Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Ендотермичен реактор GEET на Paul Pantone

Да започнем отначало!

<< < (6/6)

getca:
Здрасти grebo...

Колата е 1.5л, карбуратор, 4скорости, Ладичка на около 60к км... ;D Много проста и удобна машина за експерименти. За аванса имах предвид на празен ход, а не в динамични режими. Динамичния стига и повече от 30град., щото съм променил характеристиките на центробежния и вакуумен регулатори заради по-бедната смес... ;)...малии, колко архаично... ;D Със запалването, което ползувам регулировката може да е в широки граници без видим ефект върху работата на мотора. Зимата си паля на газ директно и при -15град. без грижа, само трябва малко да изчакам да стигне темепературата на двигателя 30-40град. и тръгвам. Разхода го дакарвам по-нисък от бензин, в зависимост от натоварването може да падне под 8/100. Наскоро ходих до Дупница с 3бр. яки човеци плюс мен и при скорост 90-100км/ч разходът беше около 8/100 грубо, което е много добре за гориво пропан-бутан и този морално остарял ДВГ.
Та, за Пантон...мисля, че идеята за охлаждане на изходящия газ, подобно на интеркулерите в дизелите с турбо и редуктор от газова уредба след това е смислена. Подаването му към мотора може да стане със стандартна газова плочка. Навсякъде обаче се говори за течни горива, подавани в реактора, а какво би станало при подаване на изпарен пропан-бутан или метан да речем, смесен с водна пара... ???

aviv:
Първо това съм пробвал работи.

Nicolov:
Явно Grebo има доста познания по ДВГ (поздравления за което :)). Та на въпроса, не мислите ли че една добре прегрята пара може да компенсира част от горивото? В смисъл давам проста аналогия: В хляба има набухватели, които увеличават обема му многократно, при почти същото тегло! Дали ще изядете един килограм хляб, без или със набухвател е все тая, но сравнете обемите им и ще се хванете за главата! Важното е колко ви стига за да се нахраните! Същото е и с двигателя. Съжалявам за простия пример, но по-лесно описание не се сетих :)!

grebo:

--- Цитат на: Nicolov в Март 27, 2009, 11:04:45 pm ---Явно Grebo има доста познания по ДВГ (поздравления за което :)). Та на въпроса, не мислите ли че една добре прегрята пара може да компенсира част от горивото? В смисъл давам проста аналогия: В хляба има набухватели, които увеличават обема му многократно, при почти същото тегло! Дали ще изядете един килограм хляб, без или със набухвател е все тая, но сравнете обемите им и ще се хванете за главата! Важното е колко ви стига за да се нахраните! Същото е и с двигателя. Съжалявам за простия пример, но по-лесно описание не се сетих :)!

--- Край на цитат ---

Не мисля че е само прегряване би помогнало - това ще редуцира мощността. Такива системи отдавна има, но не ползват прегрята пара, а рециркулират директно изгорелите газове от изпускателния колектор, в смукателния (EGR) това се прави при малък товар, за да се ограничи интензивността на горене, съответно да се редуцира и отделяното Q (кол-во топлина), другата роля е термобуфер - тоест инертните (неучастващи в горенето) изгорели газове "складират" Q - то и го отвеждат извън цилиндъра към системата за горене на саждите. Като я споменах и нея - избягвайте т.нар. "резисторен тунинг", т.е резистор който лъже системата че й трябва повече гориво, и надува нафтовата помпа. То се отразява зле и на помпата, въпреки че се получава по-голяма мощност и по-нисък среден разход при експлоатация, въпреки че разхода в натоварен режим се вдига. Просто колата достига исканата от водача скорост за по-кратко време и при отпускане на газта, си преминава по-рано в режим на малък товар. Затова и Мерцедес W124 300 TD (147 hp) и W124 300 D (115 hp) имат еднакъв разход - 10-7/100 нафта Гр/изв. гр. Разбира се в натоварени режими разликите се усещат де, - и като разход, като цена, поддръжка, вървеж, еластичност ;) Това е и причината за мнението ми че в съвременни условия дизел без турбо си е загуба на време или по-точно пропуснати ползи. КПД се върти около 40% при тези конфигурации, НО има и възможности за увеличаване на КПД - ранните (че и съвременните) мотори на Скания (и не само) имат Втора турбина, използваща енергията на изгорелите газове за увеличаване на мощността посредством директно задвижване на коляновия вал с редуктор (като при газовите турбини - примерно GM Firebird I, II и III - там и цяла автоматична скоростна кутия има даже) така КПД даже надхвърля 40 %.
 При бензиновите ДВГ високото входно налягане изисква редуциране степента на сгъстяване. Заради конденза на изпареното гориво - обратно в течна фаза при високо налягане, въпреки температурата. Мотори с ниско входно налягане имат възможност за по-голямо КПД заради намаленото крайно налягане в точката на запалване което важи за LPG, Етанол и бензин (LPG-то се съхранява в течно състояние в бутилката дори при 5 бара дори. След компресия в цилиндъра налягането е доста над 5 бара -> 11-12 и повече бара процесът е адиабатен - имаме и температурно разширение, т.е температурата допринася за още някой друг бар преди точката на запалване спрямо същото делта V обаче за изотермен п-с).
Това не важи обаче за метана - той се съхранява в бутилките дори при 200 бара а така и не преминава в течно състояние. Съответно в ДВГ можем да си го "мачкаме" колко душа иска, или в краен случай колкото биелите издържат ;) Което пък ни позволява по-висока компресия (пилене на главата и/или смяна на буталата), разбира се и по-високо КПД, това позволява и входно надналягане (турбокомпресор, механичен компресор..) при подобрено ВЕ (Спортен филтър, полирани всмукатели, портове, валове, - все неща които подобряват пълненето, стига да са сметнати като хората де..).
За какво го казвам това? Ами ако Понтонния реактор произвежда от евтини входни материали, (вода+мазут) - висококачествено гориво с нужната калоричност и октаново число, това би предоставило възможност за доработки с цел увеличаване КПД и мощност, оттам и сваляне разхода на гориво, подобряване работата на ДВГ... и много други. Не мисля че става въпрос за прегрята пара - както казах по-горе - индикатора за H20 в цилиндрите е маслото. Пара има на входа на реактора, на изхода химичните съединения са други. В потвърждение на тезата че реактора произвежда смес от въглеводород с къса верига и О2 e пръснатия от обеднената смес колектор за който се писа в другата тема. Сместа си е била достатъчно богата, а въздуха през дросела я е обеднил допълнително. Също видях едно клипче в youtube - имаше сложени метални стружки в изпарителя, обяснението за това беше че задържали част от кислорода след рециркулацията.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия