пиене е!
Няма да споря с теб, ти си от вярващите!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #324 -: Юни 28, 2021, 12:30:40 am »
Добре, за пиене е!
Няма да споря с теб, ти си от вярващите!

Обясни това на инжинерите от НАСА: https://youtu.be/SuFn8sPFdTs
Само да те подсетя, че на Луната няма атмосфера, съответно няма звукови вълни...
« Последна редакция: Юни 28, 2021, 12:36:12 am от Аtos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #325 -: Юни 28, 2021, 12:34:10 am »
Да, добре, за погасяване на вибрациите и за охлаждане е!
Вълните се разпространяват не само във въздуха (да ти припомня) и не са само звукови!
 Затова вече 50 години никой не е отишъл там...но хукнахме към Марс...смешно...

То, ако беше толкова лесно (и вярно), руснаците отдавна да са направили база на Луната за тия 50 години...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #326 -: Юни 28, 2021, 12:41:18 am »
То, ако беше толкова лесно (и вярно), руснаците отдавна да са направили база на Луната за тия 50 години...
Те не могат една станцция на 200 км височина да направят (китайците ги изпревариха), за база на Луната ми говориш.
А, не... бъркам, направиха една, тя мухляса и я зарязаха... :)

А и за к'во им е? К'во да правят на Луната? Те си имат Сибир, до който все още едва успяват да направят някоя ЖП линия...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #327 -: Юни 28, 2021, 12:28:14 pm »
Атос не случайно те попитах за това колко са завойте до Бургас и до Берлин. Равен брой са приятелю, само два са. Лев и Десен завой. Няма други. При маневрите около луната положението е аналогично е да кажем, че там са четири завоя. И още нещо при полетите от онова време не са използвали кислород в двигателите. Ето тука е обяснено какво и как се е ползвало:
https://bg.wikiqube.net/wiki/Hypergolic_propellant 

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 526
  • Невежеството ражда химери...
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #328 -: Юни 28, 2021, 01:09:29 pm »
И още нещо при полетите от онова време не са използвали кислород в двигателите....
Не си спомням точно, но на филма Аполо 13 не се ли взриви един кислороден резервоар, на едно завойче по пътя за Луната? Може и да бъркам, а може и да не.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #329 -: Юни 28, 2021, 01:49:03 pm »
По спомен тоя кислород е бил за дишане, не за двигателите.

И за водата - Мъск не случайно има огромни проблеми със Старшип-а. Именно защото не ползва вода при старта. А не ползва вода, защото при кацането и излитането от Марс вода няма да има на разположение, и ракетата трябва да докаже че ще може да излита и каца без такава инсталация.