Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Ендотермичен реактор GEET на Paul Pantone
Да започнем отначало!
lazy:
GDI мотора е създаден да бъде икономичен като дизела и ползва комън рейл технологията, но има ламбда сонда - вервай ми. Това значи че се поддържа О2 в изгорелите газове 0.5 - 1%.
mzk:
Добре, остава въпросът на кого му се занимава да довърши започнатият от мен жигулски мотор. Крепи се на 2 П-образни профила (не помня каква дебелина).
Има кожух за скоростите, който е закачен (липсват двата дълги болта от долната страна).
Има стартер, радиатор, двуцевка, тръба, уплътнение за двуцевката.. Няма гърне. Малко кабели и гумени тръби (те са втвърдени от времето). Двигателят е изцяло за експерименти и може да се пожертва за каквото и да е било, освен вторични суровини.
Остава някой да намери едно ремарке или някакво бусче и да се извлече до удобно за всички място за работа (ако ви се занимава с такъв голям двигател).
grebo:
--- Цитат на: getca в Март 25, 2009, 09:00:03 pm ---Здравейте...мислех да не пиша, но не се сдържах. Карам от доста време на газ, пропан-бутан да уточня, защото газът може да и метан, водород...Та, написаното тук е доста далеч от истината. Аргументи:
- Предварението се настройва 3-5град. в плюс макс., в никакъв случай не 30град., защото разликата в скоростите на горене газ-бензин е малка. Карам и с предварение за бензин без никакви проблеми, но с Custom Design запалване;
- Газовото гориво е по-доброто за ДВГ по ред причини, които всеки може да прочете в съответната литература;
- В ДВГ изгаря смес от газ и въздух и то не в изпускателния колектор;
- Съвременните ДВГ работят със силно обеднени смеси и мощно искрообразуване, напр. Мицубиши имат модел с 40:1 съотношение въздух-гориво, като сместта се обогатява при ускоряване;
- Продължителен и мощен искров разряд елиминира детонациите - личен опит. Ефекта от обедняването на сместта е по-висока температура на мотора, иначе даже има подобрение на динамиката. С подходяща система на запалване ДВГ може спокойно да работи с обеднени смеси, но с подходящи характеристики на регулатора на предварението и добро охлаждане.
Още много може да се каже, но силно се отклонявам от темата и...нека това да не се приема като спор, просто личен практически опит и четене на съответната литература... ;) Конкретно за Пантон факта, че има доста репликации по света говори, че това е нещо реално и работещо. Доколкото съм запознат проблем е дозирането на изходящия от него газ. Имам идея да се използува редуктор-изпарител за нормална газова уредба, но...цитират се температури от 200град. и повече на изхода на реактора и ще трябва да се охлади до температура на ДВГ, за да не се скапят мембраните. Водата не е пълнител, прочетете внимателно принципа на образуване на плазма в реактора. На изхода вода няма, така че за маслото в ДВГ няма опасност.
--- Край на цитат ---
Колата ти е атмосферка нали?
Мога да ти дам карта на аванс на хонда Vtech например при високи обороти и товар аванса върви над 15 градуса че и повече. Тънката разлика между Втеците и останалите машини е оборотните режими които газоразпределението позволява - или по-точно системата за принудително връщане на клапаните чрез "включване" втора валова гърбица, подобен механизъм имат и мотоциклетите Дукати, (L/V - образните мотори 2цил/8 клапана) при тях обаче са 2 вала постоянно зацепени - връщащия - между 2-та, т.е 3 вала на 4 клапанова глава. Целта е да се елиминира "подскачането" на клапаните по гърбицата във високите, избягвайки проблемите свързани с триенето на тарелката с вала при по-твърдите връщаши пружини. Или т. нар. Desmo-механизъм. Не е случайно Vtech мотор да има такъв момент във високите (от намалениите загуби от "подскачане") ;) което позволява около 130 к.с. от атмосферка 1.6л обем. Но пък при същата степен на сгъстяване и входно налягане скоростта на горене си остава долу-горе постоянна, в целия оборотен диапазон, затова и предверението е по-голямо за такъв мотор НО при високи оборотни режими ;) (Ще потърся да ти покажа и конкретната карта все пак..)
Друг реален пример е един Фиат Уно Турбо с газова уретба и бууст 1.2-1.3 бара. Неговия газоразпределителен механизъм си е стандартен вид с връщащи пружини, но пък бууста му е голям, а при турбо моторите сместа гори по-бавно, и иска по-глямо предверение, съчетано с газовата уретба нужните градуси бяха вече от порядъка на 28-30 градуса. Прав си относно масовките с дългоходовите разтоварени мотори, моя грешка, но все пак ИМА и такива ДВГ с над 20 гр аванс ;)
Точно това имах впредвид за Понтонния реактор - никъде не се говори за пресичане на маслото, което БИ станало при постъпване вода в цилиндрите. Следователно вода в цилиндрите не влиза. За охлаждане на реакторния газ, в случай че се загрее до такива стойности, би могла да се ползва някаква серпентина, иде ми наум ладово радиаторче (1 или повече) за парното сложено във водна риза, вързана за допълнителен воден интеркулер направен от същото такова радиаторче(пак 1 или повече). Поне тая схема знам че работи добре със сигурност при един "Сенатор" с 3-литров ~280 к.с. При това VА е над 80%.
@Lazy, дименсия или резолюция, описваме мерните единици, демек - Мярката за тактова честота в rpm, обаче разделена по оборотния диапазон в който работи колата - от 700-7000 rpm (например) в таблица с 16х16 (например) клетки, демек делението е през (7000-700)/16=~394 rpm т.е. през такъв интервал се променят входните параметри определящи на аванса. Същото важи и за товара - пак в интервал да речем от 5 до 100%. За да не е рязка смяната и да няма "прескачане" при подаване на газ има и коригираща функция, която усреднява стойностите в момента със тези от следваща клетка с цел
"плавно" изменяне на параметъра.
Ето как изглежда една такава карта:
http://www.tuning.bg/forum/download/file.php?id=171440&mode=view
А ето я и калкулирана в градуси:
http://www.tuning.bg/forum/download/file.php?id=171446&mode=view
lazy:
Благодаря за таблицата. Хубаво е да срещнеш човек, дето гледа по-надълбоко в нещата. Таблицата показва ъгъла на изпреварване в зависимост от оборотите и коефициента на натовареност на двигателя. Коефициента на натоварване е изчислителна величина. В нея участват както оборотите, така и ъгъл на дроселната клапа, налягане в смукателния колектор, маса на постъпващия въздух, температура на двигателя, на въздуха, на горивото или само част от изброените (а може и още някои). Таблицата се изработва в лабораторни условия от производителя. Тя съчетава противоречиви условия. От една страна стоят високата мощност и голям въртящ момент, а от друга икономичност и ниски емисии. В сервизни условия се настройва само ъгъла на запалване (ако въобще е предвидено). Когато е предвидено това то се прави на празен ход на двигателя, при загрял двигател и с изключени консуматори(типова стойност на коефициента на натоварване 15- 30%). За по-прецизна настройка е предвидено да се изключи динамичната корекция на ъгъла, защото поддържането на празен ход става винаги с ъгъла на запалване(най-бърза рекция), с количеството гориво и с ъгъла на дроселната клапа(или мотора за празен ход в случаите, когато той не регулира клапата а подава допълнителен въздух около нея). В тази връзка искам да кажа, че е невъзможно да се настрои ъгъл от 30о. Просто стартера неможе да вдигне толкова оборотите, че колата да запали, пък и да ги вдигне, двигателя няма да има ниски обороти. Създаването на такава таблица изисква изключително много квалифициран труд, скъпо оборудване и емпирични данни, които убедн съм, никой ентусиаст неможе да отдели (като средства и време). Сега да отбележа,че има още една подобна таблица, касаеща впръскването на гориво. Едно е да накараш един мотор да работи някак, друго е да работи добре, нали?
Nicolov:
--- Цитат --- Научно обосновани отговори???
Аз мисля, че първо трябва да се задават коректни въпроси. Разход на километър по никакъв начин неможе да е показател за енергийноста на горивото. Виж примерно количество гориво за kW/h отдадена енергия по-бива. При компресия температурата на сместа се вдига, което води до изпарение. Масата на водните пари към масата на стените на цилиндъра, буталото и горивната камера в главата е пренебрежимо малка.
--- Край на цитат ---
. ОК, както искаш аз не съм специалист по ДВГ! За l/km съм съгласен, но след това ме изненадваш! Не можеш да пренебрегнеш, това че при увеличаване на налягането, веществата кондензират!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия