Начало > Новини от света на технологиите
2800 мили с автономен камион през САЩ.
epwpixieq-1:
--- Цитат на: juliang в Декември 13, 2019, 02:31:40 pm ---Много далеч от истината си. В момента са на ниво "блондинка". Могат да държат лентата, могат дори да се престрояват. Да, могат да паркират за разлика от блондинките, но не и на място, на което аз бих могъл да паркирам - те просто ще откажат да се пъхат ако не са изпълнени всички условия.
...
Въпроса опира до това че ИИ не може да вземе решение при идиот в другата кола. Т.е. ще вземе решение, но идиотско. Ако примерно на магистралата някоя пенсия реши да се влачи с 40, то камиона като изряден водач ще се влачи десетки километри зад него. Защото просто не му е присъщо да наруши правилата и да изпревари отдясно. Няма го в алгоритъма. На него няма да му хрумне изобщо да спре на място където спирането е забранено, макар че може да е изключително належащо да се спре точно там.
....
--- Край на цитат ---
juliang, коментара ви показва че не сте запознат с определени направления в изчислителните науки. Тези всичките неща които ги изброявате могат да се заложат в алгоритъма, но в момента не се правят поради много причини, но най-вече че това са тъй наречените "edge cases" във алгоритмичното поле ( или множество ), тоест крайни случай и още повече такива при които трябва да се вземат вероятностни решения. Напълно е възможно просто за сега това не се вижда като нещо върху което трябва да се инвестира, иначе ето ви клона от изчислителните науки които ще бъде линията по която ще се прокарат тези "нестандартни" решения, още повече че този клон е дълбоко залегнал във огромна част, даже и от сегашните алгритми (в много експертни софтуерни системи, особенно лингвистичните), но просто не е излезнал до "поврърхността" на системите където се "претеглят" решенията, както е необходимо при автономните возила.
https://en.wikipedia.org/wiki/Fuzzy_logic
Оставям настрана как хората като общество ще погледнат на идеята за това, да се даде възможност за вероятностно вземане на решения (преценка) от автономни системи.
mind:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Декември 13, 2019, 10:30:19 pm ---Оставям настрана как хората като общество ще погледнат на идеята за това, да се даде възможност за вероятностно вземане на решения (преценка) от автономни системи.
--- Край на цитат ---
Хората използащи перални Самсунг, отдавна са свикнали с тази логика. По-голям проблем ще е да ви угаси лампите и телевизора в 10 pm, понеже е решила, че е време да си лягате, да не се успите за работа.
juliang:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Декември 13, 2019, 10:30:19 pm ---juliang, коментара ви показва че не сте запознат с определени направления в изчислителните науки. Тези всичките неща които ги изброявате могат да се заложат в алгоритъма, но в момента не се правят поради много причини, но най-вече че това са тъй наречените "edge cases" във алгоритмичното поле ( или множество ), тоест крайни случай и още повече такива при които трябва да се вземат вероятностни решения. Напълно е възможно просто за сега това не се вижда като нещо върху което трябва да се инвестира, иначе ето ви клона от изчислителните науки които ще бъде линията по която ще се прокарат тези "нестандартни" решения, още повече че този клон е дълбоко залегнал във огромна част, даже и от сегашните алгритми (в много експертни софтуерни системи, особенно лингвистичните), но просто не е излезнал до "поврърхността" на системите където се "претеглят" решенията, както е необходимо при автономните возила.
https://en.wikipedia.org/wiki/Fuzzy_logic
Оставям настрана как хората като общество ще погледнат на идеята за това, да се даде възможност за вероятностно вземане на решения (преценка) от автономни системи.
--- Край на цитат ---
Точно за това ти говоря - никой няма да посмее да заложи в един алгоритъм решение кой да убие за да живее друг. Дори намек за такова "претегляне" ще доведе до незабавен фалит на фирмата и до изключително остри реакции от цялата пасмина правозащитни организации.
Това може да го направи само човек. Единствено водача може да вземе решение да сгази бабичка за да запази живота на майка бутаща бебешка количка. И да носи след това отговорността (съдебна и морална) за взетото решение. Ако това го има записано в алгоритъма ... просто не мога да си представя че някой изобщо ще посмее да вложи такова нещо в програма.
Говориш за "претегляне на решения"... коя програма ще може да претегли чий живот е по-ценен? И кой ще се съгласи че именно тези коефициенти са най-правилните?
Да, това са "edge cases", но именно заради тях е необходимо да има човек.
Задай си въпроса "Защо има машинист във влака?" и ще разбереш че нещата са много по-сложни от морална и човешка гледна точка, не толкова от техническа. Защото реално влака (или трамвая) са изключително елементарни за управление. Но продъжават да слагат машинист/ватман в тях. Дори и в държави като Япония, Южна Корея, САЩ - държави с огромен опит в автоматизацията. Защо ли?
montanar:
Според мен ще има преходен период - ще се отделят ленти по междуградските пътища и в големите градове за подобни машини и ще си работи системата - има как и законово да се подредят нещата и ако по върховете решат че е изгодно, а то е такова, ще го направят.
Да ИИ може би все още не е на нужното ниво но това е въпрос на време. Мисля че до 10 години такива машини ще се появят масово във най развитите държави.
ventsy74:
https://www.facebook.com/stanislav.ignatov.92/videos/2540504009318065/
ИИн яма никакъв шанс.
Една гума за ремарке е 500лв
Какви датчици трябват та да избегнеш острия бордюр?Как ии ще прецени дали на пътя има човек или животно?Дори на естествения интелект му е трудно.Това може да стане само ако въпросния камион не влиза в населено място.
На последния модел мерцедес има инсталиран пакет sicherheit -безопасност ,датчици следят осевата линия и ако я настъпиш вратата започва да вибрира .Целта е да не заспиш.Но същия датчик вибрира когато застъпиш бяля линия обозначаваща кръстовище.По Европа са обозначени.
Та въпросния интелект има още бая алгоритни и ритми да пасе, доде поне се доближи до естествения.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия