Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

ГРАФЕН

<< < (6/14) > >>

PyroVeso:
Колеги, в химията не е толкова сложно да се получи определено химично съединение (стига разбира се човек да знае какво прави и как го прави). Много по-големият проблем е изолирането на желаното съединение от реакционната смес ("бозата", както ѝ викаме), неговото идентифициране и пречистването му. За решаването на изброените 3 задачи са създадени цели огромни клонове на химическта индустрия - сепарация на базата на базата на химични, физични свойтва, и въобще на някаква селективност, аналитични методи за качествен и количествен анализ, придружени от съответната апаратура, методи за фино пречистване и буквално изключване на определени класове съединения (например при фармацевтичните продукти, където онечистването с определени класове токсични, мутагенни и канцерогенни съединения, дори в концентрации ppm и ppb е буквално забранено!).

Конкретно при графина изобщо не ми е ясно как ще стане всичко това (отделяне, анализ, очистване), най-вече защото той не е едно конкретно съединение... Възможно е при реакциите на получаването му да се получат "чаршафи" от по няколко десетки до няколко квантилиона (образно-казано) въглеродни атома. Възможно е да се образуват нано-тръби с различен диаметър и дължина (които пък от своя страна могат да бъдат затворени, полуотворени или изцяло отворени...), бъкиболчета (сфери) и разни други причудливи форми.

Въобще, тук вече не става въпрос дори за химически състав, а до връзка структура-функционалност, а това вече е много по-серизно. Когато бях ученик по телевизията имаше един много интересен научно-популярен сериал "Космос", воден от големия популяризатор на науката проф. Карл Сейгън (в негова памет е посветен филмът "Контакт"). Та в един от епизодите той направи следната демонстрация: казва "човешкото тяло се състои от еди-колко си процента въглерод, водород, кислород, азот, фосфор, сяра, калций,..." и още няколко химични елемента, след което в една вана (за къпане) започна да сипва съответните количества вода, въглища, течен азот, вар, сяра на прах... След като клокоченето утихна и пушилката се разсея... НИКАКЪВ ЧОВЕК не се беше образувал във ваната! :) Та... съставът беше правилен, само дето структурата липсваше. А повечето биологични структури са толкова сложни, толкова слабо изучени, и изпълняващи не просто 1 и 2, а понякога десетки функции едновременно, че не знам какви изкуствени интелекти ще ни трябват, какви анализатори и синтезатори, за да сглобим не човек, а елементарна жизнеспособна бактерия от... атоми!

Е, при гафена е малко по-просто, понеже структурата е проста, но както виждате още не познаваме и търсим нови и интересни свойства от нея.

Радико:
Написах "пиролизен въглен защото си мислех, че е по достъпен. В графитния прах също има графен, дали е повече от колкото във въглена не мога да кажа. Пак повтарям обаче:
Тънкият момент е при разделянето. Все още не ми е станал спешен графена и за това не съм се заемал сериозно с разделянето. Не е невъзможно слпжен процес де, но си е тънък момент.

PyroVeso:
"As of end-2015, the market price of graphene was about $100 per gram. Once the method of production is optimised and scaled up, the cost of graphene is expected to come down to the cost of the raw materials, which will likely be centered on the existing suppliers for graphite: China and India."

Имайки предвид плътността на графена, 1 грам е една шепа... Като нищо 5-6 заинтересовани колеги могат да обединят финансови усилия и да си поръчат 1 грам, а после да си го разделят в шишенца. Ще им излезе по 20-ина кинта, и ще са сигурни, че с истинския материал разполагат (а не да правят щуротии и да се чудят после и да гадаят дали и какво се е получило...).

hyparh:
В тази статия е описан методът, който и Радико предложи: https://www.digital.bg/novini/%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BC-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B5%D0%BD-%D0%B2-%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B8-news43056.html

Всъщност заглавието може да се окаже грешно и това съвсем да не е най-лесния метод (изисква блендерът да работи с часове, което може да го повреди).
Ето това може да се окаже най-лесният начин (поне за момента) за извличане на графен: https://www.youtube.com/watch?v=Irg3kbnTN4o
Необходим е само водороден пероксид, който върши цялата работа при пускане на графита вътре. Процедурата може да се направи многократно с една и съща проба за максимално отделяне на слоевете.

Най-интересното е, че всички показват разни процедури за извличането му, а никой не показва всъщност за какво и как го използва накрая. Да не се окаже като с нещата на чичко Кеш :D Всеки добива разни вещества и съединения и накрая се оказва, че не вършат никаква работа (специално по предназначението им за икономия на ток).

Радико:
Виждам, че и ти почваш да се замисляш върху "червеният живак. На мен лично това производство и предлагане на рибени люспи , пардон графенови люспи ми прилича като да чуе някой, че след градушка в другия град много се търсели стъкла и да напълни един камион трошляк от двора на съседната фиема за дограма и да отиде да ги продава. Те хората там строшени стъкла си имат трябват им здрави. Та и с графена ако не е поне педя на педя листа за какво ти е.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия