Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни
СЕ от "Контакта"
juliang:
--- Цитат на: Михаил Кузмов в Юли 02, 2018, 10:37:40 pm ---Един хипотетичен пример: вземаме два консуматора с еднаква изходна мощност, първият с PF=1, вторият с PF=0.5! Двата консуматора вършат една и съща изходяща работа, обаче първият ще дъпа ток от мрежата 10А а вторият 20А.
Потрудих се да го обясня възможно най просто.
--- Край на цитат ---
Само едно допълнение - напрежението както и тока в променливотокова верига не са константни - те имат пикове и нули (ако се абстрахираме че имат и отрицателни стойности, които ние пак си плащаме, защото те също са енергия която потребяваме). При "изместен" ток спрмо напрежението ние искаме да консумираме максимален ток в момент, в който напрежението не е максимално.
Един реотан - неговата характеристика зависи от формулата U = R * I. Ако приемем че съпротивлението не се влияе от температурата, то когато синусоидата на напрежението почне да се "катери нагоре", синусоидата на тока почва също да се качва синхронно. Същото се случва и при "слизане от баира" на синусоидата.
Обаче сега си представете един кондензатор. Той в изпразнено състояние няма съпротивление, или то е незначително. В момента на "отлепването" на синусоидата от нулата той ще пожелае да консумира безкрайно количество ток. С покачването на напрежението той ще се зарежда все повече и повече и съответно ще консумира по-малко и по-малко ток. Синусоидата на тока вече няма да съвпада със синусоидата на напрежението. Когато напрежението достигне максимума кондензатора ще е напълно пълен. Напрежението почва да пада, обаче кондензатора е пълен и какво се получава? Нашия уред не иска да консумира нищо, щот си има пълен кондензатор, или още по-зле - почваме да връщаме обратно в мрежата това, което го има в кондензатора. Тоест при максимума на напрежението нашия уред консумира минимум ток, или дори връщаме енергия.
Сега си представете един генератор, на който са вързани само кондензатори. Той физически няма как да даде 100 ампера при 0.1 волта ток в началото на синусоидата и 0.1 ампера при 100 волта в максимума на синусоидата си. Той може да дава 0.1 ампера при 0.1 волта и 100 ампера при 100 волта. Ако го товарите само "точково" в дадено положение на ротора му, а след това го оставяте да се върти почти свободно, му е*авате майката. Същото се случва и с всички ел. двигатели вързани във веригата - в момента в който те разчитат че при качване на напрежението ще се качва тока, то се оказва че напрежението "кляка", измсукано от кондензаторите. В следващия момент пък то се вдига, щот кондензаторите са се напълнили, оттам и напрежението се вдига. Моторите почват да работят неравномерно, да греят без да могат да отдадат мощността която биха отдали ако синусоидата е нормална.
Да, ако източника на напрежение е идеален, и може да отдаде безкрайно количество ток в произволен момент, тогава синусоидата ще си остане синусоида с правилна форма. Но такъв източник няма, и при включване на много кондензаторни товари в мрежата синусоидата на енергото почва да не е синусоида. Затой и енергото се цупи. За да задържи сниусоидата трябва да слага трансформатори с по-голяма мощност които не "клякат" от моментните консумации на кондензаторите. Кабелите също трябва да са по-дебели, за да може да мине големия ток поискан в грешното време на синусоидата.
Същото се случва и ако във веригата има само бобини, само че там тока изостава спрямо напрежението. Защо - сещайте се сами. Там разни свивания на магнитното поле, при които бобината генерира електричество, разни BEMF и т.н.
Е това накратко е реактивната енергия, защо тя е вредна. Няма нищо фрий в нея. Просто искате грешното количество ток в неправилния момент на синусоидата.
valex:
Радико
По принцип и по-формулата за работа на механичния електромер си отчита индуктивната реактивна енергия. Затова съм пробвал да въздействам с капацетивен товар.
Само най-първите монофазни електронни електромери бяха с универсален едночипов компютъри зимерване с ADC.
Сегашните са малко по специализирани за измерване.
Пускам едни чипове с които се измерва енергия. На който му е интересно може да разбере как работи измерването.
VeleV:
Тук други специалисти говорят за реактивната енергия:
http://www.engineering-review.bg/bg/kompensirane-na-reaktivna-energiya/2/1344/
--- Цитат ---В България начинът на заплащане на реактивната енергия е определен с "Наредба за регулиране на цените на електрическата енергия", обнародвана в ДВ бр. 17 от 2 март 2004 г. и изменена, и допълнена в ДВ бр.62 от 31 юли 2007 г. Наредбата е свободно достъпна в сайта на ДКЕВР.
Според член 7 на наредбата, ползвателите на електрическа мощност, по-голяма от 100 kW, трябва да заплащат реактивната енергия, ако техният фактор на мощността (cosj) е по-лош от 0,9. Измерва се както активната, така и реактивната енергия. Заплаща се не цялото потребено количество реактивна енергия, а само част от него. За целта се използва израза: Wзаплащане = Wконсумирана – 0,49Еконсумирана. В него Wконсумирана и Еконсумирана са потребените реактивна и активна енергии, измерени съответно в kVAr и kW, а коефициентът 0.49 отговаря на фактор на мощността 0,9 (тангенс от ъгъла j, за който cosj=0.9). Цената на реактивната енергия е равна на 10% от средната цена на активната енергия за предходната година.
Върнатата в мрежата реактивна енергия (или генерираната капацитивна) се заплаша по цена, равна на средната цена на активната енергия от предходната година. Потребителите, произвеждащи електроенергия от възобновяеми енергийни източници или по комбиниран начин, уреждат въпросите, свързани със заплащане на реактивната енергия с индивидуални споразумения.
--- Край на цитат ---
Така че някои хора се ядосват, че се компенсира реактивната енергия, вместо да се използва.
Михаил Кузмов:
Поздравления vdomov! Успешно ни върза, да коментираме рекламата която правиш. Твоето мнение за показаното къде е?
Михаил Кузмов:
vdomov, не разбрах какво предизвика такава реакция у теб, мнението само на един човек (моя милост)!?
В началото под снимките има схема, по нататък има видео. На тяхна база могат да се правят коментари. Всичко написано, вкл. и предпоследният ти пост ми изглеждат като копи-пейст. Ако тези текстове са твои, или имаш участие, беше редно да съобщиш. Но описанието и видеото от предпоследният пост са само описателни с твърдението че устройството има коеф. над 1. И още, че е само с опознателна цел и информация за съществуването му. Ако нещо съм недогледал, поднасям извинението си!!
Относно схемата и видеото от началото, имам собствен анализ и мнение, и мога да ги напиша ако е необходимо!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия