Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни
СЕ от "Контакта"
Радико:
--- Цитат на: nizo в Юли 02, 2018, 04:58:47 pm ---Да използвам случая, че са се събрали всякакви специалисти по реактивна енергия за да попитам нещо. Според вас как реагира мрежата/електромера, когато връщаме енергия в мрежата?
--- Край на цитат ---
Старите механични електромери започват да се въртят на обратно. Някой от тях обаче имат "контра" Механизъм който блокира обратният ход на диска, не всички го имат.
Елктронните електромери при тях е въпрос на настройка. фискалните на които в паметте може само да се записва твърдо са направени да не отчитат такива импулси.
Проблемът е, че повечето електромери използвани от операторите могат да се настройват по нежелание на клиента демек по желание на оператора ;)
Защото реално не са със фискална памет.
valex:
Радико,
Какво означава фискална памет на електромер?
Според мен това, което съм виждал и знам всички "електронни" електромери отчитат реактивната енергия енергия като активна. Тоест пише ти се на сметката.
А механичните електромери пак си отчитат капацетивната енергия като активна. Че даже и с по-голям коефицент.
Механични спирачки имат трифазните механични електромери.
nizo:
Говоря за новите цифрови. Доколкото съм чел, електромера отчита посоката на енергията, отчита PF. Тъй като в БГ казват, че домашните клиенти не плащат за реактив, това за мен означава, че електромера може да вади от входната енергия. Toва ще рече, че може да въртим електромера и назад, например точейки малки импулси енергия между периодите на дискретизация и връщането на тази енергия в мрежата в периодите на дискретизация.
Радико:
--- Цитат на: valex в Юли 02, 2018, 07:55:20 pm ---Радико,
Какво означава фискална памет на електромер?
Според мен това, което съм виждал и знам всички "електронни" електромери отчитат реактивната енергия енергия като активна. Тоест пише ти се на сметката.
А механичните електромери пак си отчитат капацетивната енергия като активна. Че даже и с по-голям коефицент.
Механични спирачки имат трифазните механични електромери.
--- Край на цитат ---
Ами предполагам, че този термин е вече доста остарял и се използва друг, но фискална памет е такава памет в която може само да се записва. от клтка в клтка в слдващата и така докато свършат наличните клетки и записа си остава там во веки веков. сега обаче чета 30 - 50 дни живот на записа без наличие на енергия.
Значи ако един едночипов уред има два аналогово цифрови преобразувателя работещи с един тактов генератор "измерват едновременно" единият измерва тока другия напрежението в една верига и като ги умножи урда се получава някаква мощност. за всяко мерен което е с продължителност няколко милисекунди "а може и микросекунди да е" Каква мощност е измерил уреда реактивна или активна или и двете на куп.
Аааа да и за обикновеният електромер той наистина малко ще почне да надписва ако мери капацитивна енргия ама ти чувал ли си за битов консуматор със капацитивен харктер. Щот аз не съм. освен това при преминаване на една доста тясна граница от положителн косинус ще започне още повече да се забавя. същият ефкт се наблюдава и при пускане на монофазн двигател със преоразмрен пусков кондензатор.
nizo
Няма да се получи заради това кото обяснявах току що на valex
Михаил Кузмов:
1/ на въпроса на nizo! Никаква енергия не връщаме в мрежата! Ние (потребителите) не генерираме енергия за да я върнем. Ние сме само консуматори. Т.е. енергията винаги е еднопосочна. От доставчика към консуматора. Идеалният PF е =1. Т.е. Напрежението и тока са във фаза. Това се случва когато консуматорите ни са обикновени крушки, печки с реотани обикновени котлони и др. които не съдържат в схемите си индуктивности и кондензатори.
В действителност обаче, далеч не е така! Поне при мен, повечето консуматори са реактивни товари. TV, компютър, пералня, микровълнова, хладилник, осветление, инд. котлон и т.н. Всички тези консуматори, в схемите си съдържат индуктивности и капацитети.
Ако според директивите производителят не е оскъпил устройството с PFC, то тези консуматори влошават PF под 1.
Тогава се получава изместване на синусоидите на тока и напрежението, според характера на товара. При това изместване, устройство с влошен PF дърпа повече ток от устройство с PF=1 (да речем реотан) при една и съща изходяща мощност. Респективно, електромерът отчита този повишен ток по RMS стойност независимо че има импулсен характер. Разместените фази на тока и напрежението, от своя страна товарят мрежата и генераторите.
Един хипотетичен пример: вземаме два консуматора с еднаква изходна мощност, първият с PF=1, вторият с PF=0.5! Двата консуматора вършат една и съща изходяща работа, обаче първият ще дъпа ток от мрежата 10А а вторият 20А.
Потрудих се да го обясня възможно най просто.
справка: PF=ФМ=фактор на мощността PFC=КФМ=коректор на фактор на мощноста
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия