Автор Тема: "Творенията" на Илон Мъск  (Прочетена 187701 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #300 -: Юни 24, 2021, 07:51:06 pm »
Не думай, Радико, сериозно ли?

Тобо, някаква информацийка така, за този "кораб - майка" ? Щото совалките са къде-къде (20 години) след това строени...
Значи...изстрелва се ракетка, освобождавайки се от 9/10 от теглото си още в нашето орбитално пространство...доближава се до Луната и тутакси се превръща в "кораб-майка"...(баси майката)...

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #301 -: Юни 24, 2021, 08:13:14 pm »
Използвах твоя израз за "кораба-майка". Не става въпрос за совалки, напротив -  всичко което си е свършило работата се изхвърля.
Ето тук в подзаглавие - "Дизайн на програмата" е описано в общи линии. Прочети и цялата статия.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BE#%D0%94%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%B9%D0%BD_%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #302 -: Юни 24, 2021, 11:32:18 pm »
Не думай, Радико, сериозно ли?

Тобо, някаква информацийка така, за този "кораб - майка" ? Щото совалките са къде-къде (20 години) след това строени...
Значи...изстрелва се ракетка, освобождавайки се от 9/10 от теглото си още в нашето орбитално пространство...доближава се до Луната и тутакси се превръща в "кораб-майка"...(баси майката)...
Защо "Не думай"
Винаги съм се стремял да бъда и обективен и да не накланям везната на фактите  в еднста посока въз основа на някакви лични  пристрастия.
Така и за "кораба майка"
От една двуместна лодка плуваща в панчаревското езеро до София може да бъде пуснат  на вода един десетина килограмов "кораб майка"  накойто да са качени няколко дрона от тия дето са по 20 -30 лева в Джъмбо и да подхвръкват и ксцат отново на "Кораба майка"
Това е просто въпрос на мащаб.  Не трябва повек да се хваща за една дума и да и дава на тази дума една угодна само на неговата теза интерпретация.
Не мисля, че настоящия момент някой от нас може категорично да заяви:
Да кацнаха. Ил, не сигурен съм, че не са кацнали.
А и между другото:
Вече съм го споменавал в този форум, но твърди се, че два от най важните  детайли за изпращането на хора на луната са дело на двама гениални Българи. Единият е съгражданин на Бат Ванко.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 526
  • Невежеството ражда химери...
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #303 -: Юни 24, 2021, 11:40:07 pm »
Вече съм го споменавал в този форум, но твърди се, че два от най важните  детайли за изпращането на хора на луната са дело на двама гениални Българи.
И тия скапани янки после да загубят технологията, вместо NASA да я подари на бай Илон Мъсковски!
Какъв резил!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #304 -: Юни 27, 2021, 10:32:58 pm »
" По този начин значително се ограничава масата на излитащата част, с което се реализира голяма икономия на гориво. Със завръщащата се степен на LM астронавтите се скачват с CSM и се завръщат на орбита около Земята. "

И това - с навигиране от Хюстън? Или ръчно?

Или компютрите от 1968-ма година са извършили автоматичното скачване? Когато един компютър е бил с размерите на жилищна сграда?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #305 -: Юни 27, 2021, 10:42:28 pm »
" По този начин значително се ограничава масата на излитащата част, с което се реализира голяма икономия на гориво. Със завръщащата се степен на LM астронавтите се скачват с CSM и се завръщат на орбита около Земята. "

И това - с навигиране от Хюстън? Или ръчно?

Или компютрите от 1968-ма година са извършили автоматичното скачване? Когато един компютър е бил с размерите на жилищна сграда?
"Компютрите" ползвани за целта по онова време не са били точно компютри, били са аналогови.
И между другото първият опит за такова дистанционно управляване на полет е направено със самолет през 1944та година. Целта е била да се атакуват бункери на Хитлер. При което загива по големият брат на президента Кенеди. Въпреки, че опита е на практика неуспешен системата е работила успешно дори тогава.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #306 -: Юни 27, 2021, 10:48:50 pm »
????????????
И сравняваш разстоянието до бункера на Хитлер с това до Луната?
Евалла, Радико :D

Бях поставил "задачка-закачка" в по-преден пост...без отговор!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #307 -: Юни 27, 2021, 10:58:50 pm »
Атос, горивото за обратния полет не е кацало на Луната. Чакало е в орбита около Луната заедно със спускаемия апарат с който са кацнали на Земята.
За отлитане от орбита около Луната в посока Земята необходимото гориво изобщо не е много, особено ако не бързаш много.
За компютрите - сметките необходими за изчисляване на траекторията на една ракета изобщо не изискват някакви компютри. Само преди 100 години са смятали изключително точно лунните и слънчевите затъмнения дори без калкулатори. А ракетата винаги можеш да й коригираш курса, ако видиш че първоначалните сметки не са били съвсем точни. При условие че имаш ив ръзка със Земята, където работят значително по-големи изчислителни машини проблема е никакъв. Дори и на ръчен режим ако се е правило, това не е проблем. Достатъчно е да изпълниш иинструкция от рода "насочи носа към Проксима Кентавър и включи двигателя за 7 секунди".

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #308 -: Юни 27, 2021, 11:03:30 pm »
Атос, горивото за обратния полет не е кацало на Луната. Чакало е в орбита около Луната заедно със спускаемия апарат с който са кацнали на Земята.
За отлитане от орбита около Луната в посока Земята необходимото гориво изобщо не е много, особено ако не бързаш много.
За това не става дума, говоря за извеждането от лунната повърхност в лунна орбита!

При условие че имаш ив ръзка със Земята, където работят значително по-големи изчислителни машини проблема е никакъв. Дори и на ръчен режим ако се е правило, това не е проблем. Достатъчно е да изпълниш иинструкция от рода "насочи носа към Проксима Кентавър и включи двигателя за 7 секунди".
Да бе...я пробвай да караш кола със завързани очи, пък аз ще ти подавам от дистанция команди с 20 секундно закъснение?
Айде, от мен да мине - карай само с 500 км/ч.

Викаш - лесна работа, а? Затова вече повече от 50 години, никой в света не е успял да "повтори" този подвиг - стъпването на Луната? Като сравниш сегашните технологии с тогавашните?

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 526
  • Невежеството ражда химери...
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #309 -: Юни 27, 2021, 11:07:08 pm »
Аtos, да се бориш с Холивуд не е особено печелившо занятие.
Виж Аполо 13 е приличен филм. Става за гледане.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #310 -: Юни 27, 2021, 11:09:49 pm »
Не думай, Радико, сериозно ли?

Тобо, някаква информацийка така, за този "кораб - майка" ? Щото совалките са къде-къде (20 години) след това строени...
Значи...изстрелва се ракетка, освобождавайки се от 9/10 от теглото си още в нашето орбитално пространство...доближава се до Луната и тутакси се превръща в "кораб-майка"...(баси майката)...
За тук ли става въпрос със задачката закачка
 Ако е това приеми го така:
От земята се изстрелва кораб носещ "кораба майка" сиреч него можем да го наречем "кораб баба" ако се придържаме към Йерархията. Или да ги оприличим на руските играчки "Матрьошка"
И какво значение има колко е разликата в разстоянията. Ти знаеш ли къде има по голям брой завой, на пътя от София до Бургас или на пътя от София до Берлин???

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #311 -: Юни 27, 2021, 11:32:02 pm »
juliang принципно е така с навигацията, но има едно много голямо НО!!! За да стиковаш двете части ти трябват точните координати и скорости. При околоземна орбита има една камара радиолокационни станции които могат да подават данни. Но я ми кажи каква локационна станция би засякла координатите при окололунна орбита? И другото което никой не погледна- модулите са правили една обиколка около Луната за 2 часа и 16 мин, а скачването е станало 3 часа и половина след излитането от повърхността. Т.е. само за една и половина обиколки двата модула са стиковали и скоростите и траекториите и положението на люковете. Как аджеба е станало това при положение че половината от това време модулите са се намирали на обратната страна на Луната без никаква комуникация с Земята. И в добава отново скачването е станало на обратната страна на Луната, която дори е неосветена в него момент. На ръчен режим и в пълна тъмнина могат да направят скачване само в Холивуд.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #312 -: Юни 27, 2021, 11:43:15 pm »
За това не става дума, говоря за извеждането от лунната повърхност в лунна орбита!
Притеглянето на Луната е 0.16 от земното. Енергията както знаем зависи от квадрата на скоростта, така че за откъсването ОТ ПОВЪРХНОСТТА на луната ти трябва само 0.0256 от енергията необходима за същото на Земята. 2.5 процента...
После идва момента, че апарата който излита не трябва да се върне чак до Земята, а само до една много ниска орбита, на която го чака транспорта. Орбитата е била силно елиптична, с минимално разстояние от по-малко от 10 км до повърхността.
А 10 км вече са по силите дори на артилерист с таблица за корекциите в бележника...
Как аджеба е станало това при положение че половината от това време модулите са се намирали на обратната страна на Луната без никаква комуникация с Земята. И в добава отново скачването е станало на обратната страна на Луната, която дори е неосветена в него момент. На ръчен режим и в пълна тъмнина могат да направят скачване само в Холивуд.
Имат комуникация един с друг. Разстоянието и скоростите са предварително известни и могат да бъдат изчислени много преди излитането от повърхността. И отново - в ракетата има пилот който може да коригира малките грешки в изчисленията или отклоненията във времената. Не говорим да литнеш от Земяат и да улучиш нещо на 1 млн км без прозорци и без радар, а ракета на 10-тина км над повтрхността, коят онай-вероятно е имала поне една мигаща лампичка на нея, нали?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #313 -: Юни 27, 2021, 11:46:20 pm »
Бат Ванко
Публикувал съм вече тези два линка тук във форума но не ми се търси та ги пускам пак:
https://m.fakti.bg/bulgaria/265323-balgarin-izobretil-lunnia-modul-na-apolo 

И другия:
https://m.bgdnes.bg/Article/7548023 
Та въпроса ми е:
Каква функция аджеба са изпълнявали тия двамата във Холивуд???
Може би консултанти по декорите и реквизита???
Мислите ли ти и Атос, че точно Холивуд има нужда от безценните им съвети за това как се снима филм. А и от къде те са набрали такъв снимачен опит та чак Холивуд да опре до тях???
Аз лично не съм безрезервен привърженик на нито едната от двете тези и за тива се стремя да анализирам всяка информация по въпроса. И между другото така постъпвам със всичко което ме интересува истински. Очаквам смислен отговор.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 526
  • Невежеството ражда химери...
Re: "Творенията" на Илон Мъск
« Отговор #314 -: Юни 27, 2021, 11:47:41 pm »
@juliang - Което не е отговор на:
-
Т.е. само за една и половина обиколки двата модула са стиковали и скоростите и траекториите и положението на люковете. Как аджеба е станало това при положение че половината от това време модулите са се намирали на обратната страна на Луната без никаква комуникация с Земята. И в добава отново скачването е станало на обратната страна на Луната, която дори е неосветена в него момент. На ръчен режим и в пълна тъмнина могат да направят скачване само в Холивуд.